Kayseri Deniz Postası - KAYAKAPI’YA TAHLİYE DAVASI
04
Cts, Şub
53 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi


Forum Kayseri

Gündem
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber : Azim Deniz

Ürgüp belediyesi taahhütlerini yerine getirmediği gerekçesiyle, ilçesinin gözde projesi “Kayakapı”nın yatırımcısına, tahliye davası açtı.

Ürgüp adliyesinde ilk duruşması görülen davada, Ürgüp Belediyesi avukatları Kayakapı projesini üstlenen firmanın, şartlara uymadığını gösterir belgeleri mahkemeye sundu. Belediye avukatları, kamunun zarar ettirildiği ve bu durumun, Sayıştay denetçileri tarafından tespit edildiğini belirterek; Mahkeme hâkiminden, geriye dönük kira güncellemesi ve yüklenici firma, Kayakapı Turizm Yatırım A.Ş nin tahliye edilmesini talep etti.

Mahkeme, eksik evrakların giderilmesi için davayı ileri bir tarihe erteledi.

KAYAKAPI PROJESİ NEDİR?

Ürgüp Belediyesi, 20 yıl önce Ürgüp’ün tarihini ve Ürgüplünün tarihteki sosyal yaşantısının ihya edilmesi için ihale çıkarttığı bir projedir. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen yüklenici firma tarafından proje tamamlanamamış, adeta sosyal bir proje olmaktan çıkıp, bir şirketin ticari amaçlı rantına dönmüş durumda.

Proje kamsamındaki alanda, Ürgüplülere ait, 230 adet kayadam, 45 adet yığma taş, 56 adet karma (kayadam+yığma) ve 90 adet tanımlanamaz harabe şeklinde toplam 421 adet yapı bulunmaktadır. Proje ile, Kayakapı’nın kendine özgü mimarisi ile doğal dokusu kültürel ve beşeri öğeler ile yoğrularak eski konut dokusunda konaklama imkânı oluşturulması amaçlanmıştır.
2002 yılında, ihaleyi Yusuf Mehmet Örnek’in şirketi almasına rağmen, daha sonra şirketi, Ürgüp belediye meclisi olan, iş ortağı Mustafa Dinlere devretmiştir. Ürgüp halkı, Belediye meclis üyesi olan Mustafa Dinler hayatta iken, dedikodu çıkmasın diye ihaleyi Yusuf Mehmet Örnek’e aldırdığını, sonrasında şirketi devir alarak projenin sahibi olduğunu iddia ediyor.
2002 yılında yapılan ihaleye tek şirket katılmış, ihale aynı gün onaylanmış ve ihale sözleşmesi, Ürgüp’te noter olmasına rağmen, Avanos noterliğinde tasdik ettirilmiş.

SÖZLEŞMENİN SÜRESİ BELLİ DEĞİL

49 Yıllığına kiralaması yapılan sözleşmenin, süresinin ne zaman başladığı, ya da başlayacağı belli değil. Kira süreci, inşaatlar bitince başlar maddesi ihale sözleşmesine eklenmiş. Yirmi yıl geçmesine rağmen hala inşaatlar bitmemiş. Yani, 49 yıllığına yapılan sözleşmenin kira süreci, aradan yirmi yıl geçmesine rağmen hala başlamamış.

KAYAKAPI'DA SADECE TİCARİ ALANLAR YAPILMIŞ

Kayakapı projesini üstlenen şirket, sözleşme şartlarına aykırı davranarak, Kilise, sosyal alanlar, Müze gibi yerlerin inşaat ve restorasyonunu yapmayarak, sadece gelir elde edeceği, konaklama alanlarını yapmış.
Proje amaçlarından olan doğal dokusu kültürel ve beşeri öğeler ile yoğrularak eski konut dokusunda konaklama imkânı oluşturulması ortadan kalkmış. Projeyi yürüten firma tarafından, Ürgüplüler, proje bölgesinde bulunan aile mezarlarına, ziyaretine bile izin verilmiyor. Ürgüplüler atalarından kalan evlerini artık göremiyor

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım