Ayyıldız Sportif Oyunları, Kahramanmaraş’ta tanıtıldı

Dövüş sporları
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeyda AŞATIR / Milli Güreş Hakemi Turgut Kantekin tarafından tasarlanan yeni, yerli ve milli spor branşı Ayyıldız Sportif Oyunları, Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesinde tanıtıldı.

1976 yılından beri çeşitli branşlarında spor yapan halen milli güreş hakemi olarak Türk sporuna hizmet veren Turgut Kantekin tarafından Kayseri’de tasarlanan ve tanıtılan yeni, yerli ve milli  spor branşı Ayyıldız Sportif Oyunlar ontop ve wallball isimli iki alt daldan oluşuyor.

2013 yılından beri tanıtılan ve Bakanlık tarafından resmi bir spor branşı olarak kabul edilebilmesi için kendilerine bir yol haritası verilen branşın tanıtım faaliyetleri kesintisiz devam ediyor. Hakem Turgut Kantekin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “erc’mızın bize çizdiği rota istikametinde yolumuza devam ediyoruz. Her yolda olabilecek engeller bizim de önümüze çıkıyor ve biz bu engelleri aşmaya gayret ediyor,  her şartta yolumuza devam ediyoruz, ilimizde yaptığımız faaliyetlerin yanında il dışı faaliyetlerimiz de oluyor. Ontop platformumuzu bir süreliğine Erzincan ilimize, Adana ilimize ve Osmaniye ilimize gönderdik” diye konuştu.

Kantekin Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesinde oyunun tanıtımını yaptıklarını ifade ederek, “ K. İlimizin Göksun ilçesinde Nevzat Pakdil Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda görevli Beden Eğitimi Öğretmeni arkadaşım Yusuf Kurt bu yılın sömestr tatilinde bir takım ontop oyun  platformu talep etmişti, kendisine gönderdik ve geçen hafta da kendisini ziyaret ettik. Öğrencilerimize tanıttık ve bir de  mini  turnuva düzenledik, son derece güzel geri dönüşler oldu, çocuklar çok sevdi” ifadelerini kullandı.

Ontop branşını ve yapılan mini turnuvayı değerlendiren okul Beden Eğitim Öğretmeni Yusuf Kurt ise şunları söyledi: “Üniversite eğitimimi Kayseri’de yaptım. Dolayısıyla burayla gönül bağımız çok kuvvetli. Turgut hocamızın böyle bir faaliyet içinde olduğunu öğrendiğimizde kendisiyle irtibata geçerek bilgi aldık. Oyunun yeni, yerli ve milli bir branş olmaya aday olması,  çocuklarımızın severek ve isteyerek oynaması, oyunun odaklanma ve el göz koordinasyonunu artırıcı özelliğinin olması, çocuklarımızın bu oyunu oynayarak ve spor yaparak sosyal medya ve internetin yıkıcı etkilerinden bir nebze de olsa uzak kalacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar