“Bizleri engelli camiasına yaklaşmayan bilemez”

Futbol

(ÖZEL) HABER-FOTO: BURCU KARAKAYA/ Kayseri Bedensel Engelliler Spor Kulübü Futbol Şube Başkanı Kerim Sağır engelli bireylerin topluma kazandırılması amacıyla yaptığı konuşmasında, ”Kulübümüzün kuruluş amacı engelli kardeşlerimizi topluma kazandırmak. Bu iş, gönül işi ve özveri isteyen bir süreç” dedi.

 

Kayseri’de bulunan ampute futbol takımları engel tanımıyor. Melikgazi Ampute takımı ile Anadolu Erciyes Ampute takımı arasında Argıncık ’ta gerçekleştirilen maçı 2-1 Melikgazi Ampute takımı kazandı. Kayseri Melikgazi Ampute Takımı ile Anadolu Erciyes Ampute Takımı arasında gerçekleştirilen futbol müsabakası öncesi Melikgazi Bedensel Engelliler Spor Kulübü Futbol Şube Başkanı Kerim Sağır, Anadolu Erciyes Ampute Takımı Genel Sekreteri Gazi Uzman Çavuş Süleyman Özdemir ve Melikgazi Ampute Futbol Takım Kaptanı Yunus Dalmaz açıklamalarda bulundu.

“İmkân verildiğinde engelliler sağlam insanların başaramadığını başarıyor”

Başkan Kerim Sağır: ”İş kazası sonucunda travmatik ampütasyonluyum. Kayseri Bedensel Engelliler Spor Kulübü, 2006 yılında kuruldu. Kulübümüz engelli arkadaşımız Mustafa Kahveci’nin emekleriyle kuruldu.  İlk başlarda tekerlekli sandalye basketbolla kuruldu. 2008 yılında ise futbol takımımız kuruldu. Manisa’da gerçekleştirilen 2008 Türkiye Şampiyonası maçlarında 12 takım içerisinden Türkiye dördüncüsü olduk. Dünya Şampiyonası kategorisinde Kayseri’den 4 oyuncumuzu gönderdik. 4 arkadaşımızdan 2’si milli takımda devam etti. 2’si ise kamp süreçlerinde kondisyonlarının düşük olmasıyla elendi. Tekerlekli sandalye de 2018 yılında Dünya ikincisi milli sporcularımız Feyyaz ve Yakup oldu. Bu yılda U23 takımına 4 sporcu göndereceğiz. Kulübümüz 160 kişiden oluşuyor” diye konuştu.

Başkan Sağır, kuruluş amaçlarının engelli bireyleri topluma kazandırmak olduğunu belirterek, daha önceden herhangi bir toplumsal faaliyete katılmayan engelli bireylerin olduğunu anımsattı. Bu sorunu artık aştıklarını, bütün engelli bireylerin içlerinden gelerek spor yapmaya devam ettiklerini ve ellerinde imkân olsa masa tenisi ve yüzme kategorisinde de spor yapmak istediklerini söyledi.

Başkan Sağır: “Maçlara hazırlık aşamasında hazırlıklarımız Talas’ta bulunan spor tesislerindeki antrenmanlarla haftada 3 gün sürdürülüyor. Ampute takımı olarak maçlarımızı Melikgazi Belediyesinin bizlere tahsis ettiği sahalarda yapıyoruz. Kulübümüzün ana sponsoru Melikgazi Belediyesi, desteğin çoğunluğu oradan geliyor. Bizleri, engelli camiasına yaklaşmayan bilemez. Halen şöyle bir zihniyet var. Kulübümüzün önünde Tekerlekli sandalye çıkış yeri var. Vatandaşımızın biri geldi arabasını oraya park etti. Gidip uyardığımda aldığım cevap, ‘zaten hava yağışlı ve soğuk engelli evinden çıkamaz oldu.’ Onlarda bilmiyorlar aslında hepimiz bir engelli adayıyız. Engelli kardeşlerimizin hepsiyle de gurur duyuyorum. Yaşanılan durumları anlatmak önemli değil, canlı olarak gelip görmek önemli. Engellilere imkân verildiği zaman, sağlam insanların yapamayacağı şeyleri başarabildiğini göstermek bizim için önemli.

“Buralara gelene kadar bizden kimsenin haberi yoktu”

İlk defa Türkiye A Milli Takımının Dünya Kupasından elendiğine sevindim. Çünkü o dönem 2017 yılında Engelli Ampute Futbolu Avrupa Şampiyonası vardı. Çocuklarımız 43 bin kişi önünde ter döktüler ve Avrupa şampiyonu oldular. 2018 yılında da dünya ikincisi oldular. A millilerimizin trilyonlarla para alıp, top oynayan çocukların yapamadığını bizim çocuklarımız yaptı. Buralara gelene kadar bizden kimsenin haberi yoktu. Başarılar kazanınca bu durum tamamen değişti. Kulüp Başkanımız Faruk Şahin Ve bizleri destekleyen Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz“ ifadelerini kullandı.

Anadolu Erciyes Ampute Takımı Genel Sekreteri Malul Gazi Uzman Çavuş Süleyman Özdemir’e yöneltilen takımınızın kuruluş amacı nedir? Sorusunu “Bizim takımımız gazi arkadaşlar ağırlıklı olmak üzere engelli kardeşlerimizden oluşmaktadır. Amacımız engelli bireyleri topluma kazandırmak. Gazi arkadaşlarımıza iyileştirme yaptırmak. Engelli kardeşlerimizi evlerinden çıkarıp, bende spor yapıyorum maksadıyla kurulmuş bir aile takımıyız. Bu süreçte ampute takımı gerçekten zor. Yetkililer sağolsun yardımcı oluyorlar. Amputenin ilerlemesi için taşın altına ellerini biraz daha koyabilmelerini temenni ediyoruz. Sonuçta biz de Kayseri’yi temsil ediyoruz. Bizlere fırsat verildiğinde sonuçlarını gördük Avrupa şampiyonu olduk. Ampute Milli takımımız Dünya ikincisi oldu. Bu başarılara bizim gibi alt yapılardan kazanılarak gidildi. Kayserili vatandaşlarımızın da maddi ve manevi olarak bizlere destek olmalarını bekliyoruz” şeklinde yanıtladı.

Kayseri Engelliler Ampute Futbol Takım Kaptanı Yunus Dalmaz: “Kulübümüz bünyesindeki takımımız yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteriyor. Kulübümüz bedensel engelli arkadaşlarımıza uygun, spor faaliyetlerine devam etmekte. Kayseri’deki bedensel engelli arkadaşların bizimle tanışmasını ve spor sayesinde hayata daha mutlu ve pozitif bakabilmelerini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar