10
Pzt, Ağu
33 Yeni Haber

Talas Bayram

Asayiş
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeref Kahraman - Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü karşısında otobüs durağında çevreyi kayda aldığı ihbarı sonrası yakalanıp, DEAŞ üyeliği iddiasıyla tutuklanan 7 çocuk annesi Suriyeli kadın ile birlikte geri gönderme merkezinde kalan akrabası 2 kadının yargılanmasına devam edildi.

 

27 Haziran 2019’da 155 Polis merkezini arayan bir şahıs, İl Emniyet Müdürlüğü karşısındaki otobüs durağında kara çarşaflı bir şahsın elinde cep telefonu ile cep telefonu ile görüşür gibi çevreyi kayda aldığı ihbarını verdi. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri tarafından DEAŞ terör örgütünün eylem ve faaliyetlerine yönelik yapılan çalışmalarda, polis ekipleri tarafından kısa sürede yakalanan C.A.E. (34) isimli kadın Emniyet’teki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Soruşturma sonrası yakalanan şüpheliler E.E.(34) ile S.E.(24) isimli kadınlar da İl Göç İdare Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. 19 Kasım’da görülen davada C.A.E. de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz kadın sanıklarC.A.E. (34) ile geri gönderim merkezinde bulunan E.E.(34), S.E.(24) ve avukatları hazır bulundu.

“2.5 YIL ÖNCE SAVAŞTAN KAÇIP TÜRKİYE’YE GELDİK”

Yeminli tercüman eşliğinde savunma yapan 5 çocuk annesi E.E. isimli Suriyeli kadın, “Ben ev hanımıyım, herhangi bir örgüt ile alakam olmadı, içlerinde bulunmadım, Boşandığım eşim yolda yürürken bomba düşmesi sonucu öldü, 2.5 yıl önce savaştan kaçıp Türkiye’ye geldik, S.E. kardeşim, C.A.E. ise eski eltimdir” diye konuştu. 3 çocuk annesi sanık S.E. de 5 aydır geri gönderme merkezinde olduklarını, örgüt ile hiçbir alakaları olmadığını, kendisinin de eşinin dükkanda çalıştığı esnada bomba düşmesi sonucu öldüğünü anlattı.

“DEAŞ, EŞİMİ ÖLDÜRDÜ”

Önceki celse Yeminli tercüman eşliğinde savunma yapan 7 çocuk annesi sanık C.A.E. olay yerinde otobüs beklediğini belirterek, “Birkaç tane otobüs geldi ama çarşıya gidecektim, geçmiyormuş, binmedim. Tam bineceğim sırada da polis geldi, o an cep telefonu ile görüşme yapıyordum, herhangi bir çekim yapmadım. 1.5 yıl önce Türkiye’ye geldik. Yaklaşık 5 yıl önce İdlib’de yaşarken, DEAŞ orayı gele geçirdi, tüm erkekleri götürdü. Eşimi de götürdü ama eşim savaşmayı kabul etmedi diye 1 ay nezarette kaldı, 4 ay da mutfakta çalıştırdılar. Daha sonra eşimi öldürdüler, ben de çocuklarım ile Türkiye’ye geldim. 7 çocuğumdan 3’ü sağır ve dilsizdir, mağdur durumdalar” diye konuşmuştu.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda İl Göç İdare Geri Gönderme Merkezi’nde olan sanıklar S.E. ile E.E. hakkında imza karşılığında adli kontrol şartı verilmesine karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için de duruşmayı 2020 Şubat ayına erteledi.

*Resmi İlanlar*

Ticaret Odasi Bayram

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar