13
Pzt, Tem
26 Yeni Haber

Asayiş
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeref Kahraman / Kayseri’de etkin pişmanlıkta bulunanları, itirafçı olmamaları konusunda ikna etmeye çalıştığı iddiasıyla yargılanan sanık, ilk kez hakim karşısına çıktı. Tanık olarak dinlenen bir avukat, “Ben müvekkillerime etkin pişmanlıkta bulunmalarını söyleyince, Bülent K. ‘böyle bir şey olamaz’ dedi. Ve bir süre bu sanığın baskısı yüzünden etkin pişmanlıkta bulunamadık. Bana ‘ben tahliye ettireceğim’ diyerek burada hicap duyacağım şeyler söyledi. İtirafçı olanları aşağıladı, ‘ahiretlerini yakarlar, çıktıklarında Kayseri’de etek giyerek gezerler, kimsenin suratına bakamazlar. Şuan cezaevinde bulunanlar peygambere komşu olacaklar, cezaevi onlara Medrese-i Yusufiye’dir” diyordu” dedi.

 

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Bülent K. ile avukatı hazır bulundu.

15 Temmuz 2016 sonrası etkin pişmanlıkta bulunanları, itirafçı olmamaları konusunda ikna etmeye çalıştığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan Bülent K., üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

2014’te AK Parti İl Başkanlığı’nda il başkan yardımcısı olan, reklam ve organizasyon işleri yapan Bülent K. isimli sanık, “O zamanlar her şey çok sıcaktı. Aşırı derecede bilgi kirliliği vardı, Beni ihbar eden kişinin yanlış anladığını düşünüyorum. 17/25 olayları sonrası bağlantımı kestim, GESİAD üyeliğimden istifa ettim ama işleme koymamışlar. 2014’te AK Parti’de il başkan yardımcısıydım” diye konuştu.

Tanık olarak dinlenen avukat A.M. ise sanık ile ilgili şunları söyledi: “Sanık Bülent K., benim müvekkillerim olan işadamları H.C. ile M.C.’nin yakın tanıdığı olur. Ben müvekkillerime etkin pişmanlıkta bulunmalarını söyleyince, Bülent K. ‘böyle bir şey olamaz’ dedi. Ve bir süre bu sanığın baskısı yüzünden etkin pişmanlıkta bulunamadık. Bana ‘ben tahliye ettireceğim’ diyerek burada hicap duyacağım şeyler söyledi. İtirafçı olanları aşağıladı, ‘ahiretlerini yakarlar, çıktıklarında Kayseri’de etek giyerek gezerler, kimsenin suratına bakamazlar. Şuan cezaevinde bulunanlar peygambere komşu olacaklar, cezaevi onlara Medrese-i Yusufiye’dir” diyordu. Sanık Bülent K. bana da ‘sen ülkücüsün, faşistsin, cemaatten nefret ettiğin için böyle insanları etkin pişmanlığa yönlendiriyorsun’ dedi.”

Yargılandığı mahkemede etkin pişmanlıkta bulunan iş insanı H.C. de “Sanık ile rahmetli babamın dostluğu vardır, bizimle ilgilenirdi, parti teşkilatındaydı, bu iddiaları bir avukatımızdan duyduk” derken, K.C. isimli tanık ise “Eşim cezaevindeyken Bülent K. hep yanımızdaydı. Etkin pişmanlık konusunda acele etmememiz gerektiğini, Kayseri’nin küçük bir şehir olduğun ve yüz yüze bakıldığını söylemişti. Gerekirse bir araştırma yapılmasını, daha sonra değerlendirilmesini söyledi” diye konuştu.

5 tanığın dinlenmesinin ardından söz alan sanık Bülent K., tanık A.M.’nin ifadelerine ilişkin “Avukat bey olaya biraz mizah katarak anlattı” dedi.

Mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı Ocak ayına erteledi.

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar