Kayseri Deniz Postası - Ataş, Tarım ve Hayvancılıkta Yaşanan Sorunları Meclis Gündemine Taşıdı
27
Çar, Eyl
30 Yeni Haber

 

 

Siyaset
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

 

Haber : Aydan Yıldırım

 İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntıları gündeme taşıdı ve iktidarı uyardı.

“Tarımı hor gören, yarını zor görür” diyen Milletvekili Ataş, “AKP tarımı hor görmektedir. Bu yüzden yarını da göremeyecektir” dedi.  

 

 İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) ülkenin ve vatandaşın sorunlarını gündeme taşımaya devam ediyor. Parti grubu adına söz alan Milletvekili Ataş, tarım ve hayvancılık konusunda yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

Meclis çatısı altında en çok konuşulan konuların başında tarım ve hayvancılığın geldiğini dile getiren Ataş, iktidarın sorunlara kulağını tıkadığı için çözümsüzlük havuzundan çıkılamadığını söyledi.

 

ÇİFTÇİ KAN AĞLAMAYA DEVAM EDERKEN TÜRK TARIMI HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GİDİYOR. BUNUN NEDENİ AKP’NİN GÜNÜ KURTARMA POLİTİKASIDIR

Milletvekili Dursun Ataş, “Tarımda sorunlar ve çözümler söyleniyor, konuşuluyor ve yazılıyor ancak AKP iktidarı tarımın, çiftçinin sorunlarına kulak tıkadığı için tarımdaki çözümsüzlük havuzundan bir türlü çıkamıyoruz. Çiftçi kan ağlamaya devam ederken Türk tarımı her geçen gün kötüye gidiyor. Bunun en önemli nedeni, AKP’nin günü kurtarma politikasıdır. AKP yirmi yılda tarımda genel ve millî bir politika oluşturamamış, tarımda esas sorunları çözmek yerine, sürekli pansuman mahiyetindeki geçici çözümleri tercih etmiştir. Bugünü kurtarmalık pansuman tedbirler, tarımın sorunlarını ve bu sorunların çözüm maliyetlerini artırmıştır, artırmaya da devam etmektedir. Bu yüzden tarım ve hayvancılıkta sorunlar giderek artmakta, çiftçi gün geçtikçe fakirleşmekte ve toprağını terk etmektedir” şeklinde konuştu.

 

AKP’NİN ÜLKEYİ GETİRDİĞİ NOKTADA YÜKSEK GİRDİ, DÜŞÜK ÜRÜN FİYATLARI YÜZÜNDEN ÇİFTÇİ EKEMEZ, DİKEMEZ, ÜRETEMEZ HÂLE GELMİŞTİR

Meclis’teki konuşmasında “Türkiye’de kuru değneği toprağa diksen yetişir” ifadelerini kullanan Ataş, ancak iktidarın uygulamalarıyla çiftçinin üretemez hale getirildiğini belirtti.

Milletvekili Ataş, şunları söyledi: AKP’nin ülkeyi getirdiği noktada yüksek girdi, düşük ürün fiyatları yüzünden çiftçi ekemez, dikemez, üretemez hâle gelmiştir. Bakın, bu şaka değil; eskiden soğan üreten çiftçi şimdi 1 kilo soğanı zor alır duruma geldi, dün şeker pancarı üreten çiftçi bugün ucuz şeker alabilmek için kuyrukta bekliyor, eskiden zeytin üreten bir çiftçi bugün 2 litre zeytinyağı alamıyor. Mazot pahalı, ilaç pahalı, gübre pahalı, tohum pahalı, traktör pahalı, yem pahalı. TÜİK’e göre tarımsal girdi fiyatları yıllık yüzde 134 arttı, çiftçiye göre en az yüzde 200 artış var. Ne yapsın bu çiftçi, nasıl üretsin?

 

 

TÜRKİYE’DE HAYVANCILIĞIN DURUMU İÇLER ACISI! BİR ZAMANLAR, HAYVANLARIMIZIN GEZDİĞİ MERALARDA BUGÜN BETON MİKSERLERİ GEZİYOR, İŞLETMELER KAPANIYOR

Türkiye’de hayvancılığın durumunun da içler acısı olduğuna dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Bugün, Türkiye’de damızlık ve süt hayvanları kesilmektedir, bir yıl içinde kesilen inek sayısı 1,5 milyondur. 20-30 hayvan besleyen küçük işletmeler tamamen yok olmuştur. Şu anda, Tarım Bakanlığının et maliyeti 120 lirayken besici eti 100 liraya dahi satamamaktadır. Bir hayvan ayda en az 4 torba yem yemektedir, şu anda 1 torba yemin fiyatı 350 liradır. Bir zamanlar, hayvanlarımızın gezdiği meralarda bugün beton mikserleri gezmektedir” şeklinde konuştu.

 

ÖNLEM ALINMAZSA ZAM ÜSTÜNE ZAM GELMEYE DEVAM EDECEK!

“Türkiye’de tarım artık millî bir sorun hâline gelmiştir. Eğer bu sorunu çözemezsek son bir yılda yüzde 150’nin üzerinde artış gösteren gıda enflasyonu daha çok artacak, gıdaya zam üstüne zam gelmeye devam edecek, gıdaya ulaşmak çok daha zor hâle gelecektir” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Kırsal bölgeler tamamen boşalacak, kentlerde göçe bağlı konut, işsizlik gibi sorunlar daha da büyüyecektir. Bu yüzden tarımda artık millî, akılcı ve sürekli bir politika izlenmelidir, çiftçiler daha fazla bütçeyle desteklenmelidir, bu destekler doğrudan çiftçiye verilmelidir, girdi maliyetleri azaltılıp çiftçinin kârı arttırılmalıdır” dedi.

 

İŞSİZLİK SORUNUNA DA DİKKAT ÇEKEN ATAŞ UYARDI: TARIMI HOR GÖREN, YARINI ZOR GÖRÜR!

İşsizlik sorununa da dikkat çeken Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, yetişmiş ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, teknikerler ve veterinerlerin istihdamlarının arttırılması gerektiğini söyledi. İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “ Tarım Bakanlığına son on yılda atanan veteriner sayısı 900, 2020 yılından beri kamuya atanan ziraat mühendisi sayısı 670, gıda mühendisi sayısı ise sadece 145’tir. Yani bu bölümlerden mezun olan yetişmiş beyin gücü ya diplomalı işsiz kervanına katılmakta ya da asgari ücretle meslekleri dışında çalışmaktadır. AKP mevcut üniversitelerin imkânlarını ve eğitim kalitesini arttırmak yerine işsizliği gizlemek amacıyla her yere üniversite açmıştır. Sonuç olarak tarımı hor gören, yarını zor görür. AKP tarımı hor görmektedir. Bu yüzden yarını da göremeyecektir” diye konuştu.