Ispanağa Hile Amaçlı Yabancı Ot Katılmış Olabilir

Sağlık

Haber - Foto: Ece Eraslan/ Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kayseri Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ergül Türkarslan,İstanbul'da meydana gelen ıspanak zehirlenmesi hakkında bilgi verdi.Türkarslan, "Bakanlığın açıklamasına konu olan yabancı otun hile amaçlı ıspanağa karıştırılabileceği de ihtimal dahilindedir" dedi.


BU SEFERDE ISPANAK İLE İLGİLİ GÜNDEME GELEN RİSK YİNE BİZİ DÜŞÜNDÜRDÜ...

Bakanlığın bu konuda gerekli ve yeterli inceleme yapması gerektiğini vurgulayan Türkarslan, "Bu seferde Ispanak ile ilgili gündeme gelen risk yine bizi düşündürdü. Bakanlık yetkilileri konu ile ilgili açıklamalarında; ıspanağa karışmış olan yabancı ottan kaynaklı olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştur. Ancak yeterli ve tatmin edici değildir açıklamalar , şöyle ki Bakanlık bu konuda gerekli ve yeterli inceleme ve analizi yapmalı, ilaç kalıntısı , pestisit kalıntısı , yada varsa olası ağır metal kontaminasyonu gibi konuları enine boyuna irdeleyip bir an önce sonuca ulaştırmalıdır. Bundan sonrası için ise tehlike ve risk analizi yaparak bir daha benzer durum ile karşılaşmamak adına gerekli tedbirleri almalıdır. Durumu ve sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşmalıdır" diye konuştu.


Türkarslan yabancı otun hile amaçlı ıspanağa karıştırılabileceğini ifade ederek, şunları söyledi: "Bakanlığın açıklamasına konu olan yabancı otun hile amaçlı ıspanağa karıştırılabileceği de ihtimal dahilindedir. Gıda Güvenliğine uyulmaması ülkemizde ifşa listesinde gördüğümüz ürün gruplarını düşündüğümüzde taze meyve sebze de de meydana gelmesi olasıdır.Gıda Mühendisleri Odası olarak Tarladan ve Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenliği anlayışı dememizdeki ayrıntı tüketici tarafından ve tüm kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılması gerekmektedir.Ülkemizde bu çalışmaları yapacak Bakanlık dışında Bağımsız bir Gıda Güvenliği Otoritesine acil ihtiyaç vardır. Gıda Güvenliği konusu tüm bileşenlerin ortak bir platformda bir araya gelerek ortak akılla sağlanabilecek ve sürekliliği olabilecek bir sistem haline getirilmelidir."

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar