Ticaret Bakanı Mehmet Muş Kayseri'de - Kayseri Deniz Postası
25
Pz, Eyl
19 Yeni Haber

Gündem
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber : Aydan Yıldırım

Ticaret Bakanı Mehmet Muş bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek üzere Kayseri'ye geldi.

 SABAH Gazetesi Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'nin üçüncüsünü bugün Kayseri'de düzenledi.  Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve Kayseri Valisi Gökmen Çiçek yaptı. Konuşmaların ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş özel oturumda, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dilek Güngör ve Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun sorularını cevapladı.

Bakan Muş, dünyanın en önemli gündemi olan çip krizi konusunda Sanayi Bakanlığı’nın Ankara’da bir yer hazırlığı olduğunu ve bir yatırımcıyı getirip üretime başlamak istedikleri müjdesini verdi.

Ozel Oturum

Zirvede özel oturumda Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Dilek Güngör ve Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Köşe Yazarı Okan Müderrisoğlu’nun sorularını yanıtladı. Öncelikle Rusya ile olan ilişkiler ve 100 milyar dolarlık ihracat hedefine yönelik soruyu yanıtlayan Bakan Muş, Ukrayna ve Rusya krizinin ticari ilişkileri ister istemez etkilediğini vurguladı. Muş, şöyle konuştu:

“100 milyar dolar hedefi krizler olmadan önce şu anki konjonktür yaşanmadan önceydi. İster istemez hedefler etkilenecek, ama 100 milyar dolar hedefi gecikmeli yakalanacak. Cumhurbaşkanımız, Ukrayna ve Rusya ile konuşabilen, ilişki geliştiren tek lider. Biz bu iki ülkeyle de ilişkilerimizi sürdürmek istiyoruz.”

“Cumhurbaşkanımıza iki Lider de güveniyor”

Bakan Muş, Rusya ile yapılan görüşmelere gelen uluslararası eleştirileri haksız bulurken, Türkiye’nin tüm ilişkilerinde her zaman uluslararası kurallara riayet eden bir ülke olduğunu vurguladı. Türkiye’nin BM ve diğer uluslararası kurumların aldığı kararlara dikkat ettiğini ve hassasiyet gösterdiğini söyleyen Muş, “Geçmişte de bazı ithamlarla karşılaştık ama Türkiye’nin haklı olduğu ortaya çıktı. Türkiye uluslararası hukuk ne derse onu yapıyor. Cumhurbaşkanımıza hem Rusya hem de Ukrayna liderlerinin güveni söz konusu. Meseleye buradan bakmak lazım” dedi.

Gündemde yerini koruyan çip krizine yönelik Bakan Muş, Türkiye’nin de Sanayi Bakanlığı’nın öncülüğünde yeni bir adım atma hazırlığında olduğunun müjdesini verdi. Muş, şunları söyledi: “Türkiye olarak bizim de hazırlıklarımız var. Ankara’da belli bir yer de ayrılmış durumda. Çiple ilgili yatırım konusunda Sanayi Bakanlığı’mızın çalışması var. Türkiye bu konuda bir yatırımcıyı ağırlamak ve çip üretimi işine girmek istiyor. Sürekli taşıma suyla değirmen dönmez, belli seviyelerde çipler üretmemiz gerekiyor ve bu alanı kaçırmamamız lazım. Gelecek artık daha da teknolojikleşecek. Her alanda çipe ihtiyaç olacak, talep azalmayacak artacak '' ifadelerini kullandı.

Bir dizi ziyaret ve programa katılmak üzere kente gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, beraberindeki heyetle birlikte Vali Çiçek’i makamında ziyaret etti. Vali Gökmen Çiçek ve il protokolü tarafından valilik önünde karşılanan Bakan Muş, daha sonra Valilik Şeref Defterini imzalayarak makamda Gökmen Çiçek ile bir süre görüştü. Bakan Muş’u kentte ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Vali Çiçek, binlerce yıllık kadim bir geçmişe sahip Kayseri hakkında kendisine bilgiler verdi.
Bakan Mehmet Muş’un ziyaretine AK Parti Kayseri Milletvekilleri Mustafa Elitaş, İsmail Emrah Karayel, İsmail Tamer, Hülya Nergis, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy ve diğer protokol üyeleri de eşlik etti.

Bakan Mus Vali Cicek Ziyareti

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı makamında ziyaret etti. Başkan Büyükkılıç Kayseri’nin ticaretin yasalarının yazıldığı 6 bin yıllık şehir olduğunu söylerken, Bakan Muş da Başkan Büyükkılıç’a yaptığı yatırım ve hizmetlerden dolayı tebrik ve teşekkürlerini iletti.

Bakan Mus Ve Buyukkilic

 

Bakan Muş Kayseri programı kapsamında Ak Parti Kayseri ve  MHP Kayseri İl teşkilatlarına ziyaret gerçekleştirecek.

Bakan Muş, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar odaları birliği ziyareti gerçekleştirerek Kayserili esnaflarla bir araya gelecek. Kayseri Ticaret Odası tarafından düzenlenen Kayseri İş ve Ekonomi Dünyası ile İstişare Toplantısına katılacak.

Ticaret Bakani Mehmet Mus

 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım