970x250

M Yalcin Ramazan Bayramijpg

Asayiş

Haber: Şeref KAHRAMAN / Kayseri’de, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, 572 gün önce başlayan Boydak ailesinin ve yöneticilerinin yargılandığı 9 sanıklı davaya devam edildi. Esasa ilişkin sanıklar savunma yapıyor.

572 GÜN ÖNCE BAŞLADI

572 gün önce, 1 Kasım 2016’da başlayan 68 sanıklı davanın 26 Ekim 2017'de görüldüğü celsesinde mahkeme heyeti Boydak'ların diğer 5 şirketine de hisse büyüklükleri nedeniyle kayyum atanmasına, olaylara göre bazı sanıkların dosyalarının tefrik edilerek bu dosyadan ayrılmasına karar vererek 14 sanıklı duruşmayı 6 Şubat 2018'e ertelemişti. 6 Şubat’ta görülen davada 14 sanıktan 5’inin bu dosyadan tefrik edilmesine ve Boydakların olduğu 9 sanıklı davanın 7. celsesinde 13 Nisan'a ertelenmesine karar vermişti. 

SAVCILIK MÜTALAASINI VERMİŞTİ

13 Nisan’da görülen davada savcılığa mütalaa için süre verilmiş, dava 28 Mayıs’a ertelenmişti. Savcı mütalaasında 815 gündür tutuklu sanık Memduh Boydak hakkında ‘silahlı terör örgütü yönetmek’ suçundan 15 yıl ila 25 yıl arasında cezalandırılmasını talep etti. Savcı, Memduh Boydak’ın hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Diğer sanıklar Hacı, Şükrü, İlyas, Mustafa, Bekir, Erol Boydak ve Murat Bozdağ hakkında verilen mütalaa ise sanıkların suçlarının ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle 7 sanığa 6 yıl 3 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

  1. CELSESİ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 8. celsesi bugün görülmeye başlandı. Davaya tutuklu sanık Hacı Boydak Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile hazır edilirken, tutuklu sanıklar Memduh Boydak, Şükrü Boydak ile tutuksuz sanıklar Mustafa Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak, İlyas Boydak, Murat Bozdağ ve Halit Bayhan duruşma salonunda hazır bulundu.

HALİT BAYHAN: “BU YAPIDAN HEP NEFRET ETTİM”

Mütalaada beraatı istenen tutuksuz sanık  Halit Bayhan, “Bir kuruşumu dahi bu hainlere yedirmedim. Yardımlarımı dahi hep İHH’ya yaptım. Bu yapıdan hep nefret ettim, uzak durdum. Beraatımı istiyorum” dedi.

BEKİR BOYDAK: “BU ÖRGÜTÜN LİDERİNİ DE KINIYOR, LANETLİYORUM”

Savcılıkça ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılması istenen tutuksuz sanık Bekir Boydak ise “Ben asla böyle bir suç işlemedim. 30 yıldır İstanbul’da ikamet etmekteyim, Kayseri’yi bilmem. Sosyal medya hesaplarımda kendi kanaatlerim olan paylaşımlar değil, haberleri retweet yaptım. CNN haberlerini retweet yaptım diye suçlanıyorum. Boydak Eğitim ve Kültür Vakfı’nda ağabeylerim tutuklandıktan sonra sadece 3.5 ay yöneticilik yaptım, o sürede de hiçbir karar alınmadı. Örgüt adına hiçbir zaman para toplamadım. Milyarlar kazanan biriydim. Onlarca kuruma yardım yaptık, 17 bin liralık yardım amaçlı verdiğim iftar yemeği karşıma suç olarak geldi.  Ben terör örgütü üyesi olmadım. Bu örgüt içinde ne yönetici, ne üye tanırım. Sami Boydak’ın ifadesinde 13 yıl önce Pensilvanya ziyareti söyleniyor, 2005 yılında FETÖ diye bir şey var mıydı, yüzlerce yurt dışı gezim oldu, o geziyi hatırlamıyorum. Bu örgütün liderini de kınıyor, lanetliyorum” diye konuştu.

İLYAS BOYDAK: “KOPYALA, YAPIŞTIR İLE İDDİANAME HAZIRLANMIŞ”

Savcılık mütalaasında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılması talep edilen tutuksuz sanık İlyas Boydak da “Ben Hacı Boydak’ın oğluyum. Tüm iddialar soyut ve delilsizdir. Benim Boydak Holding’de sadece yüzde 2 hissem var. Nurettin Okandan ile Mesut Haskahveci’nin etkin pişmanlıkta bulundukları iddiaları kabul etmiyorum, ben böyle bir oturma grubunda yer almadım. Kopyala, yapıştır ile iddianame hazırlanmış, beraatımı istiyorum” ifadelerini kullandı.

MURAT BOZDAĞ: “ELEŞTİRİ ŞEKLİNDE PAYLAŞTIM, PİŞMANIM”

Tutuksuz sanık Murat Bozdağ hakkında da savcılık ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılması istedi. Bozdağ, mahkemede “Ben asla terör örgütü üyesi olmadım. Paylaşımları sadece eleştiri şeklinde paylaştım, pişmanım. Tanıkların iddiaları görgüye dayalı değil, hep duyum şeklindedir. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya öğle arası verdi.

M Uzunoglu Ramazan

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar