'Hastanelerden değil, koronavirüsten korkalım' - Kayseri Deniz Postası

Sağlık
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ÜROLOJİ Uzmanı Dr. Emin Öztürk, mesane kanseri, prostat ve böbrek taşı problemi yaşayan hastaların pandemi nedeniyle hastaneye başvurmak istemediklerini ancak yaşanan gecikmelerin ciddi sağlıklı problemi oluşturduğunu söyleyerek, "Hastanelerden değil, koronavirüsten korkalım" dedi.


Tekden Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Emin Öztürk, koronavirüs nedeniyle kontrolleri yapılması gereken hastaların hastaneye gelmekten kaçındığını ancak yaşanan gecikmenin ciddi sağlık problemi oluşturacağına dikkat çekti. Hastalıkların önemine değinen Öztürk, "Üroloji Ana Bilim Dalının ilgilenmiş olduğu en özel konulardan bir tanesi hastalarımız açısından kanser vakasıdır. Özellikle toplumumuzda mesane kanseri yaygınlaşmaya başladı. Erkeklerde çok fazla görülürken, sigara içiminin artması nedeniyle kadınlarda da görmekteyiz. Kontrollerini yapmamız gereken hastalar koronavirüs nedeniyle hastaneye gelmeyerek kontrollerini erteliyorlar. Bu nedenle mesane kanseri hastalarında evre atlama dediğimiz durumla karşılaşıyoruz. Düşük evreler, ileri evre kanserlerine dönüşüyor. Mesane kanseri olmuş ve takip edilmesi gereken hastalarımız kontrollerini ertelemesinler. Hastaneler güvenli yerlerdir ve gerekli dezenfeksiyonu günlük yapılıyor" diye konuştu.


'HASTALARIMIZ HASTANEYE BAŞVURMAKTA TEREDDÜT YAŞIYOR'


Tedavi gecikmelerinin zararlarına değinen Öztürk, "Prostat rahatsızlığı yaşayan hastalarımız hastaneye başvurmakta tereddüt yaşıyorlar. Bundan dolayı sondalı olarak en fazla 1 hafta kalmalarını tavsiyede ederken hastaların kontrol ertelemeleri nedeniyle 2 ile 6 ay arasında sondalı kalmaları gerektiğini görüyoruz. Bu kadar sondalı kalmaları nedeniyle tedavi başarısızlıkları yaşadık. Ne kadar operasyon başarılı yapılsa da uzun süreli sondalı kalma nedeniyle sorunlar karşımıza çıkabiliyor. Ayrıca, böbreklerine üreter taşı düşen hastalarımız çok şiddetli ağrı çekmektedirler. Bu hastaları çoğunlukla hastaneye korktukları için gelmezler. Bu tip şikayeti olan hastalarımız hastaneye başvurmazsa böbrekteki enfeksiyon riski artabiliyor. 40 derece ateşlerle hastalarımız karşımıza geliyor. Böbrek kendisini yenileyen organ olmadığı için geç kalınırsa fonksiyon bozuklukları ile karşılaşmak mümkün oluyor. O nedenle hastanelerden değil, koronavirüsten korkalım "dedi.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım