-reklam-

Korona üç haftadır cuma namazı kılmamızı engelliyor...bayramdalmaz

İçimiz buruk, ciğerimiz yangın yeri...

Ruhumuz acıyor...

Diyanet temsilen de olsa haftada bir camide cuma namazI kalınacağını açıkladı. Sosyal medyada tepkiler geldi... 

Ancak diyanet bu konuya da açıklık getirdi. 

O açıklamayI sizlerle paylaşıp bu konuda tartışma olmamasını umut ediyorum.

"Mahzun cumanın ardından 27 Mart Cuma günü ise, İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumunun şiarlarından biri olan Cuma namazının temsilen de olsa devam etmesi gayesiyle, gerekli sağlık tedbirleri alınarak, Türkiye'de tek bir camide de olsa kılınmasının uygun olacağı düşünülmüş ve Ankara il ve ilçe müftülerimizin katılımıyla Ankara Millet Camii'nde, bugün ise Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınmıştır. Haddizatında afet, salgın ve benzeri durumlarda, mahiyeti ve fonksiyonu itibariyle toplumsal yönü güçlü bir ibadet olan Cuma namazına ara verilmesi veya belirli yerlerde kılınabilmesi noktasında geçmişten günümüze İslam âlimlerinin görüş ve uygulamaları mevcuttur. İçinde bulunduğumuz süreçte, İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde de benzer uygulamalar hayata geçirilmektedir."

"Dolayısıyla bu uygulamanın, milletimizin cuma namazını kılamadığı için yaşadığı üzüntünün bir nebze giderilmesine katkı sunduğu görülmüştür. Bu bağlamda belirtilmelidir ki; az sayıda müftümüzün katılımıyla geçen hafta kılınan Cuma namazı hakkında birtakım medya mecralarında yapılan olumsuz nitelemeler son derece üzücüdür. Hâlbuki toplumumuzda cuma kültürünün yaşatılmasına ve cuma şuurunun korunmasına yönelik olan bu kararın seçkinci bir bakışla en ufak bir alâkası bulunmamaktadır. Özellikle zor zamanlarda ve kırılgan dönemlerde, inancımız ve ibadetlerimiz gibi milletimizin hassas olduğu konularda doğru bilgi ve duyarlılıkla hareket edilmesi; birlik ve beraberlik duygularını zedeleyerek maddi ve manevi varlığımızı zayıflatacak söz, tutum ve davranışlardan kaçınılması vazgeçilmez bir sorumluluktur. Zikredilen gayelerle, salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta ülkemizin farklı tek bir camiinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen Cuma namazı kılınacak, en kısa zamanda bu musibetten kurtulmamız için dua ve niyazda bulunulacaktır."

Camisiz üçüncü cumamız mübarek olsun, Allah sonumuzu hayreylesin. 

aydinatesKorona virüsü yayılma hızıyla ve aldığı can sayısıyla dünyamızı kasıp kavurmaya devam ederken ,  yaptığı açıklamalarla gündemi belirleyen Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca özverili çalışmalarıyla  tespit ve önerileriyle takdir toplamaya devam ediyor.

Grsel AtasuuuGösterdiğimiz yaş  hissettiğimiz yaş birde söyledikleri yaş.Yaşlanmak durdurulamayan biyolojık bır olaydır . Yanı yaşlı olma hali diğer bir ifadeyle ihtiyarlık ,ihtiyar seçme tercih etme, katlanma , kabul etme ,razı olmadır.Azalan pskolojik yetiler,i artan pskolojik yetileri,eğer izimin  belirtileri, tren kacırma duyguları, sağlığa aşırı düşkünlükleri, artan tutkuları yalnızlık korkuları,  caresizlik hisleri ve ölüm korkuları ....Ruhlarındaki fırtınaları dindirmek o kadar kolay değil .Ne gösterdiğiniz yaş  nede söyledikleri yaş değilmi sizlerin hissettiğiniz yaşı tahmin edemediğimiz  bir dönemden geciyoruz galiba. Endişeli günlere gebeyiz ve bu endişemizin korkuları virüsün hedefi sayılan yaş ortalaması  yüksek insanlara  musallat olması.Aslında amaç  siz  büyüklerimizi korumak ama koruyalım derken  galiba sizleri inçitikmi ? Ne haddimize dışarda gördüğümüz her büyüğe  ne işin var dışarda gibisinden bakış atmak ,hesap sorar gibi köşeye sıkıştırılıp azarlarcasına uyarmak .

Haberden uzak kalmamak için e-posta grubumuza üye olabilirsiniz.

*Resmi İlanlar*

reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar
Biz Bize Yeteriz Türkiyem
Reklam