Kayseri Şeker Davası Başladı

Asayiş

Haber: Şeref Kahraman - Kayseri Şeker Fabrikası’na bağlı Boğazlıyan Şeker Fabrikası eski müdürü Bilal Karaköse, yargılandığı FETÖ/PDY soruşturması kapsamında operasyondan bin 12 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıktı.

CpbneJLWgAA5zQO

OPERASYONLARDAN BİN 12 GÜN SONRA DAVA AÇILDI

5 Ağustos 2016’da Yozgat'taki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü'nden iş akitleri fesh edilen Levent Benli, Genel Müdür Yardımcısı ve İşletme Müdürü Mehmet Özoğul ve Boğazlıyan Şeker Fabrikası Müdürü Bilal Karaköse'nin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alındı. Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesi'ndeki Kayseri Şeker Fabrikası'nın entegre tesislerinde usulsüzlük yaptıkları, himmet adı altında para toplayarak FETÖ'ye sistematik şekilde finansman sağladıkları ve FETÖ'ye bağlı kişileri terfi sınavlarında yüksek mevkilere terfi ettirdikleri, örgüte bağlı olmayan kişileri psikolojik baskı uygulanarak istifaya zorladıkları veya iş akitlerinin feshedilmesi olayına karıştıkları iddia edilen şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından Boğazlıyan Adliyesi'ne sevk edildi. 5 Ağustos ve 28 Eylül 2016 tarihlerinde Yozgat ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Parelel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 22 kişi gözaltına alınmıştı. Bir kısım sanıklar tutuklanırken, bir kısım sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. O tarihten bugüne bin 12 gün sonra savcılık soruşturmasını tamamladı, iddianameyi hazırladı ve sanıklar hakkında tek tek Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

8 BİN TL MAAŞ İLE İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNE DEVAM EDİYOR

2014-2015 yılları arasında örgüt sohbetlerine katıldığı, ara ara örgüte yardım topladığı iddiaları ile tutuksuz yargılanan ve halen bir ilde özelleştirilmiş Şeker Fabrikası’nda 8 bin TL aylıkla işletme müdür olduğunu söyleyen Bilal Karaköse, ilk kez hakim karşısına çıktı.

45 yaşındaki tutuksuz sanık Karaköse mahkemede yaptığı savunmasında şunları söyledi: “1998 yılında Kayseri Şeker’de iş başladım, 2005 yılında Boğazlıyan Şeker Fabrikası’na geçtim. Bakım, onarım ve enerji müdürü oldum. 2013 yılında işletmelerden sorumlu müdür olarak atandım. Bir arkadaşımın zorlaması ile birkaç kez oturmalara katıldım. 2013 ya da 2014’ten sonra terör örgütünün herhangi bir faaliyetine katılım olmadı. 21 Temmuz 2016’da iş akdimiz feshedilene kadar görevdeydim. O dönem Emniyet’ten 9 kişilik liste geldiğini, istifa etmemizi söylediler. Genel başkan kimlerle görüştüğü bilmiyorum, 2 gün beklediler, sonra iş akdimiz fes edildi. Kimseden para toplamadım, zarf dağıtmadım. Zaman Gazetesi aboneliğim vardı, 17/25 Aralık sonrası sonlandırdım.”

Tanık olarak dinlenen o dönemlerde Kayseri Şeker Sendikası başkanlığı yapan İsmail Yücer, “2016’da Kayseri Şeker Sendika Başkanı oldum. 15 Temmuz sonrası fırtınalı dönem başladı, baskılar gördük. Sanık örgüte ait bir dernek üyeleri ile beraber hareket ediyordu. Başkan olduğum için üyelerimizden zaman zaman rızaları olmadığı halde himmet istediklerine dair şikayet geliyordu” dedi.

Şeker Fabrikası’nda işten atılan o dönem vardiya çavuşu olan Bekir Koçak da tanık olarak dinlendi. Koçak, “Vardiya amiri Zeynep Şık, 2014 yılında benden 400 TL, işçilerden ise 100’er TL himmet istedi. Levent Benli ve Hüseyin Akay’ın talimatı olduğunu, Bilal Karaköse’nin bu konudan haberi olduğunu söyledi. Bilal Karaköse Boğazlıyan fabrika müdürüydü. Ben vermedim, ülkücü olduğumu söyleyerek örgüte küfür ettim. Ondan sonra benimle uğraşmaya başladılar, kotamı sildiler, işimden ettiler, kooperatiften ihraç ettiler” diye konuştu.

Tanık Niyazi Zorlu ise o dönem geçici işçi olduğunu, örgütten uzak oldukları için dışlandıklarını, işlerinden olduklarını anlatırken, tanık Zeynep Şık ise Sanık Bilal Karaköse ile Birol Ezgin fabrika içerisinde sohbetleri düzenlerlerdi. TÜTEV isminde örgüte ait dernekte çip köfte ve sohbet toplantıları yapılırdı. Bilal Karaköse ile Birol Ezgin bu etkinlikleri düzenlerler, sohbete gidenlere fabrikada kahvaltı organize ederlerdi, gelmeyenleri dışlarlardı. Ben zaten etkin pişmanlıkta bulundum. Boğazlıyan Savcılığı’nda soruşturmam vardır. Kendi sohbet grubum için fabrikada işçilerden yardım toplama talebinde bulundum. Bilal Karaköse’den de istemiştim ama o vermedi, zaten burs verdiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

7 tanığın dinlendiği davada mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 30 Mayıs’a erteledi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar