67 Yıldır Sonuçlanamayan Dava ! Sınır Yok Tapu Yok - Kayseri Deniz Postası
25
Pz, Eyl
19 Yeni Haber

Siyaset
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber : Aydan Yıldırım

Serinköy Mahallesi sakinlerinin başı 67 yıldır bitmeyen dava nedeniyle dertte. Mahalle sakinleri sorunlarının çözümü için CHP'li Çetin Arık'tan yardım istediler.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın ilçe ziyaretleri devam ediyor. Tomarza ziyaretlerinin ardından Yahyalı’da da vatandaşlarla bir araya gelen Arık, vatandaşların sorun ve şikayetlerini dinledi. Daha önce yol ve içme suyu şikayetlerini dile getirdiği Serinköy Mahallesi’nin, sakinleri Arık’a tam 67 yıldır bitmeyen bir dava nedeniyle mağdur olduklarını ifade etti.

Bir vatandaşın 3 bin dekarlık bir arazi için açtığı davanın 67 yıldır sonuçlanmaması nedeniyle mahallenin sınırlarının belirsiz olduğunu ve tapularını alamadıklarını belirten vatandaşlar, “Sınırımız yok. Ne Yeşilhisar’a bağlıyız ne Yahyalı’ya…
İşletmemiz var ama kredi kullanamıyoruz. Hayvansal kerdi çekemiyoruz. Çünkü sınırımız yok, tapumuz yok. Tarımsal desteklerden de faydalanamıyoruz. Elma bahçelerimiz var tarım sigortası yaptıramıyoruz” sözleriyle tepki gösterirdi.

Senirköy’ün haritada yerinin olmadığını belirten bir vatandaş da, “Camimiz var, okulumuz var, muhtarlığımız var ama haritada yerimiz yok. Sağlık ocağı yapıldı. Sağlık Bakanlığı’na devri yapılacaktı ama tapusu olmadığı için yapılamadı atıl kaldı, şimdi muhtarlık olarak kullanıyoruz” dedi.

KIRMIZI ETE ÖTV’E UYGULANSIN

Vatandaşlar CHP Milletvekili Arık’a besicilerin sorunları konusunda da şikayetlerini anlattı.

Maliyetlerin arttığını, vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirten bir koyun yetiştiricisi, kendilerine 1500 liraya mal olan bir koyunu kurban bayramında 1200-1300 liraya satamadıklarını belirterek, “Şu anda da ette yüzde 25 indirim yaptı, sağ olsun. Kesim de yok. Zaten tüketen de yok. Kırmızı et artık zengin ürünü oldu, lüks oldu. Aslında kırmızı etten ÖTV alınması lazım. Alt tabaka tüketemiyor, zengin tüketiyor” diye konuştu.

Sorunların farkında olduklarını belirten CHP Milletvekili Çetin Arık, sorunların çözümü için iktidarların önceliklerinin önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim önceliğimiz rant değil, halk… Eğer iktidarla tercihlerini ranttan yana değil de üretenden; yandaş müteahhitlerden yana değil de halktan yana kullanırsa çözülmeyecek sorun yok. Biz bu sorunları çözeceğiz ” diye konuştu.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım