Kayseri Deniz Postası - ''Bu Faturalar Ödenmez ! Enerji Şirketleri Kamulaştırılsın ''
29
Pzt, May
29 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Siyaset
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Sol Parti Kayseri İl Teşkilatı son günlerde elektriğe yapılan zamlara dikkat çekerek Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı.

Yaptığı basın açıklamasında, elektrik faturalarında ki fahiş fiyat artışından bahsederek bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımının özelleştirilmiş olmasıdır dedi. Enerji şirketleri hemen kamulaştırılmalıdır çağrısında bulundu.

Sol Parti Kayseri il teşkilatı temsilcileri tarafından yapılan açıklamada :

''Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşıyor. Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık,belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor.  Erdoğan'ın fantastik tezleri ,TÜİK'in sahte verileri ,bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürükleniyor. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soyuyorlar.

elektrik faturalarımız zamlarla iki üç katına çıktı.Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımının özelleştirilmiş  olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elekteriğin parasını değil ; şirketlere haraç kesiyorlar !

Şirketleri zengin etmek için garibanın ,yoksulun ,emekçinin cebinde ki üç kuruşu çalıyorlar !

Bu faturalar ödenmez; geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli ,zamlar geri çekilmelidir. Nasıl mı? Kamu kurumu olan EÜAŞ,zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibariyle elektriğin kilovat saatini 31.82 kuruştan satarken halka gelen enerji bedeli 134.89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuluyor. Enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100TL'lik fatura 25 TL'ye düşecek.

Görülüyor kı ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var. O da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması.

Özelleştirmelerle ülkemizin tüm kamu birikimleri haraç mezat satıldı. Türkiye'nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Yerli- yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait olan tüm varlıklar yeniden kamulaştırılmalıdır. ''

 

 

 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım