“Yaklaşık 150 bin turist ağırlıyoruz”

Yahyalı

Azim Deniz ve Şeyda Aşatır’ın Özel Röportajı / Kayseri Deniz Postası Gazetesi olarak Yahyalı ilçesinde önce halkla sohbet edip ardından isteklerini ve teşekkürlerini Belediye Başkanı Esat Öztürk’e ilettik. Belediye Başkanı Öztürk’ten, Yahyalı’nın tarımından, turizmine, madenciliğine kadar birçok bilgi elde ettiğimiz çok özel açıklamalar aldık. Dünyaca ünlü Kapuzbaşı Şelaleri’ne 150 bin ziyaretçi geldiğini söyleyen Öztürk, ayrıca bu yıl 70-80 bin ton elma ihraç edeceklerini söyledi.

İşte Belediye Başkanı Öztürk’ü gazetemize yaptığı o özel açıklamalar:

MADEN ŞİRKETLERİ KAPANIYOR MU?

“Dünyanın en lezzetli elmasına sahibiz. Zannediyorum ki yerleşim yerinden, rakımdan, suyumuzdan toprağımızdan dolayı dünyanın en güzel elmasına sahibiz. Don olayına karşı geçtiğimiz yıl tedbir alındı. İnşallah bu yılda 70-80 bin ton elmayı ihraç edeceğiz.

Kahvede bir gencimizin oturması beni üzer. Maden Yahyalı’nın bir değeri. Ekonomimize ciddi manada değer veriyor. Madencilik iş yükü ağır bir sektörümüz. Devletimizin çıkartmış olduğu kanunlara ve yönetmeliklere aykırı ise elbette kapanacak. Yapacaksa herkes işini profesyonelce yapacak. Yoksa işini adam gibi yapan iş adamlarımız var. Madencilik amatör bir ruh ile gitmez.

Devlet eliyle fabrika yapılması söz konusu değil ama özel sektör her zaman başımızın tacı. Komünist Rusya bile devlet eliyle fabrika kurmayı bıraktı. Kayseri sanayisi ile Yahyalı sanayisini asla bir tutamazsınız bu sebepten ilçe bazlı teşviklerin olması gerekiyor. Seçildiğim parti Ak Parti ona rağmen biz bu ısrarımızı sürdüreceğiz. Buranın kalkınmasını inanın istiyoruz. Zaten devlet elinde ne kadar fabrika varsa özelleştiriyor dünyadan haberi yok çocukların.

KAPUZPAŞI ŞELALESİ

Kapuzbaşı Şelaleleri dünyaca ünlüdür. Bir tek yol sıkıntımız var buda 16 yıl önceki gibi değil biraz rehabilite edildi ama gönlümüzdeki Kapuzbaşı yolu değil. İnşallah Kapuzbaşı Master planı ile çok daha güzel ele alınacaktır. Yolları, konaklaması, araç park yerle ile ilgili orada birçok zenginliğimiz var. Bu konu ile ilgili zaten Büyükşehir Belediyemiz, Çevre Bakanlığımız, Milli Parklar ve TOBB başkanının vermiş olduğu katkılarla yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda gönlümüzdeki durumu turizme kazandıracağız. 70 bin kayıtlı belki 70 binde kayıtlı olmayan turist geliyor. Resmi olmayan kayıtlara göre 150 bin ziyaretçimiz var.

Kocasinan Belediyesi’nde 20 yıl belediyecilik yaptık. Güzelliklerin ilçelerimize de yansıması ve aradaki makasın çok fazla açılmaması adına benim talebim olmadı fakat beni bu göreve layık gördüler. Burası benim doğduğum yer, baba ocağım burası. Bu ilçeye kattığım değerler oldu. Bu süre zarfında bana oy veren vermeyen, Allah razı olsun bu ilçede benim düşmanım yok, herkes benim dostum.

Vatandaşlarımız tozdan, topraktan bahsediyorlar haklılar. Sabah, öğle, akşam suluyoruz ama suladığımız su ancak yarım saat duruyor. İlçemiz adeta bir ameliyattan geçti. Çevre düzenlemesi anlamında sıkıntımız kalmadı. Ama işte insanları yüzde 100 mutlu edemezsiniz, dünyada böyle bir yer yok. Ancak o inandığımız cennettir. Olabilir insanız, eksiğimiz olur. Benim herkesi mutlu edeceğim diye bir iddiam yok.

yahyali selalesi

“AK PARTİ’NİN AYNI LİSTE İLE ÇIKMASI KARŞILIK BULMADI”

Cumhur İttifakında sıkıntı yok. İlçemizde Cumhurbaşkanımız yüzde 84 oy aldı. Ak Parti’ye daha önceden oy vermiş olan dostlarımız oylarını kendi partilerine verince bir düşüş yaşandı. Bundan daha doğal bir şey olamaz, bunu bekliyorduk. Belki milletvekillerimizin aynı isimlerinin konulması konusunda biz insanlarımızı ikna edemedik. Gittiğimiz her yerde siz kaptana bakın mürettebatı bırakın dedim. Kimin mürettebatta olduğu önemli değil bizde lidere bağlılık esas. İnsanlarımızı doğrusu buna ikna edemedik. Milletvekillerimizin aynı isimlerin konulması Kayseri’de çok karşılığını bulmadı.

yahyali roportaj

BIÇAKLANMA OLAYI

Üzüldüm ben. Mahkemede bile yalan söyledi. ‘Ben üzgünüm, başkanımıza böyle bir şey yapmamam lazımdı’ demiş olsaydı, belki affederdik. Bizim eski komşumuz, ben çocuklarına üzüldüm.

Ben yerel seçimlerin, genel seçimlerden çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Anketlerimizde elimizde, meydan projesinin tamamlanması ile birlikte, bir anket daha yapsak ben yüzde 10 artış olacağı düşüncesindeyim.”

yahyalii

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar