FLAŞ! Fetö’nün Çökertilen Yeni Yapılanması Davasına Başlandı

Asayiş

Haber: Şeref Kahraman - Gizli toplantılar… Örgüt üyelerine her ay düzenli yardımlar… Yunan adalarına kaçış planları… Nasıl firar edecekleri konusunda Kızılırmak’ta tatbikatlar… Fetullahçı Terör Örgütü’nün hain, kanlı 15 Temmuz darbe kalkışmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Kayseri’de yeni oluşuma kalkışan 11’i tutuklu, 4’ü hükümlü 26 sanığın yargılanmasına başlandı. 3 gün sürmesi planlanan davanın ilk celsesinde mahkeme başkanı 270 sayfalık iddianameyi tüm sanıklara özetle okudu. İddianamede sanıkların seçim öncesi telefonda konuştukları ses kayıt çözümlerinde “Haseki ş…..zi kaybedecek, Davutoğlu ş….zi her şeyi biliyor, konuşmuyor” ifadeleri dikkat çekti.

WhatsApp Image 2019 07 14 at 11.45.50 1

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetkisizlik kararı sonrasıFethullahçı Silahlı Terör Örgütünün Kayseri ve çevre illerde, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yeni yapılanma girişimi ve faaliyetleri içerisinde oldukları, örgütün deşifre olmamış ve hakkında yasal işlem yapılmayan örgüt mensuplarınca örgütü ayakta tutma faaliyetleri içerisinde oldukları, yeni örgüt elemanlarının emniyet güçlerince deşifre edilmemiş haklarında herhangi bir işlem yapılmayan şahıslara ulaşarak, yeni bir oluşum veya yapılanma çalışması yürüttükleri belirlendi.

WhatsApp Image 2019 07 14 at 11.45.51 1

Bu kapsamda, şüpheliler Kemal Göksu, Hülya Göksu, İzzet Uyanık, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel ve Remzi Aksoy'un, Kayseri'de FETÖ/PDY ile irtibatı olan şahıs, şirket ve esnafla irtibat kurarak bu kişilerden çeşitli yardım, bağış, zekat adı altında para topladıkları, örgüt soruşturmaları kapsamında hala cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerini, eş ve çocuklarını ziyaret ederek onların morallerini yüksek tutmaya çalıştıkları saptandı.

Bu şüphelilerin adli soruşturmaları devam eden zanlıların dava süreçlerini takip ettikleri, tahliye olanlara iş imkanı sağladıkları, firar edenlere sahte kimlikler temin ettikleri, cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerine yüksek miktarda her ay düzenli maddi yardım toplayıp, teslim ettikleri ve yaklaşan Kurban Bayramı'nda örgüt üyelerine ücretsiz kurban dağıtımı yapacakları da tespit edildi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde FETÖ/PDY üyelerinin yeni yapılanma girişimi ve faaliyetleri içinde oldukları, haklarında herhangi bir işlem yapılmayan kişilere ulaşarak Kayseri ve çevre illerde yeni bir yapılanma çalışması yürüttükleri, bu kapsamda örgüte yeni eleman temin etmeye çalıştıkları belirlendi. Bu kapsamda, Kemal Göksu, Hülya Göksu, İzzet Uyanık, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel ve Remzi Aksoy'un, Kayseri'de FETÖ/PDY ile irtibatı olan şahıs, şirket ve esnafla irtibat kurarak bu kişilerden çeşitli yardım, bağış, zekat adı altında para topladıkları, örgüt soruşturmaları kapsamında hala cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerini, eş ve çocuklarını ziyaret ederek onların morallerini yüksek tutmaya çalıştıkları saptandı.

WhatsApp Image 2019 07 14 at 11.45.52

HER AY DÜZENLİÖRGÜT ÜYELERİNE PARA YARDIMI

Ayrıca adli soruşturmaları devam eden kişilerin dava süreçlerini takip ettikleri, tahliye olanlara iş imkanı sağladıkları, firar edenlere sahte kimlikler temin ettikleri, cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerine yüksek miktarda her ay düzenli maddi yardım toplayıp, teslim ettikleri öğrenildi. Yaklaşan Kurban Bayramı'nda örgüt üyelerine ücretsiz kurban dağıtımı yapacakları da tespit edildi. Örgüt üyelerinin, Kayseri'den diğer illere gittiklerinde çalışmakta oldukları iş yerlerini paravan olarak kullanarak ticari amaçlı seyahat etme görüntüsü verdikleri, terör örgütünün üst kademelerinden almış oldukları talimatlar doğrultusunda İstanbul'daki örgüt üyelerince temini yapılmış yüksek miktarda nakdi döviz cinsindeki paraları da bu yöntemle Kayseri'ye getirerek Sivas, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Ankara'daki örgüt üyelerine ve yakınlarına dağıttıkları ortaya çıktı.

'MONEY GRAM' BANKACILIK SİSTEMİ ÜZERİNDEN…

Yine yurt dışında bulunan ve aktif bir şekilde örgüt adına faaliyetleri olan örgüt üyeleri tarafından 'Money Gram' isimli bankacılık sistemi üzerinden gönderilen paraları tahsil ederek, bu paraların da örgüt üyelerine dağıtılmasını sağladıkları, hem örgüte yeni eleman kazandırma, hem de örgüt içindeyken haklarında işlem yapılan kişilerin örgütten kopmamalarını sağlama adına faaliyetlerine devam ettikleri öğrenildi.

GİZLİ TOPLANTILARA DEVAM

Örgüt üyelerinin gizli sohbet toplantılarına da devam ettikleri, kendi aralarında yine polis takiplerinden kaçmak ve yakalanmamak amaçlı sürekli WhatsApp ve ByLock benzeri programlar üzerinden irtibat kurdukları, saklandıkları kamuya açık alanlarda polise yakalanmamak amaçlı mobese ve güvenlik kameralarının olmadığı bölgeleri seçerek buluşma sağladıkları teknik ve fiziki takiplerde tespit edildi.

6 BİN EURO KARŞILIĞI BOTLARLA YUNAN ADALARINA KAÇIŞ PLANI

Yine haklarında FETÖ soruşturmalarından işlem kaydı olup, firar durumda bulunan, cezası kesinleşen ya da örgüt açısından kritik isimleri ülke dışına yasa dışı yollardan çıkarmak üzere Ege ve Marmara bölgelerinde keşif faaliyeti yaptıkları, Yunan adalarına kıyısı bulunan yakın ıssız yerlerden yaklaşık 6 bin Euro karşılığı botlarla FETÖ firarilerini Yunan adalarına kaçırmaya çalıştıkları, kaçış noktalarını keşif sırasında jandarma güçlerine yakalanma riskine karşı doğa yürüyüşçüleri veya yanlarında getirdikleri mangal malzemeleriyle jandarmanın şüphelenmemesi amaçlı piknikçi, tatilci süsü vermeye çalıştıkları tespit edildi.

NASIL FİRAR EDECEKLERİ KONUSUNDA TATBİKATLAR YAPMIŞLAR

Yine Edirne ilinden Meriç Nehri üzerinden kaçırmaya çalıştıkları firar örgüt üyelerini, Kayseri’den de geçerek Kızılırmak’ın uzandığı ıssız yerlerde örgüt üyelerine Meriç nehrinden sıkıntısız ve seri bir şekilde kolluk güçlerine yakalanmadan nasıl geçerek firar edecekleri konusunda gizli olarak antrenmanlar, tatbikatlar yaptıkları ve ayrıca ülkemizden sınır ülkeler üzerinden Avrupa’ya geçmek için değişik kaçış güzergahları belirlemeye çalıştıkları, 3 aydır büyük gizlilik içerisinde devam eden polis çalışmaları neticesinde tespit edildi. 

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER VE ÖRGÜT ÜYELERİ YAKALANDI

Bu yapılan çalışmalar sonucunda Kemal Göksu, Hülya Göksu, İzzet Uyanık, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel ve Remzi Aksoy'un yanı sıra örgüte yüksek miktarda maddi destek sağladıkları anlaşılan Hacı Halil Ünal, Şefik Çakmak, Mehmet Kaya, Ali Bitgen, Zafer Şanlı, Ahmet Adıgüzel, Menşure Eş, Selim Uyanık, Mehmet Yavuz Talaslıoğlu, İrfan Canan ve Mehmet Özoğul ile bu isimlerle irtibatları olan ve haklarında yakalama kararı bulunan firariler Bekir Uzun, Abdullah Coşkun, Ali Ergani Bayram, Dilaver Aksoy, Süleyman Poyraz isimli şahıslar toplam 22 şüpheli polisin Kayseri merkezli Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Afyon ve Erzurum'da düzenlediği operasyonlarda 1’i dışında 21’i yakalandı. Daha önce haklarında yakalama emri bulunan ve mahrem imam konumundaki üst düzey yöneticilerine karşı yapılan operasyonda firari şüpheliler F.Ü., R.S., H.H.E., S.E. ve Z.C. isimli şahıslardan oluşan örgüt üyeleri yakalanmıştı.

ZARFLAR İÇERİSİNDE EURO, DOLAR VE TL…

Şüphelilerin evinde yapılan aramalarda örgüte himmet parası olarak toplanan zarflar içerisinde 18 bin 500 lira, 2 bin dolar, 805 Euro, örgütsel yazışmalar için tutulan yardım kayıtları ve dijital materyaller ele geçirildi.

Şüphelilerden Şefik Çakmak, Menşure Eş, Selim Uyanık, Mehmet Yavuz Talaslıoğlu, İrfan Canan ve Mehmet Özoğul adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel, Remzi Aksoy, İzzet Uyanık, Hacı Halil Ünal, Mehmet Kaya, Ali Bitgen, Zafer Şanlı, Ahmet Adıgüzel, Abdullah Coşkun, Dilaver Aksoy, Ali Ergani Bayram, Süleyman Poyraz, Kemal Göksu ve Hülya Göksu sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Firari şüpheli Bekir Uzun’u yakalama çalışmalarının da devam ettiği öğrenildi.

ŞEKER’İN MÜDÜRÜ DE YENİ OLUŞUMDA

Öte yandan şüpheliler arasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kayseri Şeker Fabrikası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı, Erzurum Şeker Fabrikası’nda halen İşletme Müdürü olan Mehmet Özoğul da yer alıyor. Özoğul, 2016 yılında Kayseri Şeker Fabrikası'na Yozgat Polisi'nin düzenlediği operasyon ile gözaltına alınmış, yine adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sosyal medyada terörist ele başının sayfasını takip ettiği, 2014’te Bank Asya hesabında artış olduğu, tanık beyanlarında sohbetleri organize edip katıldığı, FETÖ kitapları sattığı ve himmet topladığı iddiaları ile ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan tutuksuz yargılanan ve halen Erzurum’da özelleştirilmiş Şeker Fabrikası’nda 15 bin TL maaşla işletme müdürü olduğunu söyleyen Mehmet Özoğul’un tek yargılandığı davada, FETÖ’nün yeni yapılanması davası ile birleştirildi.

ÇOĞU ŞÜPHELİ YARGILANIP CEZA ALMIŞLAR

Ayrıca yakalanan çoğu şüphelinin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce yakalandığı ve yargılandığı öğrenildi. Şüpheliler arasında örgütün gizli iletişim ağı bylock programı kullanan, örgüt sendikasına üye olan, örgüt üyeliğinden yargılandıkları mahkemece ceza alan polis ve öğretmenlerin olduğu da ortaya çıktı.

ÖRGÜTÜN SORUMLULARI TEK TEK ÇÖKERTİLDİ

İddianamede, örgüte bağlılığı devam ettirme, örgütü ayakta tutma, örgüt üyelerine ve ailelerine maddi/manevi yardımda bulunma ve örgütü yeniden canlandırma amacıyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Kayseri ve civar illerde yeni güncel bir yapılanma içerisine girdiği, ilimizde bu yapılanma içerisinde yer alan sorumlu kişilerin başta Kemal Göksu (mühendisler sorumlusu), Mehmet Ali Çetin (memurlar sorumlusu), Selami Yel (öğretmenler sorumlusu) ve Nizami Kaya Özarslan (diyanet sorumlusu) isimli şüpheliler olduğu, dosya kapsamındaki diğer şüphelilerin bir çoğunun şüpheli Kemal GÖKSU gibi "mühendis" ve Mehmet Ali Çetin ve Selami Yel gibi "öğretmen" meslek grubundan oluştuğu, ayrıca içlerinde "ihraç polis memuru, asker şahıslar, esnaflar ve firari konumda bulunan örgüt mensubu kişilerin" de bulunduğu, bu kişilerden daha üst konumda ise Asım ve Salih kod isimli açık kimlikleri tespit edilemeyen örgüt mensuplarının bulunduğu, iş bu soruşturmanın başlangıcında şüpheli Kemal Göksu ve kendisine bu faaliyetler hususunda yardımcı oldukları değerlendirilen şüpheliler Hülya Göksu, Mehmet Ali Çetin, Remzi Aksoy, İzzet Uyanık, Fahri Çevik, Selami Yel, Gazi Ocak hakkında alınan mahkeme kararları ile CMK 135 ve 140.maddeleri uyarınca teknik takip işlemleri yapılarak soruşturma işlemlerine başlanıldığı, bu kapsamda bu kişilerden aracı bulunan kişilerin araçlarına kamera ve ses düzeneği yerleştirilerek ve diğer kişilerin de telefonlarının iletişimi dinlenerek fiziki ve teknik takip işlemlerinin yapıldığı vurgulandı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

270 sayfalık cumhuriyet başsavcısının hazırladığı iddianameyi kabul eden Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların yargılamasına başladı. Sanıkların yoğunluğu ve güvenlik önlemleri nedeniyle 250 kişilik Kayseri Adliyesi Şehit C. Savcısı Murat Uzun Konferans Salonu’nda görülen davada tutuklu sanıklar Kemal Göksu, Hülya Göksu, Remzi Aksoy, Zafer Şanlı, Ahmet Adıgüzel, Ali Bitgen, Hacı Halil Ünal, İzzet Uyanık, Mehmet Kaya, Mehmet Ali Çetin ve Selami Yel ile başka suçtan hükümlüler Abdullah Coşkun, Ali Ergani Bayram, Dilaver Aksoy ve Süleyman Poyraz, tutuksuz sanıklar Özgür Alıcı, Selim Uyanık, Şefik Çakmak, Şükrü Karaman, Mustafa Delikardeş, İrfan Canan ve Mehmet Yavuz Talaslıoğlu ile avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar Gazi Ocak, Fahri Çelik ve Menşure Eş duruşmaya katılmadı. Firari sanık Niazmi Kaya Özarslan’ın ise yakalamasının hala sürdüğü öğrenildi.

“Haseki ş…..zi kaybedecek, Davutoğlu ş….zi her şeyi biliyor, konuşmuyor”

3 gün sürmesi planlanan davanın ilk celsesinde mahkeme başkanı 270 sayfalık iddianameyi tüm sanıklara özetle okudu. İddianamede ses kayıt çözümleri de okunurken, şüpheliler Kemal Göksu ile Hüseyin Sönmez arasında seçimler öncesi geçen konuşmalarda şok detaylar çıktı. İşte Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Mehmet Özhaseki ile ilgili konuştukları o ses kaydının çözümü: “KEMAL GÖKSU : Onlar geçti artık yaşanıp görülecek şeyler, havale ettik, HÜSEYİN SÖNMEZ : Açanda olursa, kapatın lütfen kapatın, artık konuşma bitti yav, kaderini ....(anlaşılmıyor) bekliyor, HÜSEYİN SÖNMEZ : Bu seçim olmayabilir, KEMAL GÖKSU: Olmayabilir, HÜSEYİN SÖNMEZ : Kan gövdeyi de götürebilir KEMAL GÖKSU : Her şey olabilir, HÜSEYİN SÖNMEZ : Hakan la şeynen konuştum da o oğlanın hocaları şu anda Adalet Bakanlığında Daire Başkanıymış evvelki gün konuşmuş şu anda Ahmet Davutoğlu un KEMAL GÖKSU: Gül, HÜSEYİN SÖNMEZ : Gül değil, Gül değil, Gül’ü Cumhurbaşkanlığına düşünüyorlarmış, Davutoğlu da ne ş……z adam her şeyi biliyor konuşmuyor ş…..z, KEMAL GÖKSU: Hee canım, HÜSEYİN SÖNMEZ : Davutoğlu ile Babacan hatta elli kişi de bunların içinden bunların Hocaya yaptığı gibi hainliği anladın mı, KEMAL GÖKSU: Eski ekip, HÜSEYİN SÖNMEZ: Bunlar hocaya yaptılar, buna da bunlar yapacak, KEMAL GÖKSU : ....(anlaşılmıyor) olmaz, HÜSEYİN SÖNMEZ : Haseki ş…..zi kaybedecek ama sandığa sahip çıkalım derlerse,.... (anlaşılmıyor) KEMAL GÖKSU : Tamam mı başka bir şey, kurtarıyor mu, HÜSEYİN SÖNMEZ : Kırk olsun kırk şöyle alalım.”

İddianamenin okunmasının ardından sanık savunmalarına geçildi. Tutuklu sanık Mehmet ali Çetin yaptığı savunmasında “Ben örgüte bağlı dershanede tarih öğretmenliği yaptım, 2015’te bıraktım, başka işler yaptım. 15 Temmuz sonrası gözaltına alındım, yargılandım ve 7 yıl 6 ay hapis cezası aldım. Daha sonra kimse bana iş vermedi. Ben de zeytinyağı işine girdim. Baba evim Afyon’da olduğu için, Kayseri’de de 12 yıllık çevrem vardı, sürekli zeytinyağı satmaya gider gelirdim. Kemal Göksu’yu da 2014’ten beri tanırım, İbrahim kod adını kullandığım, örgüt üyelerine destek olduğum iddialarını kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya öğle arası verdi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar
Reklam