Boydak ailesinin Bank Asya davası başladı

Asayiş
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeref Kahraman, Foto: Şeyda Aşatır – Kayseri’de 17-25 Aralık olaylarında FETÖ liderinin üyeleri ve destekçilerine Bank Asya’ya mevduat yapma, hesap açma ve bakiye artırma çağrısında bulunmasının ardından Bank Asya’ya destek oldukları gerekçesiyle yargılanan Boydak ailesinden 7 kişinin yargılanmasına başlandı. Davada tek tutuklu sanık Sami Boydak, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu.

15 Şubat 2018’de Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Mali Suçlar Araştırma Kurulu Başkanlığınca yapılan çalışmalar neticesinde, 17-25 Aralık olayları sırasında FETÖ/PDY liderinin çağrısı ile Bank Asya’ya destek olduğu belirlenen 7 Boydak ailesi mensubu hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Şüphelilerden, Sami Boydak, Yusuf Boydak, Mehmet Emin Boydak, Ayşe Boydak, Sema Boydak, İbrahim Boydak ve Merve Boydak  yakalanarak gözaltına alındı. Sami Boydak tutuklanırken, diğer şüpheliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.  

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık Sami Boydak jandarma eşliğinde, tutuksuz sanıklar Yusuf Boydak, Mehmet Emin Boydak, Ayşe Boydak, Sema Boydak, İbrahim Boydak ve Merve Boydak ile avukatları hazır bulundu. 

SAMİ BOYDAK: “DEVLETİM VE MİLLETİMDEN AF DİLEMEK İÇİN HACDA KURBAN KESTİM”

2002 yılında Amerika’ya gittiğini ve iki kez  FETÖ örgüt lideri Fetullah Gülen ile görüştüğünü söyleyen tutuklu sanık Sami Boydak, savunmasında şunları söyledi: “Ben o dönemde maaşlı çalışandım. O tarihte bu ziyaretlerden rahatsız olmadım. 17/25 Aralık sürecine kadar oturmalara devam ettim. Oturmalara katılmayacağımı söyledim. Mehmet hoca isimli oturma hocası şirkete geldi ona da katılmayacağımı ifade ettim. Dini hassasiyetlerle, hayırsever insanların olduğu bir sohbet olduğu için o tarihlerde bu sohbetlere katılmada bir engel görmedim. Devlete hiçbir zaman ters düşmedim. Devlet varsa biz de varız. Suriye'nin durumu ortada. Hain örgütün mensupları bizi kandırdı. Soyadımdan dolayı bana yaklaştı. Örgüte bilmeden, istemeden yaptığım yardımlardan dolayı Allah şahidimdir ki vicdanen rahatsızım. 17/25'ten sonra yapılan kumpasları vatandaş olarak hemen anlayamadım. Devletim ve milletimden af dilemek için 2016 yılında hac görevimi yerine getirirken, çok sayıda kurban kestirdim. Hiçbir zaman örgüt üyesi olmadım. İnsanları kandırdılar. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin, yüce adaletinize güveniyorum. Kızımı çok özledim.”

MERVE BOYDAK: “AVUKATLIK HAYATIMA BABAMIN YARGILANMASIYLA BAŞLADIM”

Boydak Holding eski CEO’su Memduh Boydak'ın kızı tutuksuz sanık Merve Boydak ise "Bank Asya'daki hesabım öğrenci olduğum yıllarda babam Memduh Boydak tarafından açılmıştır. Üniversite 3'üncü sınıf öğrencisi olduğum o tarihte söz konusu parayı yatırmam hayatın olağan akışına aykırıdır. Ben ve ailem FETÖ silahlı terör örgütü tarafından mağdur edildik. Türkiye'de FETÖ tarafından en çok mağdur edilen ailelerden biriyiz. Avukatlık hayatıma babamın yargılanmasıyla başladım" diye konuştu.

Hacı Boydak’ın oğlu Mehmet Emin Boydak ise yatırılan paraları babasının yatırdığını, kendisinin maddiyat ile hiç ilgilenmediğini ifade etti.

YUSUF BOYDAK: “BUGÜN ACINACAK HALE GELDİK”

Tutuksuz sanık Yusuf Boydak da “17/25’ten sonra FETÖ’nün vatan haini olduğunu öğrendim. Alçak herif kandırdı bizi. Boydak ailesi olarak en saygın ailelerdendik, bugün acınacak hale geldik” dedi.

HACI İLE MEMDUH BOYDAK TANIK OLARAK DİNLENDİLER

Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katıldığı duruşmada tanık olarak dinlenen Hacı Boydak “Bank Asya'ya paraları ben yatırdım. Yalnızca oğlum Mehmet Emin için değil aynı zamanda torunum adına da para yatırdım. Türkiye Finans'ın ortaklarından olduğum için, bankacılık sektöründe iş yapan birisi olarak, yalnızca Bank Asya'ya değil diğer katılım bankalarına da para yatırdım” derken tanık Memduh Boydak ise "Kızım Merve'nin hesabına parayı ben yatırdım. O tarihte Merve avukat değildi. O parayı kazanması da imkansızdı. Kızım, bir parası olduğunu biliyordu ama bunun nasıl değerlendirildiğini bilmiyordu. Dava sürecine kadar Bank Asya'da hesabı olduğunu bilmiyordu. Bank Asya'nın zora girmesi, ülkemi zora sokacak bir durum olacak düşüncesiyle para yatırdım” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında Sami Boydak’a ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan etkin pişmanlık hükümleri kapsamında cezalandırılıp, tutukluluk halinin devamını isterken, tutuksuz sanıklar Yusuf Boydak’a örgüt üyeliğinden, İbrahim Boydak’a ise ‘örgüte yardım etme’ suçundan cezalandırma talep etti. Savcı ayrıca tutuksuz sanıklar Merve, Mehmet Emin, Sema ve Ayşe Boydak’ın ise beraatını istedi.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda tutuklu sanık Sami Boydak’ın, suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali, etkin pişmanlık hükümlerince tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar vererek, duruşmayı 17 Temmuz’a erteledi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar