Yeşilhisar'ın İçme Suyu Yok - Kayseri Deniz Postası

Yeşilhisar
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Azim DENİZ-Şeyda AŞATIR/ Kayseri Deniz Postası ekibi olarak ilçe ziyaretlerimize devam ediyoruz. İlçe halkının sorunlarını sadece Kayseri Deniz Potası Gazete ’si gündeme taşıyor. Bu kapsamda Yeşilhisar ilçesinde buluştuğumuz vatandaşların en büyük sorunu, her insanın belediye tarafından karşılanması gereken hakkı olan su… Yeşilhisar halkı, temiz içme sularının olmadığını ve belediyenin bu konuda bir adım atmadığını söyledi. Bir diğer problem ise, Yeşilhisarlı çiftçilerin ürünlerini satamaması… Bir çiftçi konu ile ilgili, “İlgilenen yok eskiden kooperatifimiz vardı. Kooperatif kapatıldı.” dedi.

 

Ekip olarak ziyarette bulunduğumuz Yeşilhisar’da vatandaşların temel haklarından olan su ihtiyacı belediye tarafından henüz karşılanmamış. Vatandaşlar artık çeşmeden sularını içmek istiyor.

İŞTE YEŞİLHİSAR HALKI İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

-Çalışması ortada, yapılan işleri görüyoruz. Öncesine göre iyi. Ellerinden geleni yapıyorlar. Eksik olan derken var olanları yıkıyorlar. Ziya Gökalp okulumuz vardı bunu yıktılar. Biz yönetimden memnun değiliz.

-İçme suyumuz yok. Su sıkıntısı yaşıyoruz. Burada kalmamız için hiçbir sebep yok. Gençlerin elinden tutacak kimse yok.

-Su sıkıntımız var 10-50 senedir çözülmedi. Biz çamur içiyoruz. Bakkal dükkanlarının önünde bir sürü su var bakın. Sadece bir kuyu vuracaklar bu kadar. Bizim kuyumuz vardı ama heder ettiler. Çok sıkıntı var ama en önemli sorun bu.

-Doğalgaz yeni geldi. Doğalgazı yakmadan üstüne iki tane zam geldi. Tekrar sobaya döneceğiz. Emekli bir insan 500-600 lira doğalgaza para verirse gerisini sen düşün. Böyle bir şey görülmedi.

-Kayısı bizim sıkıntımız. İlgilenen yok eskiden kooperatifimiz vardı. Kooperatif kapatıldı. Mustafa Ulu zamanında alım yerine bir görevli koydular, o zaman biraz daha iyiydi alınıyordu kayısılarımız. 35 kuruştan kayısı satıyoruz artık.

-Kabak çekirdekleri traktörlerde bekliyor. Satamıyoruz.

-İlçemizde hizmet yok memnun değiliz. Su belediyenin asli görevi bunu bile yapmıyorlar. Şurada bir fabrika bir yüksekokul olsa… Bizim yolumuz bile yok.

-ilçemizin en büyük sorunu göç. Genç kalmadı şehrimizde. Gençler asgari ücret ile Kayseri’de fabrikada çalışıyorlar. Belediyenin asli görevleri iyi kötü yapılıyor. Kentsel dönüşüm yavaş ilerliyor, insanlar evlerinden oldu. Buraya uzman doktor yok. Parmağımıza diken batsa hadi Kayseri’ye diyorlar. Bina güzel iyi hoş ama içinde doktor olmadıktan sonra bir işe yaramaz.

-Parklar yeterince temizlenmiyor. Bir şey söylesen ya elektriğini ya suyunu kesiyorlar. Hiçbir denetim yok pazarlarda. Halkın arasında değil başkan, arkadaşlar başkanı gören var mı?

-Kayseri’ye yakın olduğumuz için en büyük sıkıntıyı biz çekiyoruz. Ekonomik olarak sıkıntı yaşıyoruz. Belediye Başkanı çalışıyor, Büyükşehir Belediyesi yaptı bir şeyler bu sene. Buraya fabrika yapsınlar. Gençler, gitmesin buradan. Bir üniversite de olursa bir gelişme olur burada.

-Pek hizmet almış gibi görünmüyor. Sadece doğalgaz geldi. Ara caddelere bakın çok kötü. Fabrika yapılırsa çok iyi olur. Eğer burada bir Ayçiçek paketleme fabrikası olsaydı çiftçiler ürününü tefecilere kaptırmazdı.

-Belediyenin girişte yaptığı parktan çok memnunum. Yol çalışmaları biraz uzadı. Doğalgaz geç olsa da geldi.

-Nüfusu tutmak için yapılan çalışmalar yetersiz. Bu yüzden de Yeşilhisar kalkınmıyor. Merkezi bir konumda olsak bile değerlendirilemiyor. Fen lisesinin kurulması bizim için avantaj oldu. Sultan Sazlığı’na zarar verdiği için bacalı fabrikalar kurulamıyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım