02
Prş, Tem
41 Yeni Haber

Asayiş
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeref Kahraman  - Kayseri’de 2006 yılında kaybolan iki çocuk annesi Saliha Toker’i 13 yıl sonra boğarak öldürdüğünü ve dağlık alanda cesedin etrafına taş dizdiğini itiraf eden ve bu suçtan tutuklu yargılanan emekli öğretmenin yargılanmasına devam edildi. Saliha Toker’in öz kızından  alınan DNA örnekleri ile kimliği belirsiz olan kadın cesetlerinin testinin yapıldığı ve Saliha Toker’e ait olmadığı öğrenildi.

 

KADIN, 2006 YILINDA KAYBOLMUŞTU

Develi Cumhuriyet Başsavcılığı’na 28 Kasım 2016 tarihinde İsmet Toker, eşinden ayrılan ve iki kızı ile birlikte Develi ilçesinde yaşayan Saliha Toker’in 23 Kasın 2006 tarihinde 10 ve 11 yaşındaki kızlarını okula gönderdikten sonra evden ayrıldığını ve kızından bir daha haber alamadığını, Saliha’nın kaçırılmış olabileceğinden şüphe ederek şikayetçi oldu. Kayıp Saliha Toker ile ilgili kaybolduğu 23 Kasım 2006 tarihinden itibaren bulunmasına yönelik yapılan çalışmalarda hiçbir resmi kurumda hastane, banka veya PTT’de kayıtlarının bulunmadığı tespit edildi. Bu güne kadar ulaşılamamış olması, ayrıca kayıp olan Saliha Toker’in birlikte yaşadığı kızlarını bırakarak evden ayrılmış olmasını gözönüne alan polis ekipleri, Saliha Toker’in öldürülmüş olabileceğini değerlendirerek çalışma yaptı. 

CİNAYET EKİPLERİ, KADININ HTS KAYITLARINDA SON GÖRÜŞTÜĞÜ KİŞİYE ULAŞTI

Konu ile ilgili olarak Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği tarafından oluşturulan özel ekip, bir yıl saha çalışması yaptı. Bilgi sahiplerinin beyanları, HTS kayıtları ve teknik takip sonucunda emekli din kültürü öğretmeni Hasan B. isimli şahısla sabit hat ve cep telefonu üzerinden bir çok görüşme yaptığı belirlendi. Son görüşmenin de Kayseri’de yapıldığını tespit eden özel ekip, Saliha Toker’in gönül ilişkisi nedeniyle şüpheli Hasan B. tarafından öldürülmüş olabileceğini değerlendirerek, Hasan B.’yi 3 Nisan 2019 tarihinde gözaltına aldı. 

EMNİYET’TE ‘BOĞARAK ÖLDÜRÜP, CESEDİN ETRAFINA TAŞ DİZDİM’ DEMİŞTİ

Şüpheli Hasan B. yapılan sorgusunda Saliha Toker’i tanıdığını, kendisinden hamile olduğunu iddia ettiğini ve bu nedenle görüşmek için Kayseri’ye çağırdığını itiraf etti. Otomobil ile Erkilet bölgesi Hıdrellez tepesinden Kuşçu Mahallesine doğru boş bir araziye götürdüğünü söyleyen Hasan B., Saliha Toker’i burada boğarak öldürdüğünü ve cesedin üzerini kapatmadan çevresine taş dizdikten sonra olay yerinden ayrıldığını anlattı. Olaydan kimseye bahsetmediğini söyleyen Hasan B.’nin yapılan yer göstermesinde cesedi bıraktığı yerde arama yapıldı. Bölgenin dağlık bir alan olması, yerleşim yerlerine uzak olması ve cesedin toprağa gömülmemesinden dolayı cesede ulaşılamadı. Zanlı Hasan B. hakkında yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevk edilerek, tutuklandı.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık Hasan B.(68) ile öldürülen Saliha Toker’in şikayetçi kız kardeşi Ü.T. ve avukatlar hazır bulundu.

Önceki celse 2006 yılından itibaren kimliği tespit edilemeyen herhangi bir cesedin bulunup bulunmadığı, otopsi yapılıp yapılmadığı, DNA eşleşmelerinin olup olmadığı hususunun tespiti için inceleme yapılmasına karar verilmişti. Saliha Toker’in öz kızı D.A.’dan alınan DNA örnekleri ile kimliği belirsiz olan kadın cesetlerinin testi yapıldığı ve Saliha Toker’e ait olmadığı öğrenildi.

Sanık avukatı duruşmada “Olay tarihinde herhangi bir cinayet olmadığı, şüpheli kimliği tespit edilemeyen bir kadın cesedine rastlanmadığı tespit edilmiştir. Somut, elle tutulur, inandırıcı bir delil yok, şüpheden sanık yararlanmalıdır, tahliyesini istiyoruz” derken, sanığın diğer avukatı da “Öldüğü iddia edilen birisi var ama bulunamayan bir ceset var, ceza verilecek olursa kadının birkaç yıl sonra çıkıp gelmeyeceğini kimse bilemez, müvekkilimiz cinayet işlememiştir” dedi.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda, gelmeyen tanık Z.T.’nin diğer celse zorla getirilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

SANIK, ÖNCE İTİRAF SONRA İNKAR ETMİŞTİ

Emniyet, Savcılık ve nöbetçi mahkemede suçunu itiraf eden evli, 4 çocuk babası, emekli öğretmen tutuklu sanık Hasan B. mahkemede ilk celse üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, Saliha Toker’i öldürmediğini iddia etmişti.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar