Kayseri Deniz Postası - İncesu’da Restore Edilen Kilisede Karamanlıca Detayı
04
Cts, Şub
38 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi


Forum Kayseri

İncesu
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber : Aydan Yıldırım

İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Bulgurcu mahallesinde restore çalışması devam eden Rum Aziz Eusthatios Kilisesinde incelemelerde bulundu.

Karamanlıca ve Yunanca ifadelerin freskler üzerinde yer aldığı kilise hakkında açıklama yapan Başkan Mustafa İlmek “ Fresklerin en iyi şekilde korunduğu ilçemizde, kilise aslına uygun olarak restore ediliyor. Ortaya çıkan freskler herkesi hayrete düşürecek. Kilise ziyaretçi akınına uğrayacak ve ilçemizin bilinirliği ülke dışına taşacak ” dedi.

Incesu Mustafa Ilmek

İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve İncesu Belediyesi destekleri ile restoresi yapılan Rum Aziz Eusthatios Kilisesinde incelemelerde bulundu.

Restore yapan firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Mustafa İlmek ; “ İncesu ilçemize bağlı Bulgurca mahallemizde bulunan Rum Kilisesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile restore çalışması devam ediyor. Kilisemizin tarihine baktığımız zaman 1800’lü yıllara dayanan bir geçmişi var. İçinde bulunan freskler çok iyi korunmuş. Ayrıca kilise içinde Karamanlıca yazılar bulunuyor. Bu da kiliseyi diğerlerinden farklı ve özel kılıyor. Kiliseyi turistlerine ve kamuoyunun hizmetine sunmak için restore çalışmaları devam ediyor. İnşallah en kısa zaman kilise hizmete açılacak. Kilisede bulunan fresklerin her biri farklı konuları anlatıyor. Kilisede aslına uygun şekilde restore yapılıyor. Restorasyonda İncesu bölgesindeki taş ocaklarından çıkan taşlar, tamir için kullanılıyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla ortaya çıkacak manzara herkesi hayrete düşürecek. Kilise ziyaretçi akınına uğrayacak ve ilçemizin bilinirliği ülke dışına taşacak” şeklinde konuştu.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım