Yahyalı Ticaret Odası eski başkanı ile birlikte 4 sanık hakim karşısında - Kayseri Deniz Postası
18
Çrş, May
42 Yeni Haber

Asayiş
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeref KAHRAMAN, Seher DURĞUT - Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne ait KHK ile kapatılan Çınar Turizm Seyahat Nakliyat İnşaat Özel Eğitim Ltd.Şti. hissedarları olan ve aralarında Yahyalı Ticaret Odası eski Başkanı'nın da olduğu 2'si tutuklu 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanık Yahyalı Ticaret Odası eski Başkanı M.T., A.K. ve tutuksuz sanıklar B.Y. ve A.Y. ile sanık avukatları hazır bulundu.

Yahyalı Ticaret Odası eski Başkanı tutuklu sanık M.T., "12 aydır gerçek dışı beyanlar yüzünden cezaevinde yatıyorum. Hayatım boyunca bir kez bile silah elime almadım, silah ruhsatı olan dostum bile yok. Kimseyi incitmedim, yaptığımız işleri yalnızca Allah rızası için yaptık. Terörle, teröristle hiçbir alakam yok. Bank Asya raporları tamamen yanlış. O raporu hazırlayanlar ile ne düşmanlığım ne husumetim var ama rapor zıt bir şekilde hazırlanmış" diye konuştu.

 15 Temmuz'dan iki gün önce Yahyalı ilçesi Yahyagazi Anadolu Lisesi’ne hayırsever Koyuncu ailesi tarafından bağışlanan 100 yataklı kız öğrenci yurdu için Vali Süleyman Kamçı ile birlikte protokol imzaladıklarını söyleyen sanık M.T., "Darbe girişiminden iki gün önce sayın Valimiz Süleyman Kamçı ile yurt yapımı için protokol imzaladık. Yoksulluktan gelen birisiyim. Devletim için, milletim için yurt, okul yaptırdım, fakir öğrencilere yardım ettim. Bunları söylerken utanıyorum ama devletime bu kadar bağlıyken terörle, teröristle anılmak istemiyorum. Çaresizliğimi anlatamıyorum" dedi.

FETÖ'ye ait yurtta müdürlük yapan tutuklu sanıklardan A.K. ise "Telefonuma by lock programını Burhan kod adlı Bülent Arslan yükledi. Soyadını by lock içeriklerini izlediğimde gördüm. Sami kod adlı Semih Öztekin, Yusuf kod adlı Çağrı Ay, Tarık kod adlı Resul Karadeniz gibi isimler by lock listemde vardı. Bu kişiler yurda yeni müdür olduğum için yardımcı olacaklardı. Yeni yönetici olmuştum, telefonumu da kullandılar, by lock'u bunlar indirdi, konuştuk. Aksaray'da 2015'de ilk defa müdür olanlara seminer verdiler. Sırf bu yüzden kullandım, daha sonra programı kaldırdım. Bu kişiler yurtta cemaatin öğrenci işleri ile ilgilenirdi. By lock programında diğer programlar gibi arkadaş önerme vardı, başka kişileri de ekledim mi hatırlamıyorum" şeklinde konuştu.

Diğer tutuksuz sanıklar B.Y. ile A.Y. de Yahyalı'da tanınmış kişiler olduklarını belirterek, adli kontrol için imza atmanın bile ilçede psikolojik baskı olduğunu söyleyip, adli kontrol şartı kararının kaldırılmasını istediler.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanıkların adli kontrol şartının kaldırılması taleplerinin reddine karar vererek, duruşmayı Eylül ayına erteledi.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım