Özel çocukların ailelerinin stres kaynakları ve öneriler

Sağlık

Haber: Şeref KAHRAMAN / Özel Melikgazi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Stajyer Psikolog, Cumhuriyet Üniversitesi PDR 4. Sınıf öğrencisi Öznur Bakkal, özel gereksinimli çocukların ailelerinde yaşanan stres kaynakları ve bu streslerin en az indirilmesi için önerilerini anlattı.

 

Özel Melikgazi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Stajyer Psikolog, Cumhuriyet Üniversitesi PDR 4. Sınıf öğrencisi Öznur Bakkal, kurumundaki öğrenimlerini aktardı.  

Bakkal, konu ile ilgili şunları söyledi: “Aile, bütün çocukların eğitiminde şüphesiz ki en önemli yapı taşlarından biridir. Ancak özel gereksinimli çocuğun ailesi olmak daha büyük fedakarlığı, sorumluluğu, sabrı ve stresi yanında getirir. Örneğin; özel gereksinimli çocukları olan ebeveynlerde depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi ruhsal sorunlar görülme olasılığı, özel gereksinimli çocuğu sahip olmayan ebeveynlere göre daha fazladır. Yani bu aileler diğer anne babalara göre daha çok stres altındadır ve anksiyete düzeyleri daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda da ailenin stres oranı arttıkça uygun ebeveyn rollerinin yerine getirilemediği gözlenmiştir. Ailelerin bu rolleri yerine getirememesine sebep olan bazı stres kaynakları şu şekilde sıralanabilir: • Medeni durum, • Çalışma durumu, • Evlilik uyumu, • Ekonomik düzey, • Çocuğun engel türü ve derecesi.”

Belirlenen stres kaynaklarının etkisinin en aza indirilmesinin ebeveyn rollerinin yerine getirilmesini kolaylaştıracağını ifade eden Bakkal, “Bu noktada aileler gerekli ve yeterli psikolojik destek almaktan çekinmemelidir. Bunun yanında ebeveynler duygusal paylaşım yapma, kendi kapasitelerini fark etme ve kendine umut aşılama gibi konularda da psikososyal desteğe ihtiyaç duymaktadır. Ebeveynler kendi başlarına stresle başa çıkabilmek için de daha çözüm odaklı olmalı ve yaşamda anlam bulabilmelidir. Profesyonel psikolojik destekle birlikte ailelerin sadece stresle başa çıkmaları değil, aynı zamanda koruyucu faktör olarak psikolojik sağlamlık düzeylerinin de göz önünde bulundurulması mümkün olacaktır. Çünkü ebeveynlerin psikolojik sağlamlık düzeyi ne kadar yüksek olursa, çocuklarına o kadar faydalı olabilirler” diye konuştu.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar