06
Pzt, Tem
11 Yeni Haber

Sağlık
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(Özel) Haber: Şeref Kahraman / Yaklaşan 3 günlük Ramazan Bayramı öncesi uzmanlar, vatandaşları beslenme konusunda uyardı. Uzman Diyetisyen Merve İlker, “Bayramda ‘şimdi yeme zamanı’ diyerek psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğiliminin olması hızlı kilo alımına sebep olabilmektedir” dedi.

 

Uzman Diyetisyen Merve İlker, gazetemize yaptığı açıklamada, vatandaşları Ramazan Bayramı süresince sağlıklı beslenmeleri konusunda uyardı.

‘BAYRAMDA "ŞİMDİ YEME ZAMANI" DEMEYİN’

Açıklamasında ‘Bayramın en güzel yanı sevdiklerimizle bir araya gelmek ve uzun keyifli bayram sofralarında birlikte olmaktadır’ diyen İlker, Ramazan ayındaki beslenme düzeninden sonra yavaşlayan metabolizma hızının ve bayramda "şimdi yeme zamanı" diyerek psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğiliminin olmasının hızlı kilo alımına sebep olabileceğini vurguladı.

“DONDURMA, SÜTLÜ TATLILAR VE MEYVELERİ TERCİH EDİN”

Uzman Diyetisyen Merve İlker Bayram ziyaretlerinde ikram edilen gıdalar ile ilgili olarak, “Aile ve dost ziyaretlerinde ikram edilen çikolata ve şerbetli tatlılar, şeker ve ağır hamur işleri gibi unlu gıdaların tüketimi vücutta yağlanmaya ve barsak ve mide problemleri, hazımsızlık, kan şekeri ve tansiyon sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden Ramazan Bayramında dondurma, sütlü tatlılar ve meyveleri tercih etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir” diye konuştu.

GÜN İÇERİSİNDE NASIL BESLENMELİYİZ? İŞTE CEVABI

Güne proteinden zengin güzel bir kahvaltı ile başlanması gerektiğinin altını çizen İlker, “Ana öğünlerde ızgara veya haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri ile hazırlanmış et veya sebze tercih edilmeli yanında mutlaka kalsiyumdan zengin yoğurt ya da ayran ya da cacık ve liften zengin bol yeşillikli salatalar tercih edilmelidir. Ara öğünlerde çiğ badem veya ceviz gibi sağlıklı yağlı tohumları atıştırmalık olarak tüketebiliriz” ifadelerini kullandı.

GÜNDE 3 LİTRE SU İÇİN…

Günde 2,5-3 litre su içilmesi gerektiği uyarısı da yapan Uzman Diyetisyen İlker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sıcak yaz günlerinde çay ve kahve tüketimi diüretik etki yapacağı için sınırlanıp; günde 2,5-3 litre arası su içilmelidir. Ramazan ayı boyunca sıvı tüketiminin ve enerji alımının düzensizliği sebebi ile kabızlık problemi yaşayanlar; barsak hareketlerinin hızlanması için bayram süresince özellikle sebze, meyve ve tahıldan zengin beslenmeli, bol sıvı tüketmeli ve düzenli yürüyüş yapmalıdır. Herkese huzurlu sağlıklı ve sevdikleri ile dolu dolu mutlu zamanlar geçireceği bir Ramazan Bayramı diliyorum. İyi bayramlar.”

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar