Kayseri Deniz Postası - Akkışlalılar Yoğurt Bayramı ve Festivalde Buluşacak
04
Cts, Şub
53 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi


Forum Kayseri

Akkışla
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Akkışla Belediye Başkanı Ayhan Arslan, vatandaşları ilçede düzenlenecek olan Geleneksel Yeni Yoğurt Bayramı ve Kilim Festivali'ne davet etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla 11-12 Haziran'da Akkışla Üsküdar Yaylası'nda düzenlenecek olan etkinlikte ilk gün seyirlik oyunlar ve türkülü halaylar yapılacak. 12 Haziran'da ise ilçe girişinde karşılanacak olan protokol üyeleri ile etkinliğin yapılacağı yaylaya gidilecek. Kayseri Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisi ile başlayacak olan etkinlikte Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç başta olmak üzere protokol açılış konuşması yapacak. Etkinliğin devamında ise yöresel şiirler okunacak ve halk oyunları gösterisi yapılacak.

Geleneksel Yeni Yoğurt Bayramı nedir?

İlk baharda koyunları ile birlikte yaylalara çıkan Türkmenler, ilk etapta kuzuların beslenmesi ve gelişmesi için koyunlardan süt almazlar. Mayıs sonu Haziran başlarında koyunlardan alınan ilk süt yoğurt yapılarak bütün ilçe halkı, çere köyler, kasabalar ve devlet büyükleri davet edilerek yöresel eğlencelerle, bayram havasında şenlikler yapılır. Bu şenlikler Yeni Yoğurt Bayramı olarak adlandırılır.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım