“Parke karın doyurmuyor” - Kayseri Deniz Postası

Akkışla
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Azim DENİZ-Şeyda AŞATIR/ Kayseri Deniz Postası Gazetesi ekibi olarak ilçe gezilerimize devam ediyoruz. Yaklaşan yerel seçimlerde, ilçe halkının sorunlarını gündeme taşımak ve çözüm bulunması adına vatandaşları dinliyoruz. Bu kapsamda son durağımız Akkışla oldu. Vatandaşların bir kısmı hizmetlerden memnun olduklarını söylese de bazıları ilçede Adliye’nin olmaması ve Hastane olmamasından şikayetçi olduklarını söyledi. Hiç gelişmemiş olan ilçede, halkın sadece ilçe merkezine yapılan kaldırım ve parktan mutlu olması dikkat çekti.

 

İlçe gezilerimize Akkışla ile devam ettik. Bu kapsamda görüştüğümüz vatandaşlar, mahallelere hizmet gelmediğini sadece ilçe merkezine yapıldığını söyledi. İlçe merkezinde ise birkaç dükkandan başka esnaf kalmamış durumda.

Parke karın doyurmuyor2

İŞTE AKKIŞLA HALKI İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

“-Herhangi bir sıkıntımız yok. Memnunuz, bir talebimiz yok. Büyükşehir belediyesi buraya gerek yatırımı yapmıyor. Nüfusumuz yeterli olmadığı için Büyükşehir Belediyemiz buraya hizmeti getiremiyor. Buranın belediyesi de yetersiz kalıyor. Doğalgaz yanımızdan geçiyor ama bize henüz gelmedi. Kömüre göre biraz daha ucuz olduğu için daha iyi olur.

-İsteğimiz var ama memleket bizim ne diyelim. Memleketimizi seviyoruz, yeşilliği, havası, suyu bir tane… Ulaşımdan şikayetçiyiz. Bir kasabaya gidiyor araba bizim buraya gelmiyor. Fiyat desen iki katı. Ulaşım sıkıntısı yaşıyoruz. Keşke doğalgazda gelse. İyi olur ve memnun oluruz.

-iş sahası yok. İnsanlar buradan gidiyorlar. Mahallelere hizmet gidiyor aynı burası gibi, buraya nasıl gidiyorsa oralara da gidiyor.

-Şikayetimiz yok ama beklentimiz var. Sokakların yapılmasını istiyoruz. Sokaklar çamurdan görünmüyor. Yukarı mahallede dere ağzının yapılmasını istiyoruz. Yarın yağmur yağsa taşkın olur. Eğer her gelen başkan bunun gibi çalışsaydı Akkışla şuanda Paris olurdu.

-Anayollar yarım yarım yapılıyor. Birazı yapılıyor birazı yapılmıyor, tamamlanmasını istiyoruz. 50 metre yapılmış, 50 metre ileride bozuk yol var orası yapılmamış. Gelmiş geçmiş en iyi belediye başkanıdır. Başkanımızdan memnunuz.

-16 tane ilçe var buranın hükümet konağından iyisi güzeli yok. Hiç şikayetimiz yok. Doğalgaz gelecek inşallah. Allah hükümet düzeni versin.

-Köylere pek hizmet yok işin gerçeği. Hizmet buraya bizim köye hiç yok. Tarlalarımızı sulayamıyoruz. Parkelerimizi Büyükşehir Belediyesi yaptı.  Parke benim karnımı doyurmuyor, bana önce su lazım. Karnım açken medeniyetten ne anlarım ben. Arkımız yok bu yüzden mahsul kuruyor. Geçen sene ben başkana gittim. Suyu da verdi işi rast gitsin. Başkanımızda derdimizi dinliyor. Suyumuz bol ama kanalımız yok.

-Şuan sulama suyu görevinde 12 adam var. Vatandaş problem çıkartmasın diye. Ama böylelerine yaramaz. Kilitli parkesiz mahallemiz yok. 3 sene dışarıya mahalleye çalıştı adam bir senede de burası ilçe oldu. Ben 3 sene önce Akkışlalıyım demeye utanıyordum. Çamurdan geçilmiyordu. Ali Başkanın gayreti ile oldu hepsi. Buraya kadar kimse giremezdi Allah var. Gömürgen’e hiçbir şey yokken kanalizasyon yapıldı.

-Değişim ve gelişme var. Başkanımızdan çok memnunum elinden gelen her şeyin fazlasını yaptı. Adam gecesini gündüzüne katıp çalışıyor. Hastanemiz yok, hastane istiyoruz. Sağlık Ocağı var oda uzakta ve yaşlılar gidemiyor.

Parke karın doyurmuyor3

-Adliye buradaydı onu kaldırdılar. Bu çok önemli bizim için.

-Buranın en büyük sorunu ulaşım sorunu. Burada 8-10 tane dolmuş var onun dolmasını bekliyoruz, öyle gidiyoruz. Büyük araç yok. Akkışla’nın derdi çok. Her şey hallolur ama bizim yolu halletmemiz lazım.

-Çocuğumuzu koyacak yer yoktu buraya geldiğimizde. Şimdi buraya aile yeri yaptılar. İlçe dururken bizim mahallemize yapılması hizmetin doğru değil.

-Şuan yollarımız falan yapılıyor. Okulumuz var ama öğretmenlerimiz eksik.

-Şuanda iş imkanı istiyoruz. Gençlerimiz burada kalsın istiyoruz. Hizmet anlamında dört dörtlük, hiçbir sıkıntımız yok.”

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım