'Dünyada yatak sektörü 31 milyar dolar hacme sahip' - Kayseri Deniz Postası
01
Prş, Ara
47 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

Ekonomi
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ULUSLARARASI Yatak Endüstrisi Derneği, Kayseri'deki yatak üreticileri ile istişare toplantısında bir araya geldi. Dernek Başkanı Osman Güler, "Dünyada yatak sektörü 31 milyar dolar hacme sahip. Türkiye ise 408 milyon dolar ile ülkeler arasında 14'üncü sırada yer alıyor" dedi.


Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ile Uluslararası Yatak Endüstrisi Derneği tarafından Kayserili yatak üreticilerinin bir araya geldiği istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Uluslararası Yatak Endüstrisi Derneği Başkanı Osman Güler, "Dünyada yatak sektörü çok büyük görünmese de oldukça büyük bir hacme sahip bir sektödür. Resmi istatistiklere göre dünyada yatak sektörü 2020 yılında 31 milyar dolar hacme sahip. Bunda en büyük payları Çin, Amerika ve Hindistan alıyor. Türkiye se 408 milyon dolar ile ülkeler arasında 14'üncü sırada yer alıyor. Türkiye yatak ihracatında ise 255 milyon dolar ile 5'inci sırada bulunuyor" diye konuştu.


Dernek üyelerine değinen Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de yatak yan sanayi ve teknolojileri üreten firma sayısı 160 civarında.  Birlik ve dayanışma amacıyla oluşturduğumuz derneğimize ise şu an 80 firmamız katıldı. 80 firmamız 18 bin kişiyi istihdam ediyor. 2 milyar dolara yakın cironun 1,4 milyar dolarlık kısmı ise ihraç ediliyor.Yatak sektörü ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan bir sektör."

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım