Kayseri Deniz Postası - Tarihi Ürgüp Şehir Hamamı’nda ‘hamam sefası’
23
Cts, Eyl
33 Yeni Haber

 

 

Turistik Geziler
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Şeref Kahraman / Osmanlı mimarisi 292 yıllık tarihi Ürgüp Şehir Hamamı ilk günkü gibi orijinalliğini korurken, Taşar ailesi tarafından kuşaktan kuşağa işletilmeye devam ediyor.

Tarihi Ürgüp Şehir Hamamında hamam sefası1

Ürgüp Şehir Hamamı, gündelik hayatın stresini ve üzerinizdeki kirleri atmak için kaçırılmayacak hizmetler sunuyor.

Tokatlı Taşar ailesinin kuşaktan kuşağa işletmesini yaptığı 292 yıllık tarihi hamama yerli ve yabancı turistlerin ilgisi sürüyor.

Tarihi Ürgüp Şehir Hamamında hamam sefası2

İlk günkü orijinalliğini koruyan hamamın işletmecisi 53 yaşındaki Osman Taşar, “11 yaşından beri bu işi yapıyorum. Ondan önce de babam yapıyordu. 43 yıldır hamamcılık yaparız. Bu hamam 1726 yılında yapılmış, 292 yıllık bir geçmişe sahiptir. Burası Rum mahallesiymiş, hamam Rumlar tarafından yaptırılmış ama Osmanlı mimarisi. Bizler de Tokatlı aileyiz. Benden sonra da inşallah çocuklarım işletmeye devam edecek. Babam Ruşen Taşar ile akrabamız Ali Rıza Badem ilk hamamı onlar açmış. Şimdi ben işletiyorum. Daha sonra da çocuklarım Kaya ve Kamil Taşar işletecek” diye konuştu.

Tarihi Ürgüp Şehir Hamamında hamam sefası4

Yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez mekanı olduğunu söyleyen Taşar, “Yüzde 80 yabancı turistlerimiz oluyor. Kayseri’den, çevre illerden gelen müşterilerimiz var. Haftalık, 15 günde bir gelen müşterilerimiz var. Hamam içerisinde göbek taşı, saunası, kese ve masajı var. Her şey dahil sadece 45 TL’dir. Hamam halen orijinalliğini koruyor. Isıtma sistemi cehennemlik sistem dediğimiz bir sistem var. Alttan külhan dediğimiz bir sistem var. O külhan dediğimiz ateş hamamın altını ve içini ısıtıyor, aynı ateş suyu da ısıtıyor. Ürgüp’te tek hamam olarak biz faaliyetteyiz” ifadelerini kullandı.

Taşar, ayrıca 2015 yılında ‘mükemmelik sertifikası’ aldıklarını da sözlerine ekledi.