Korkulan Oldu ! Elektrik Kesintileri Başlıyor - Kayseri Deniz Postası
18
Çrş, May
42 Yeni Haber

Ekonomi
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Özel Haber:Aydan YILDIRIM

BOTAŞ’ın sanayi kuruluşlarına yönelik gaz kısıntısı kararından sonra bugün de TEİAŞ’tan elektrik kesintisi kararı geldi.

 Uzmanlar BOTAŞ ve TEİAŞ tarafından bu  kararlar alınırken her sanayi kuruluşunun ihtiyaçlarının farklı olduğu göz önünde bulundurulmalı, elektrik ve doğalgazdaki kısıtlama kararları sanayi tesisi bazlı uygulanmalıdır diyor.

Bazı işletmelerde üretim planlaması yapılarak kısıtlama uygulanabilir olsa da, üretim prosesleri gereği haddane, ark ocağı, ergitme fırınları gibi sürekli enerji ihtiyacı olan sanayi tesislerinde kısıtlama yapılmaması gerektiğini savunan uzmanlar, sanayi kuruluşlarımızın kapasite ve üretim ivmelerini yavaşlatacak bu karar, ihracatımızı da olumsuz etkileyecektir öngörüleriyle endişeli bir bekleyiş içinde olduklarını dile getirdiler.

Üreticiler endişeli bekleyiş içinde ,ülkede yaşanan sorunlar ne zaman çözüme kavuşacak ?

Türkiye'de neler oluyor ?

 BOTAŞ İran’dan gaz akışının 20 Ocak itibarıyla 10 günlük süreyle kesildiğini duydu. BOTAŞ ayrıca, sanayi kuruluşlarına ve doğalgazla elektrik üreten santrallere gönderdiği ve 20 Ocak itibarıyla günlük tüketimlerini ortalamanın yüzde 60’ı ile sınırlamaları talimatında da değişikliğe gitmedi.

19 Ocak 2022 tarihinde günlük 287,6 milyon metreküple rekor kıran doğalgaz tüketimi, 21 Ocak’ta rekora göre yüzde 15 düşüşle 243,5 milyon metreküpe geriledi.

TEİAŞ elektrik kesintilerini duyurdu

BOTAŞ’ın günlük tüketimi yüzde 60’la sınırlama kararı, üretimde doğalgazı yoğun olarak kullanan sanayi kuruluşlarında ciddi sorunlara ve belirsizliklere neden olurken, santrallerde kullanılan gazın da sınırlanması elektrik arzında sorunları beraberinde getirmeye başladı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından dün yapılan açıklamada, mesken ve ticarethane harici kullanıcılara kısıntı uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ağrı ili Gürbulak giriş noktasından Ülkemize gelen doğalgaz iletim hattının İran tarafında kalan arızasından dolayı Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır. Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı miktarı ile ilgili, Dağıtım Şirketleri ve Teşekkülümüz tarafından bilgilendirme yapılacaktır.”

 

İhracatı da olumsuz etkileyecek

Sanayi kuruluşlarının kapasite ve üretim ivmelerini yavaşlatacak bu karar ihracatı da olumsuz etkileyecek

 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım