'23 bine yakın tabletin Kayseri'ye getirilmesi için çalışacağız' - Kayseri Deniz Postası

Kültür Sanat
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

KAPADOKYA, Kültepe, Koramaz Tarih, Kültür, Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Halit Erkiletlioğlu, "Bu bölgeden çıkarılan 23 bine yakın tabletin Kayseri'ye getirilmesi için çalışacağız" dedi.


Kayseri'de önemli tarihçilerin ve tarihseverlerin bir araya gelerek kurduğu Kapadokya, Kültepe, Koramaz Tarih, Kültür, Eğitim ve Araştırma Derneği üyeleri gazetecilerle bir araya gelerek şehirde kültürel faaliyetlerini kamuoyuna açıkladı. Dernek Başkanı Halit Erkiletlioğlu yaptığı açıklamada, Kayseri'nin kültürel ve tarihsel olarak önemli bir geçmişe sahip olduğunu, bölgeden çıkarılan 23 bine yakın tabletin Kayseri'ye getirilerek sergilenmesini sağlamak istediklerini söyledi. Erkiletlioğlu, "Kayseri, Kapadokya krallarının dördüncü kraldan sonra tamamen yaşadığı yerdir. Ancak biz Kapadokya adını Ürgüp, Göreme'ye kaptırdık. Burası Kapadokya'nın merkezi, kralları burada oturmuş, tanrıları Erciyes Dağıdır. Biz sahip olduğumuz bu kültürlerini anlatmak için bu derneği kurduk. Amaçlarımız var. Bunlardan bir tanesi, bu bölgeden çıkarılan 23 bine yakın tabletin Kayseri'ye getirilmesi için çalışacağız" dedi.


Dernek Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Kültepe Kaniş Karum Örenyeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ise, üzerinde çalıştıkları ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen 2 projenin olduğunu söyledi. Kulakoğlu, "Bunlardan biri Kültepe'nin 70 yıllık hikayesi başlıklı bir proje. Proje ile amacımız Kültepe'nin bütün hikayesini elimizdeki belgeleri dijital hale getirerek ziyaretçilerin de buna ulaşmasını sağlayarak anlatacağız. İkinci projemiz de Bünyan'da kurulu olan ANKA Turhan Vakfı ile birlikte yaptığımız bir proje" diye konuştu.


Düzenlenen toplantıda Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Osman Özsoy ve Dernek Onursal Başkanı Mehmet Akgül, Koramaz Vadisi, Büyüktoraman yeraltı şehri hakkında bilgiler verdi.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım