“Belediyenin bütçesi yeterli değil, Büyükşehir’den de hizmet gelmiyor” - Kayseri Deniz Postası

Sarız
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Azim DENİZ-Şeyda AŞATIR/ Kayseri Deniz Postası ekibi olarak son rotamız Sarız ilçesi oldu. Sarız’a girmeden önce ilçeye uzaktan baktığınızda, eşsiz bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Tarlaların ve ağaçların arasında bizi karşılayan şirin ilçemiz Sarız’da neredeyse tüm halk Belediye Başkanından ve çabasından memnun. Halk, Belediyenin imkanlarının kısıtlı olduğu ve muhalefet partisine ait olduğu için Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet gelmediği yönünde görüş bildirdi. Hatta Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli hizmet yapılmadığı için bazı konularda Mersin Belediyesi’nden Sarız Belediyesi’ne hizmet anlamında yardım geldiğini öğrendik.

 

Sarız Halkı Belediye başkanının çabasından memnun olsa da dört gözle beklediği hizmetler arasında yol ve bazı mahallelerin kanalizasyon sorunu var.

İŞTE SARIZ HALKI İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ:

-Belediyede sistem yok her şey çok karışık. Küçük bir yer sonuçta bir oraya bir başka yere gönderiyorlar, sistem kurulsa çok iyi olur.

-Belediyemiz iyidir. Hizmeti elinden geldiği kadar iyi. Başkanımız iyi, ona güveniyoruz.

-Buralar değişmiş biz İstanbul’dan geliyoruz. Belediye Başkanımız iyidir.

-Buraya geleli bir yıl oldu sadece bu parkı görüyorum. Yollar zaten içler acısı.

-İlçemizin hiçbir sorunu yok. Herkes işinde gücünde. Yollarımız yapılırsa sorunumuz yok. Belediye hizmetleri yeterli. Ak Partililer istediği gibi at oynatıyor. Belediyemiz iyidir, çalışıyor kendi halinde. Bunu seçim malzemesi yapıyorlar buradaki başkanı kötülemek için. Bayramdan önce bu asfaltı söktüler, hala yapmıyorlar seçim olduğu için başkanı kötüleyecekler. Bunu büyükşehir yapmıyor, mevcut başkana yüklüyorlar. İmkan yukarıdan gelecek. Esnafa yazık değil mi?

-Bazı yerlere parke taşı yapıldı. Adam seçildi. 20-30 ev yapılırken 15 ev bırakıldı. Dışarıdan yapılıyor, bu belediye ile alakası yok.

-Buradaki sıkıntı belediyenin bütçesi yeterli değil, yukarıdan da yeteri kadar yardım gelmiyor buraya. Seçimler var, Allah seçimleri hayırlı eylesin. Biz Sarız’a hizmet istiyoruz. Benim oturduğum mahallede yarısına kadar yapılacak gerisine yapılmayacakmış, bu sıkıntı işte. Belediye şunu yapmıyor, bunu yapmıyor diyorlar ama belediye kendi imkanları ile bir kısmını yaptı. Kalanını Kayseri Büyükşehir Belediyesi yapacak dediler.

-16 yıllık iktidar buraya ne yapmış ki… Kötü olsa bu adam iki dönem burada seçilmez.

-Belediye Misafirhanesi, Belediyemiz tarafından, kadınlara özel yapıldı. Köyden gelen kadınlarımıza hizmet veriyoruz burada. Köyden geldiklerinde arabaları gelene kadar oturuyorlar, çayları var. Gençlik merkezinde kadınlar için kurslarımız var. Çevre düzenlemesi çok önemli. İş imkanı yok burada keşke iş imkanı olsa burada.

-Bizim Sarız’a hiçbir türlü ne devletten ne kimseden bir yatırım ve hizmet yok. Burası kan kaybediyor. Devletten bir şey alamayınca ne yapsın Belediyemiz. Buranın gurbetçileri geldiğinde biraz canlılık oluyor. Hizmetten anlayışları yakınlarını bir yere yerleştirmek. Sarız’ın neresi doğru ki anlatayım. Buranın kurtuluşu devletin hizmeti. Belki buraya bir okul yapılması gelişme sağlayabilir.

-Şikayetimiz, kuşçu mahallesinde 10 tane evin kanalizasyon sorunu var. Yoksa belediyeden şikayetimiz yok.

-Yolların hali ortada. Arabaların ön düzeni kalmadı. Sarız Türkiye’nin en geri kalmış ilçesidir. İmkan yok, iş sahası yok, yol yapmakla bu milletin karnı doymaz.

-Sarız’ın yolları ve altyapısı önemli yapılmalı. Hastanede doktor yok.

-Yolumuz, sorun. Göç olayı fazla burada. Belediye çalışıyor ama yetiştiremiyor. Sıkıntımız yol ve göç.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım