Kayseri Deniz Postası - "Kriz Varmış Gibi Yapıyorlar…"
27
Çar, Eyl
30 Yeni Haber

 

 

Siyaset
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Şeyda AŞATIR/ Kayseri Ticaret Odası Eylül ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Hakan Cengiz Arslan Başkanlığında toplandı. Toplantıya Ak Parti Milletvekili Mustafa Elitaş konuk olarak katıldı. Toplantıda konuşan Elitaş bu ekonomik durumu, gelip geçici hadise olarak yorumlayarak, “Geçtiğimiz dönemlere göre Türkiye en güçlü dönemini yaşıyor. Türkiye’de kriz varmış gibi yapanlara, dış saldırı ile bizi yok etmeye çalışanlara karşı aynı duruşu sergilemeliyiz.” dedi. Ayrıca Elitaş’ın kullandığı, “Hiçbir olumsuzluk sürekli devam edecek değil. Birbirimizi eleştirerek değil, kol kola hareket ederek elimizden geleni yapmak bizim boynumuzun borcu.” İfadeleri geçtiğimiz gün MHP Milletvekili Baki Ersoy’un, ‘3 bakan ne yaptı?’ gibi kullandığı eleştiri cümlelerine yanıt olarak yorumlandı.

 

Kayseri Ticaret Odası Eylül ayı olağan toplantısında gündemde bulunan maddeler görüşülerek karara bağlandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Meclis Başkanı Hakan Cengiz Arslan, “Bildiğiniz gibi ülkemiz özellikle son birkaç aydır ekonomik olarak döviz kurlarının ve faizlerin artmasıyla oluşan sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Bu süreç hepimiz için sancılı fakat aşılmayacak bir süreç değildir. Cumhuriyet tarihi boyunca ülke olarak gerek siyasi gerekse de ekonomik olarak birçok badire ile karşılaşan ülkemiz bu sıkıntıyı da muhakkak atlatacaktır. Bugün yaşadıklarımızda başta halkımız olmak üzere hükümetimiz ve devlet organlarımızın dirayetli duruşları ve gerekli tedbirlerin alınmasıyla en kısa sürede atlatılıp daha müreffeh, daha güçlü bir Türkiye amacımızı sekteye uğratmaması en büyük temennimizdir.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Herkes istişare yaparak elinden geleni yapıyor. Bizde iş dünyası olarak çalışmaya devam ediyoruz. Hep birlikte bunları aşacağız. Birbirimize olan güvenimizi kaybetmemeliyiz. Kaygılanıyoruz ama memleket kaygısı bu. Bizler her platformda durumu dile getiriyoruz sizlerde Ankara’da dile getiriyorsunuz. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız.” İfadelerini kullandı.

Toplantıya konuk olarak katılan Ak Parti Milletvekili Mustafa Elitaş ise, ekonomi ile ilgili kanunlara hep katkı koymaya gayret ettiğini belirterek, “Projeler yapıldığı sürece Kayserili firmalarımızda teşviklerden yararlanacaktır.

‘Bu iktidar dünyanın en iyi işini yapsa da alkışlayacak değiliz’ dediler. Bu zihniyeti bırakın. TBMM’de sadece milletvekilleri konuşabiliyor fakat artık yeni sistemde oluşturulan komisyonlarda oda başkanları gelip derdini sıkıntısını şehrinin orada anlatabilecek.

2007 yılında Anayasa değişikliği yapmak istedik, parti kapatma davası ile karşı karşıya kaldık. Kanunda cemaat ismi geçiyor diye bizi yasaklı milletvekili yaptılar.  FETÖ, sporda şiddet yasasını engellemek için biz bu kanunu kesinlikle istemiyoruz diye bize gelip baskı yaptı. Bugün bu yasanın engellenmesinin nerelere gideceği daha iyi anlaşılıyor. Bizi de o gün kara listeye aldılar.

Tanklarla yapamadıklarını ekonomik olarak yapmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz dönemlere göre Türkiye en güçlü dönemini yaşıyor. Türkiye’de kriz varmış gibi yapanlara, dış saldırı ile bizi yok etmeye çalışanlara karşı aynı duruşu sergilemeliyiz.

Hiçbir olumsuzluk sürekli devam edecek değil. Birbirimizi eleştirerek değil, kol kola hareket ederek elimizden geleni yapmak bizim boynumuzun borcu. Ne badireler gördük biz bunu da atlatırız, gelip geçici hadiseler. Fırsatçılık ve aşırı faydalanma varsa rekabet kurumuna şikayet edebilirsiniz.”