Aile Hekimlerinden 'Gelmeyin' Çağrısı

Sağlık

Haber:Ece Eraslan / Kayseri Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Ümit Işıldak tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona virüs'ü hakkında açıklamalarda bulundu. Işıldak, " Aile hekiminize, ebenize, hemşirenize danışmadan, sormadan aşı, gebelik takibi, tahlil, okul taraması, ehliyet, işe girişi raporu, ilaç yazdırma için gelmeyin" dedi.

 

           

Kayseri Aile Hekimleri Derneği YK Başkanı Dr. M. Ümit Işıldak yaptığı açıklamada Corona virus salgını yayılmaya devam ettiğinin devletin önlem aldığını ma en önemli önemi halkın alması gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan korunma tedbirlerini titizlikle uygulanması gerektiğini söyleyen Işıldak şunları söyledi: "Aile hekimliklerine bilindiği gibi her türlü hastalığı olan hastalar başvurmaktadır. Bu nedenle raporlu ilaçları yazdırmak, acil olmayan tahliller gibi nedenlerden dolayı aile hekimine gitmeyin. Raporlu ilaçlarınızı eczaneden bir yakınınız aracılığı ile de alabilirsiniz. Aile hekiminize, ebenize, hemşirenize danışmadan, sormadan aşı, gebelik takibi, tahlil, okul taraması, ehliyet, işe girişi raporu, ilaç yazdırma vs için gelmeyin.

Ayrıca; 

- 60 yaşın üzerindeki kişiler lütfen dışarıya çıkmayın.

- Evde 60 yaş üzerinde büyüğümüz varsa onlara temastan mümkün olduğunca kaçınalım, mümkünse onları ayrı yerde izole edelim, ihtiyaçlarını karşılayalım.

- Acil durum (gıda ihtiyacı, ilaç ihtiyacı gibi) olmadıkça kalabalık ortamlardan uzak duralım.

- Dışarıdan eve geldiğimizde ellerimizi ve yüzümüzü en az 20 saniye sabunla (sıvı veya katı) yıkayalım.

- Sebze ve meyvelerimizi yıkamadan tüketmeyelim.

 - Mecbur olmadıkça evden dışarıya çıkmayalım. Unutmayın ki bu hastalığın bulaştığı biri, kendi hasta olmadan ev halkına, akrabalarına bulaştırabilir onların hasta olmasına neden olabilir, bu kişiler kayıp edilebilir.

- Düzenli ve yeterli (6-8 saat) uykumuzu uyuyalım.

Panik yapmayalım, Sağlık Bakanlığı ve bizler her zaman yanınızdayız, yardımınızdayız, lütfen uyarılarımızı uygulayın, yerine getirin…biz sizin için aile sağlığı merkezinde kalıyoruz, sizde hepimiz için lütfen evinizde kalınız."

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar
Biz Bize Yeteriz Türkiyem
Reklam