Atatürk’ün Kayseri’ye Gelişinin 94. Yıldönümü - Kayseri Deniz Postası
25
Pz, Eyl
19 Yeni Haber

Gündem
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

AtakayserideUlusal Kurtuluş Savaşı başlangıcında, Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 94. yıldönümü ilimizde törenlerle kutlandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Heyet–i Temsiliye Reisi” olarak Kayseri’ye gelişinin 94. yıldönümü kutlama programı Cumhuriyet Meydanı’nda başladı.

 

Törene Vali Vekili Halil Türksu, Garnizon Komutanı Vekili M. Cahit Bakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

“BÜYÜK ATATÜRK GENÇLİK KOŞUSU” YAPILDI

Program, tören sunuculuğunu yapan öğretmenin “Mustafa Kemal Paşa Şu Anda Şehrimizdedirler. Arz ederim” sözleriyle başlarken, Sivas Yolu Kay–Koop Sitesi önünden başlayıp Sivas Caddesi güzergâhını takiben Orduevi önünde biten “Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”nda ilk üçe giren atletlere ödül ve madalyaları verildi.

Koşu’da Kocaeli Kağıtspor'dan Turgay Bayram birinci, İstikbal Lisesi'nden Serdar Tunç ikinci ve Erciyes Üniversitesinden Mehmet Dinç üçüncü oldu.

Programa Vali vekili, Garnizon Komutanı vekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından çelenk sunumu ve 1 dakikalık saygı duruşundan ardından İstiklâl Marşı okunmasıyla devam edildi. 

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki yaptı.

“ATATÜRK’ÜN GÜVENİNE LAYIK OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Özhaseki, “Cumhuriyetimi kurucusunun bize olan güvenine layık olabilmek için elimizden geleni ortaya koyarak var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Atatürk’ün Kayseri'ye yaptığı ziyaretin sıradan bir ziyaret olmadığını belirten Özhaseki, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan tam 94 yıl önce 19 Aralık 1919 tarihinde Kayseri'ye teşrif etmişlerdir. Dönemin şartlarında bağımsızlık yolunda yakılan bir meşale olduğu gibi günümüze bakan yönüyle de modern dünyanın yakaladığı seviyeyi yakalama hedefidir. Atatürk’ün o gün bıraktığı iz bugün hala vatan sevgisi, girişimcilik, çalışkanlık ve her zaman en iyiye ulaşma gayreti olarak bu kentte yaşamakta ve giderek de büyümektedir. Ülkenin önce düşman işgalinden kurtarılması ardından da her alanda gelişip büyümesi hedefiyle yola çıkan Kuvva-ı Milliye hareketi Kayseri’den tam destek görmüştür. Kayserili, ülkesinin düze çıkması için tek yol olarak gördüğü bu davada varını yoğunu seve seve ortaya koymuştur. Gazi Mustafa Kemal’in o çalkantılı dönemde Kayseri’ye gelmesi, ardından da Cumhurbaşkanı olarak müteaddit defalar şehrimizi ziyaret etmesi bu desteğin en anlamlı sonuçlarıdır. İşte bu tablodan yola çıkarak görüyoruz ki ülkenin siyasi, idari, askeri ve ekonomik alanlarda yeniden yapılandırılması amacıyla oluşturulan Kuvva-i Milliye Hareketi’ne destek veren bir il olması nedeniyle Kayseri, Türkiye Cumhuriyeti’nin en gözde şehirlerinden olmuştur” diye konuştu.

Cumhuriyet’in ilanından sonra ülkenin dört bir tarafından kalkınma mücadelesi başlayan şehirlerin en başında Kayseri’nin geldiğini söyleyen Özhaseki, “Bizler de Cumhuriyetimizin kurucusunun bize olan güvenine layık olabilmek için elimizden geleni ortaya koyarak var gücümüzle çalışıyoruz. Bu şehir Atatürk’ün, “Ekonomik bağımsızlık olmadan, siyasi bağımsızlık olmaz” sözünü iliklerine kadar benimsemiş ve gereğini yapmak için hiç durmadan çalışarak Türkiye’de Sanayi ve Ticaret şehir olma unvanını elde etmiştir” şeklinde konuştu.

Ayrıca programda günün anlam ve önemini belirten “Bir Kurtuluş Destanı” isimli şiirin bir öğrenci tarafından okunmasının ardından, Edebiyat Öğretmeni İbrahim Yiğit tarafından Atatürk’ün Kayserililere mesajı okundu.

ATATÜRK’ÜN KAYSERİLİLERE MESAJI

İşte Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinde ‘Kayseri Ahali-i Muhteremesi’ diye başlayan o konuşması:

“Kayseri Ahali-i Muhteremesine,

Anadolu’nun hayat-ı iktisadiyesinde ebedî bir mevki-i bülendi olan Kayseri’nin Heyet-i Temsiliye’ye açtığı ağuş-u samimiyet ve uhuvveti o kadar hâr, o kadar nevazişkâr oldu ki, Muhterem Kayserililere alenî bir lisân-ı minnet ve şükran ile hitab etmeye lüzum gördük. Kadın, erkek, çocuk, bütün efrâd-ı milletin umumî bir galeyan ve heyacan ile izhâr ettiği teveccüh ve samimiyet, Heyet-i Temsiliye’yi teşkil eden nâçiz fertlerin şahısları itibariyle değil, asıl müteveccih olduğu gâye-i mukaddesse-i vahdette, bilâ istisna her kalbin birleşmiş ve her kuvvet ve şahsiyetin itilâf ve irtibat etmiş bulunması cihetiyle pek kıymettar ve pek ulvî mahiyettedir.

Heyet etrafında her çehrede ve her Türkten taşan tufan-ı muhabbet ve samimiyet içinde hayatını vakfetmiş olduğu mesainin âmâl-i milliyeye tamamen istinad ettiğini görmekle, bahtiyar ve memleketin yegane hâris-i tamamiyeti ve milletin ilk ve son çare-i necat ve selâmeti olan bu vahdet devam ettikçe, istikbâlin telâfi-i menfaâtına behemahal imkân bahsedeceğinden ümitvar oldu.

Bu tahassüsât ile gaye-i milliyeye daha ziyâde kuvvet ve metanetle yürümek için milletin azîm ve imânına istinat hissederek müteşekkir kaldı.

Anadolu’nun kalbi heyecanına bu seyahatimizin ilk merhalesinde Kayseri’de temas ettik. Bu, temasın bıraktığı hâtıra-ı hürmet ve merbutiyeti ve şahsen mütehassis olduğumuz âsâr-ı uhuvvet ve nezaketin tevlid ettiği, hiss-i şükranı ömrümüz oldukça muhafaza edeceğiz. Gayemiz, şiddet-i merbutiyetin yüreklerimize bahsettiği hiss-î iftihar ile seyahatimize devam ederken, arkamızda da Anadolu’nun bütün teheyyücat-ı vatan-perverânesini nefsinde en güzel temsil ve tecelli ettirmiş kuvvetli, zeki, muktedir, samimi bir merkez-i faaliyet mevcut olduğunu daima düşünerek müftehir olacağız.

Bu tahassüsatı ve iftihar hislerini bize hissettirdiğinden dolayı Kayseri’nin muhterem ahâlisine teşekküratımızı alenen takdim ve gayeye müteveccih mesaide daima kalben müttehid kalarak arz-ı veda ederiz.”

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenden sonra program, Raşit Ağa Konağı Atatürk Evi’nde devam etti.

ATATÜRK KAYSERİ’YE KAÇ KEZ GELDİ?

Öte yandan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Kayseri arasındaki bağ oldukça kuvvetlidir. Bunda Büyük Önder’in ilimizi beş kez ziyaret etmiş olmasının büyük payı vardır. 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk, Kayserimizi beş kez ziyaret etmişlerdir. Birinci ziyaret 19-21 Aralık 1919, İkinci ziyaret 13-14 Ekim 1924, Üçüncü ziyaret 20 Eylül 1928, Dördüncü ziyaret 18 Kasım 1930, Beşinci ziyaret 4-5 Şubat 1934 tarihlerinde gerçekleşmiştir.

Ayrıca Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin temsili olarak kutlandığı programda yoğun güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Valilik konutu çatısında ve Vergi Dairesi’nin bulunduğu çatılarda özel tim ekipleri kuş uçurtmadı. [Haber/Foto: Şeref Kahraman]

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım