"Namaz kılan birisi olduğu için güvendim"

Asayiş
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeyda AŞATIR, Şeref KAHRAMAN / Kayseri’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında 68 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşmasının üçüncü gününün öğleden sonraki oturumunda 4 müşteki daha ifade verdi. Müşteki Mehmet Salih Keskin, "Daha sonra namaz kılan birisi olduğu için güvendim, evin ihtiyaçları olduğunu söyleyerek banka kartını benden aldı" dedi.

 

Kayseri'de FETÖ'ye ilişkin soruşturma kapsamında iş adamları Hacı, Memduh ve Şükrü Boydak, Hamdi Kınaş ve Halit Gazezoğlu, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ile örgütün 'il imamı' firari Sıtkı Baş'ın da aralarında yer aldığı 68 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşmasının üçüncü gününün öğleden sonraki oturumuna 250 kişilik Kayseri Adalet Sarayı Konferans Salonu'nda görülmeye devam edildi.

"Evin ihtiyaçları olduğunu söyleyerek banka kartını benden aldı"

Müşteki Mehmet Salih Keskin, mahkemede ifadesinde "2012 yılında kaldığım ev FETÖ'cülerindi. Hilmi kod isimli ev ağabeyi vardı. Bana Türkçe öğretmeni olduğunu söyledi, başkalarına gazeteci olduğunu söylemiş. Gerçek ismi de bu değilmiş. Bana hesap açtırılması gerektiğini söylediler, açtırdım. Daha sonra namaz kılan birisi olduğu için güvendim, evin ihtiyaçları olduğunu söyleyerek banka kartını benden aldı. Gerçek isminin bilmediğim için teşhis edemedik. Yatan bursları ben hiç çekmedim. Emniyet'te öğrenince, hesabımı kapattım" dedi. 

Sıtkı Baş, müştekiye yurt yaptırsın diye arsa vermiş

Müşteki İsmail Yükseker ise Sıtkı Baş ve üst düzey yöneticilerin gelip, kendi arsaları olduğunu ve yurdu oraya yaptırmasını söyledikleri için, eşi adına yurt yaptırdığını belirterek, "Daha sonra bunların böyle örgüt olduğunu öğrendim. 17-25 Aralık'tan sonra ilişkimi kestim. 7 Haziran'da seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi ve ben kendisine beni bunlardan kurtarın, yurda devlet el koysun dedim. Ben bir çok vakfa yardımda bulundum" diye konuştu.

Mobilyacı olduğunu söyleyen müşteki Cemil Görücü ise "Kınaş firması ile ticari iş yaptım. Mobilya karşılığında daire alacaktım ama alamadım. Alamayınca dava açtım, 4-5 kez Emniyet'e gittim. Erkan Yıldız'dan şikayetçi değilim, Kınaş'tan şikayetçi oldum. Bir defasında Erkan Yıldız beni arayarak Hamdi beyin bir burs talebi olduğunu söyledi, ben de kırmadığım için bir öğrenciye veririm dedim ancak vermedim. Şikayetçi değilim" ifadelerini kullandı.

Müştekiler Osman Şaş'ın da dinlenmesinin ardından, mahkeme heyeti duruşmaya sabah 09.00'da başlamak üzere ara verdi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam