-reklam-

Kabineye Kayserili Şart !

Mülakat

TumsiadRöportaj: Taha Tayfun BAĞCI: Tümsiad (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği) Kayseri Şube Başkanı Nusret Uğurlu gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. TÜMSİAD olarak yeni yerlerinde üyelerine hizmet vermeye başladıklarını belirten Uğurlu yeni kurulacak olan kabinede Kayserili bakan şart dedi. TÜMSİAD Kayseri şubesinde gazetemizin sorularını yanıtlayan Uğurlu “. Siyasette ne olacağı bilinmez ama kesinlikle yeni kurulacak kabinede bir Kayserili bakan olmalı. Mustafa Elitaş başarılı bir bakandı. Taner Yıldız’da geçmişte kendini ispatladı. Diğer vekillerimiz bakanlık yapabilecek kalitede. Kayseri ekonomisi için kabinede en az bir Kayserili Bakan olmalı. “ İfadelerini kullandı.

 

TÜMSİAD’ın etkinliklerinden yeni kabineye, kadar konuştuğumuz o keyifli röportajımız sizlerle…

 

TÜMSİAD olarak ülke çapında hatırı sayılır bir konumunuz var. Kayseri TÜMSİAD olarak okuyucularımıza bilgi vererek sohbetimize başlayalım isterseniz?

TÜMSİAD yani Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği 2005 yılında İstanbul merkezli olarak kuruldu. Hedefi Kobileri geliştirmek ve sorunlarıyla ilgilenmektir.Kayseri de ise 2008 yılından itibaren şubeleşerek faaliyetlerimize başlandı.Üyelerimiz kaydederken seçici davranıyoruz.Ticari ahlakı düzgün olan arkadaşları dâhil ediyoruz. Gerek üye sayımızın artışı gerekse yoğun misafirimizin oluşundan dolayı Yerimizi istasyon caddesi Hacı kılıç camisi karşısına taşıdık.Faaliyetlerimizekaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önce eski yerimizdeyüzlerce seminer gerçekleştirdik. Yeni seminerler eğitim faaliyetleri burada da hızlı bir şekilde devam edeceğiz. 2011, 2012, 2013 yıllarında TÜMSİAD Avrupa Kobi haftasıetkinlerinde 36 ülke arasından birinci gelen bir dernek. İlk katıldığımız yıllar Türkiye’nin dereceleri olmadığı zamanlardı. TÜMSİAD birinci olarak ülkemizi genel sıralama da 3. Sıraya getirdi. Daha sonraki yıllarda TÜMSİAD tekrardan birinci olurken ülkemizde birinci sıraya getirdi. TÜMSİAD olarak, yerel ve evrensel değerlere sahip, azim ve kararlılıkla bütün insanlığa hizmet eden, dürüst, dinamik ve çalışkan, girişimci, gelişime açık, geleceğin dünyasında söz sahibi olan, dünyadaki tüm ülkelerde Türkiye’yi marka haline getirecek iş adamları kuşağı oluşturmak misyonun da hareket ediyoruz. Tabi bu hedefte ilerlerken eğitimli olmak, dürüstlük, mütevazılık, şeffaflık, örnek olmak, müteşebbislik, çalışkanlık, tutarlılık, gelişime açık olmak, güvenilirlik ve yenilikçilik.İlkelerini de rehber olarak alıyoruz.

 

 

“En az bir Kayserili bakan olmalı.”

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından kabinede değişiklikler yaşanması bekleniyor. Bu değişliklerden biride Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ Mustafa Elitaş’ın yerine Ekonomi bakanı olacağı şeklinde. Olası böyle bir durum Kayseri ekonomisine nasıl yansır?

 

Tabi ki şuan resmi bir açıklama veya netleşmiş bir durum yok. Bu tip durumlar geçiş sürecinde çok normal. Mustafa Elitaş’ın Bakan olması bizler için çok önemli bir gelişmeydi. Bakanımızın Yurt dışı gezilerine eşlik ederek üyelerimiz yeni iş anlaşmaları imzaladılar. Siyasette ne olacağı bilinmez ama kesinlikle yeni kurulacak kabinede en az bir Kayserili bakan olmalı. Mustafa Elitaş başarılı bir bakandı. Taner Yıldız’da geçmişte kendini ispatladı. Taner Yıldız’ın yanı sıra Mehmet bey,İsmail Bey, Nergis hanım Emrah bey ve diğervekillerimiz bakanlık yapabilecek kalitede. Kayseri ekonomisi için kabinede en az bir Kayserili Bakan olmalı. 

“Beklentimiz yanlıştan dönülmesiydi”

17/25 Aralık sonrasında gerçekleştirilen paralel yapı operasyonları kapsamında birçok iş adamı gözaltına alınarak tutuklandı. Boydak Holding Eski yönetim kurulu üyeleri Memduh Boydak ve Hacı Boydak’ın tutuklanması ardından organize sanayi bölgesinde bir endişeye yol açtı. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Devlete karşı böyle bir harekete girilmesi ve masum insanlarında farkında olmaması herkes gibi bizleri de üzmüştür. Beklentimiz yanlıştan dönülmesiydi. Hiç bir kurum ya da yapı devleti karşısına almamalıdır. Paralel yapı operasyonları ülkemiz için çok önemli. Gelinen noktada Boydak Holding yönetim kurulu üyeleri Hacı Boydak ve Memduh Boydak’ın tutuklanması Kayseri’de özellikle Boydak holdinge taşeron olarak iş yapan firmaları kısa süreliğe paniğe kapıldı. Kayyum atanacak mı?Süreç nasıl ilerleyecek şeklinde endişeleri olan firmalar oldu. Mustafa Boydak holdingin başına hemen geçerek hiçbir şekilde etkilenmeden süreç atlatıldı. Yaşanan olaylar korkulduğu gibi iş dünyasını etkilemedi. 

 

Hacı Boydak’ın tahliyesi Boydak holding de Yönetim Kurulu başkanlığı krizine yol açabilir mi? Açarsa bu durum Kayserili iş adamlarına nasıl yansır?

Boydak Holding Sonuç olarak bir aile şirketi kardeşler arasındaki ailesel konularda yorum yapmak doğru olacağını sanmıyorum. Hala Yargıda olan bir süreç var. Bizde herkes gibi süreci takip ediyoruz. İsteğimiz ülke ve Kayseri ekonomisi zarar görmesin.

 

Genç yatırımcılara söylemek istediğinizi bir şeyler var mı?

Öncelikle sizlere gençlere yönelik çalışmalarımızdan bahsedeyim. Aslında gençlerle sürekli bir araya geliyoruz. Hatta geçtiğimiz günler de üniversitede konferans vererek tecrübelerimizi aktardık. Bunun yanı sıra üniversite ile imzaladığımız protokol ile firmalarımız bünyesinde staj imkânları sağlıyoruz. Üniversitedeki mevcut hocalarımızın yönlendirmesi sonucunda bir çok gencimize stajın yanı sıra iş imkânı da sunuyoruz.  Bildiğiniz gibi genç kardeşlerimize yönelik Genç TÜMSİAD olarak da birimimiz mevcut. Şuanda üzerinde yoğun çalışmamız devam ediyor en kısa sürede gençlere yönelik etkinlerimizi artacak. Çalışmaktan korkmasınlar. Başarı azim ettikleri zaman mutlaka gelecektir. Ülkemizde ne yazık ki özel sektöre karşı bir antipati mevcut. Aileler çocukların devlette çalışmasını istiyorlar haklı olarak buda aslında dolaylı yoldan gençlerimizin gelişimini kısıtlıyor.

Yaşanan terör olayları sizce Türkiye ekonomisini etkiledi mi?

30 yılı aşkın bir süredir devam eden ülkemizin başındaki terör belası her gün yüreğimizi dağlıyor. . Yaşanan terör olayları özellikle ülkemizin doğu bölgesinde ticareti ve üretimi etkilediği aşikâr. Kayserili esnaflarda bu durumdan etkilendi. Fakat bu abartılacak kadar ölçüde olmadı. Umarız en kısa sürede bu beladan kurtuluruz. Mehmetlerimizin şehadet haberleri yerine düğün haberlerini alırız. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

 

 

 

 

“Krizleri teğet geçmeye alışığız.”

 

Yaklaşan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimi doları etkiler mi? 

Her iş adamının beklediği bir şey Amerika gerçekleşecek olan seçimler. Şuan mevcut durumda partisel bir değişim gözükmüyor. Muhtemelen bir başkan değişikliği yaşanacak. Amerika’daki gelişmeler sadece Türkiye’yi etkilemeyecek. Bu durumdan Amerika’nın kendisinin ve çevresinin yanı sıra Avrupa da etkilenecek. Ben olası bir kriz beklemiyorum. Yaşanırsada bu sadece bizim için değil, tüm dünyada yaşanacak. Biz artık eski Türkiye değiliz.Krizleri teğet geçmeye alışığız.

 

 

Vaktinizi bizlere ayırarak misafir ettiğiniz için teşekkür ederiz. Eklemek  istediğiniz bir şeyler var mı ?

Öncelikle gazetenize ve sizlere çok teşekkür ederim. Aslında daha konuşulacak çok şey var. Kayseri’nin biran önce hızlı trene kavuşması gerekiyor. Karadeniz – Akdeniz arasındaki yolda gerekli çalışmalar yapılması lazım. Konya Gaziantep Bursa gibi şehirlerden Kayseri’nin neyi eksik. Onlarla yarışmak yerine geçmeliyiz. Ticari ve sanayi olarak üstünde olduğumuz çok şehir. Ticaret ve Sanayi üssü bir kent olma hedefindeyiz. 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar