Kayseri Deniz Postası - Başkan Büyükkılıç, Depremin Merkez Üssü Karpuzsekisi'nde İncelemelerde Bulundu
29
Pzt, May
17 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Hacılar
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, sabah 05.28'de kentte gerçekleşen 4.8 şiddetindeki depremin merkez üssü Hacılar olan Karpuzsekisi Mahallesi’ni ziyaret ederek, bölge sakinlerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başkan Büyükkılıç, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre Kayseri ili Hacılar ilçesinde meydana gelen 4.8 şiddetindeki depremin ardından, Karpuzsekisi Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

Büyükkılıç, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ve İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek ile depremin olduğu merkez üssünde incelemelerde bulunarak, bölge sakinlerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Burada açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, “Sabah 05.28’de hepimizin depremle uyandığı bir saatti. Geçmiş olsun, Mevlam beterinden korusun. Bu saate kadar bize ulaşan bilgiler doğrultusunda bir cana, bir mala hasar oluşturan ciddi bir manada sıkıntı gündeme gelmedi” dedi.

Büyükkılıç, deprem sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığını vurgulayarak, “Ancak bu bulunduğumuz bölgede kara saz diye bilinen gerek İncesu’muzun Saraycık bölgesinde gerekse Hacılarımızın Hürmetçi Çiftliği, Karpuzsekisi diye bilinen Organize Sanayimizin hemen yanı başındaki depremin olduğu yerdeyiz. İçi boş, duvarların yıkıldığı iki yapı söz konusudur. Deprem bölgelerine yakın yerlerde camilerin şerefiyesinde ufak hasarların meydana geldiği, minarelerde sıkıntı olduğu, bazı yapılarda da çatlakların olduğu yönünde bize ulaşan bilgiler var. Geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.

“OKULLARIMIZI İNCELETTİK, İNCELETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Birlik, beraberlik mesajı veren ve resmi açıklamalara itibar edilmesini ifade eden Başkan Büyükkılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“6 Şubat’tan beri büyük depremlerin olduğu o günden beri Kayseri’mizde zaman zaman 4, 4.5, 4.9 şeklinde depremler ya da artçı depremler söz konusu olmakta. Temennimiz daha fazlasının olmaması doğrultuda. Bilim adamlarıyla istişaremiz, teknik heyetlerle değerlendirmemiz sonucunda yol alıyoruz, beraber hareket ediyoruz. Allah’a şükür Kayseri’miz açısından tedirgin olmayı gerektiren bir şey olmadığı yönünde ifadeler mevcut. Bunu demekle her şey bitti anlamında söylemiyoruz. Sadece bu şehirde yaşıyoruz, birliğimizi, beraberliğimizi korumalıyız, sosyal medya üzerinden gereksiz yere spekülasyonlar yapılarak, insanların huzursuz edilmesine vesile olarak yaşamımızı sürdüremeyiz. Bilim adamlarımıza ve resmi açıklamalara itibar edelim. Okullarımızı incelettik, inceletmeye devam ediyoruz. Şuanda da Valimizin de talimatları doğrultusunda Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü ve Belediyelerimizin iş birliğinde şehrimizdeki bütün okulların maksimum 1 hafta içerisinde tamamının taranması ve yeniden gözden geçirilmesi anlamında çalışmalar yapıyoruz. Şuanda kadar gelen bilgiler doğrultusunda çok şükür yeni bir durum söz konusu değil. Okullarımız, yavrularımız için en güvenli liman. Öğretmenler bu bilinci oluşturuyor.”

 

“DEVLET YARA SARMAK İÇİN VAR, DEVLET VATANDAŞINI KORUMAK İÇİN VAR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç hasarlı bina sayısında ciddi bir artış olmadığına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Hasarlı bina sayısında ciddi manada bir artış yok. Ancak daha önceki 12 bin civarında hasarlı yapı söz konusu. İçişleri Bakanlığı’mızla, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hepimiz alarmdayız adeta, görevlerimizin başındayız. Biz bilgilerimizi ulaştırdık, ulaştırmaya devam ediyoruz. Yine bugün de ilettik, depremlerin aralıklı olarak devam ettiğini, huzursuzluk oluştuğunu ilettik. Devlet yara sarmak için var, devlet vatandaşını korumak için var. Devlet insanların birliği, beraberliği için var. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, takip ediyoruz, müsterih olun. Zaten belediyeler olarak emrinizdeyiz, hizmetinizdeyiz. Afet çerçevesinde değerlendirilmesini de bekliyoruz.”

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım