02
Prş, Tem
42 Yeni Haber

Sağlık
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

KAYSERİ Şehir Hastanesinde doktorlara Hipnoz'la tedavi yöntemi eğitimi verildi. Kedi ve uçak fobisini yenmede son derece etkili olan Hipnoz tedavisi özellikle son dönemlerde sigarayı bırakmak isteyen kişilerde de etkin bir tedavi  yöntemi olarak tercih ediliyor.

 

Kayseri Şehir Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi'nde (GETAT)  yapılan eğitime farklı branşlarda 25 doktor katıldı.  Doktorların, diş doktorlarının ve klinik psikologlarının katıldığı eğitim hakkında bilgi veren Kayseri Şehir Hastanesi, GETAT bölüm doktoru Mustafa Öner Küçük, " Kliniğimizde Sağlık Bakanlığının belirlediği 14 branşın 9'unda eğitim yapılmaktadır.  Bunlardan birisi olan klasik hipnoz eğitimine 25 hekim katıldı. 200 saatlik 12 haftada yapılan eğitim sonunda hekimlere sertifika verilecek. Bu sertifika ile bulundukları merkezlerde hipnoz la tedavi yapabilecekler "dedi.

HİPNOZLA İLGİLİ 2014'TE YÖNERGE ÇIKARILDI

Şehir Hastanesindeki doktorlara hipnoz eğitimi veren Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalında Akademisyenlik ve yapan GETAT merkezinde Hipno Terapi Aile Danışmanlığı yapan Doç.Dr Kenan Taştan yaptığı açıklamada " Hipnoz normal şartlardan bilincin meşgul edilerek bilinç altına telkin verilmesi halidir. Hipnozla ilgili Türkiye'de 2014 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı geleneksel tamamlayıcı yönerge çıkardı.  Buna göre hipnozu yapabilecek yetkinliğe sahip olacak insanların branş ayrımı yapmadan doktorlar, diş hekimleri ve klinik psikologlarına yetki verildi. Sağlık Bakanlığının onay verdiği yerlerde ve müfredatta eğitim alan herkes hipnoz yapabilir" şeklinde konuştu.

KÖPEK VE UÇAK FOBİSİNİN YENİLMESİNDE HİPNOZ TEDAVİSİ

Hipnozun çok fazla yerde kullanıldığına dikkat çeken Doç.Dr Kenan Taştan sözlerini şöyle sürdürdü:

" Hipnoz tedavi anlamında birçok yerde kullanabilir. Sağlık Bakanlığı temel olarak 2 yerde hipnozun kullanımına müsaade etmiyor. Bunun birincisi psikotik hastalıkların tedavisi, ikincisi ise madde bağımlılığın tedavisinde kullanılmasına müsaade etmiyor.  Hipnoz tedavisinde çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Özellikle sigara bağımlılığı, obezite ve köpek ve uçak gibi fobilerin yenilmesi konusundan yapılacak uygulamalarla tedavi etmek söz konusudur. Hipnozu hayatımızın her alanında kullanmak mümkündür. Şu an hipnoz spora girmiş durumdadır. Spor antrenmanlarını yaptıktan sonra zihinsel canlandırma denilen yöntemle performans artırmak mümkündür. Öğrencilerde ise 8 ve 12'inci sınıflarda sınava girecek öğrenciler daha fazla ders çalışma veya dersleri kısa sürede hafızaya alma sağlanabiliyor"

Türkiye'nin hipnoz tedavisi ile ilgili bilimsel çalışmalar yaptığına söyleyen Doç.Dr Kenan Taştan  Hipnozun bilimsel arenaya taşındığı ülke olarak yurt içi ve yurt dışında birçok çalışmanın yapıldığını vurguladı. DHA

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar