“Kayseri’yi Türkiye’nin savunmasının kalbi durumunda olduğunu göreceğiz”

Siyaset

Haber: Burcu KARAKAYA/ Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri milletvekili Baki Ersoy mecliste yaptığı konuşmasında Kayseri’yi Savunma Sanayinin Merkezi haline getirmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek, “Kayseri üretmeye devam etmek isterken bununla ilgili en önemli husus savunma sanayi olmalıdır” dedi.

 

Kayseri MHP milletvekili Baki Ersoy Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)de mili savunma, plan ve bütçe hakkında yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:  “Hava yükleme aracımız Seyit Onbaşı 2. Ana ikmal Bakım Ve Onarım Merkezi Komutanlığında Kayseri’de üretilmiştir. Kayseri üretmeye devam etmek isterken bununla ilgili en önemli husus savunma sanayi olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü kendi savunma sanayi tarafından sağlanmalıdır. Kayseri’de ilk uçak fabrikası kurulmuş olmasına rağmen bugün bu işletmeler gerekli ve yeterli yatırımları alamamakta ve kapasitesinin altındadır. Yıllar önce fabrika kuran fabrika olarak adlandırılan Taksan’ı değerlendiremeyen Kayserimizin artık kaybedecek zamanı yoktur.  Taksan bugün özel bir şirket olarak ülke ekonomisine ve savunma sanayine katkı sunması anlamında mücadele etmektedir. Savunma Sanayisinde parça üreten takım tezgâhları bu işin kalbidir. Türkiye’de takım tezgâhı üreten Taksan’dan başka fabrika yoktur. Fakat bu fabrika Kayseri’nin hayırsever iş adamlarının imkânları ile devam etmektedir. Takım tezgâhtaki motorun ithalatına yönelik 17 vergi getirilmesi ortaklıkları düşündürmekte ve ithalin önünü açmaktadır. Ülkemizde üretilen takım tezgâhlarının rekabetini düşürmektedir. Üreticileri teşvik etmemiz gerekirken ek vergilerle maliyeti artırmamız üretimi yavaşlatırken ithal ürünlerin önünü açacaktır. Bu konununda takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum. Kayserili Sanayicilerimiz Savunma Sanayinin taleplerini dikkate alarak yatırım yapmaya hazırdır. Bu nedenle elimizi taşın altına koyarak gerekli yatırımların önünü açmak zorundayız. Kayserimiz birçok yatırımı alt yapı olarak müsaittir yeter ki devletimiz teşvik etsin.  Tren, hava ve kara yollarını dikkate aldığımız zaman Kayseri Türkiye’nin savunmasının kalbi durumunda olduğunu göreceğiz. “

Konuşmasına devam eden Ersoy, Hacılar’daki köpek saldırısı ve gazeteciler gününü anımsatarak, Kayseri’nin Hacılar ilçesinde başıboş köpeklerin saldırısına uğrayarak can veren Mehmet Özer’ e baş sağlığı dileklerini iletti. Yetkilileri ise bu üzücü olayların bir daha yaşanmaması için daha hassas olmaya davet etti.

Ersoy: “Emektar gazetecilerimizin 10 Ocak gününü kutluyorum. Tüm gazetecilerimize hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum” ifadelerini kullanarak konuşmasını noktaladı.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar