İşte Büyük Vurgunun Detayları

Asayiş

Haber: Şeref Kahraman, Şükrü Gündüz / Kayseri’de postacı, kurye, vergi dairesi çalışanı adı altında kurum kıyafetlerini giyerek, daha önceden tespitini yaptıkları iş adamları ve maddi durumu iyi olan vatandaşlara, tebligat imzalatma yöntemini kullanarak, hileli yollarla imzalatmış oldukları senetler üzerine yüksek meblağlar yazıp icra takibi başlatarak haksız kazanç elde ettikleri iddia edilen 15 şüpheli ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

 İŞTE BÜYÜK VURGUNUN DETAYLARI2 1

KENDİLERİNİ POSTACI, KURYECİ VE VERGİ DAİRESİ ÇALIŞANI GİBİ GÖSTERMİŞLER 

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan ve Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen soruşturmada örgütlü bir şekilde vatandaşları ve farklı alanlarda faaliyet gösteren şirket sahiplerini Ü.S.Ö. isimli şahıs tarafından organize edilerek yönetilen avukat, emekli zabıt katibi, muhasebeci ve diğer şahıslardan oluşan suç örgütü üyelerinin, postacı, kurye ve Vergi Dairesi çalışanı gibi kendilerini tanıttıkları ortaya çıktı.

KURUM KIYAFETLERİ İLE HİLELİ YOLLARLA İMZA ATTIRMIŞLAR

Kurum kıyafetleri giyerek daha önceden tespit ettikleri iş adamlarını ve maddi durumu iyi olan vatandaşlara öncesinden ihtarname gibi tebliğ imzalatma yöntemi kullanarak hileli yollarla imzalattılar. Şüphelilerin, senetler üzerinden sonradan yüksek meblağlar yazıp İcra Müdürlüğü aracılığı ile icra başlattıkları, suçtan kaynakla mal varlığı edinerek kişilerin mağdur ettikleri, örgüt üyelerinin Kayseri başta olmak üzere farklı illerde bir çok kişi adına aynı şekilde hileli yollarla senet imzalattıkları ve icra takibi sonucu şirketlerin ticari faaliyetlerini durdurma noktasına getirdikleri, senetler üzerinde çok yüksek miktarlar yazılarak anlaşmaya zorladıkları, bazı müştekilerden para talep ederek icra işlemlerini durdurdukları, diğer müştekilerin ise araçlarını bağlatmak, iş yeri ve evlerine haciz gönderip sindirmek suretiyle baskı ve tehdit oluşturdukları tespit edildi.

İŞTE BÜYÜK VURGUNUN DETAYLARI2

YÜKLÜ MİKTARDA PARA TOPLAMIŞLAR

  Şüphelilerin suç işlemeye elverişli araç, gereç ve kıyafetlerle hiyerarşik bir ilişki içerisinde sürekli ve birlikte hareket ederek çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları, örgüt faaliyetleri kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık, Resmi Belgede Sahtecilik ve Tehdit suçlarını işledikleri belirlenirken, örgütün çeşitli yöntemler kullanarak kendisine ait olmayan araziler üzerinden daire satışı yapmak yöntemiyle çok sayıda vatandaşı mağdur ettikleri, kurmuş oldukları hayali yardım toplama dernekleri üzerinden yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara yardım toplama ve dağıtma bahanesi adı altında vatandaşları ve esnafları aldatarak örgüte yüklü miktarda para topladıkları ortaya çıktı.

ÇETENİN SİGORTA OYUNU DA ÇÖKERTİLDİ

Öte yandan çeşitli şirketlerin bünyesinde çalışan personeli devlet desteği adı altında daha uygun sigortalı göstermek üzere anlaştıkları firmaları ve çalışanlarını ve mağdurların sigortalarını yapmayarak dolandırdıkları, firmalardan aldıkları paralarla yüklü miktarda gelir elde ettikleri belirlendi.

İŞTE BÜYÜK VURGUNUN DETAYLARI3

TİTİZLİLİK VE GİZLİLİK İÇERİSİNDE YÜRÜTÜLDÜ

  Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin büyük bir titizlik ve gizlilik içinde yaklaşık 3 aydır yürüttüğü projeli çalışmalarda, suçun süreklilik arz ettiği mağduriyet konuları, müşteki ifadeleri, ihbar, bilgi beyanları, teşhis, araştırma tutanakları, kurum yazışmaları, kriminal raporları, teknik ve fiziki takiple elde edilen deliller doğrultusunda suça iştirak ettikleri belirlenen 15 kişi yakalandı.

İMZALAR GÖRÜNTÜLÜ KAYIT ALTINA ALINMIŞ

  Şahısların PTT görevlisi, kargo görevlisi, kurye görevlisi ve çeşitli meslek unvanı altında kendilerini tanıtıp bu mesleklere ait kıyafetleri giyerek vatandaşların imzalarını aldıkları anlar görüntülü olarak kayıt altına alındı.

İŞTE BÜYÜK VURGUNUN DETAYLARI4

BOYDAKLARA DESTEK MESAJLARI

  Örgüt lideri konumunda Ü.S.Ö. isimli şüpheli şahsın sosyal medya hesabı üzerinden 2016 yılı içinde ‘Çabuk unuttuk Boydakları da, Kayserililer silkinin tepkinizi belirtin memleketimizin insanların sahip çıkın, yazık değil mi bu iki cevhere’ ve ‘Mustafa Boydak hizmete devam. Allah yar ve yardımcınız olsun’ şeklinde haklarında FETÖ/PDY terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmaktan soruşturma yürütülen ve hüküm giyen şahısları övücü ve destekleyici iki ayrı paylaşım yaptığı da ortaya çıktı.

İŞTE BÜYÜK VURGUNUN DETAYLARI6

İŞTE ARAMALARDA ORTAYA ÇIKANLAR…

  12 Mart günü sabah saatlerinde aralarında avukat, muhasebeci, emekli zabıt katibinin de bulunduğu 15 şüphelinin tamamı yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda   66 adet çeşitli kişi ve firmalar adına sahte olarak düzenlenen senet, 154 adet çeşitli hesap hareketleri ve evraklar, 14 adet sahte olarak farklı firmalar adına düzenlenmiş kaşe, 2 adet mağdur şirket ve vatandaşların isim ve firma bilgilerinin yazıldığı ajanda, 7 adet işledikleri suçlarda kullandıkları banka dekontları, mağdur vatandaşlara ait çok sayıda kimlik fotokopileri, sahte senet yapımında kullanılan kesme makinesi, 3 adet ruhsatsız tabanca, 3 adet tüfek ve çok sayıda mermi, özel yapılmış kurye kıyafeti, mağdur vatandaşlara ait tapu fotokopileri ele geçirildi.

Şüpheliler hakkında gerekli işlemler Emniyet’te sürerken- işlemler sonunda şüphelilerin adli makamlara sevk edileceği öğrenildi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar