4,5G Hızı Aynı Anda 5 İlde Test Edildi

Kişisel Teknoloji

Turkcell, Marmara’da İstanbul, Doğu Anadolu’da Erzurum, Karadeniz’de Samsun, Akdeniz’de Adana, Ege’de ise İzmir’de düzenlenen eş zamanlı basın toplantıları ile 1 Nisan 2016 için hazır hale getirilen 4.5G şebekesinin hız testinde başarılı sonuç aldı. 

 

Turkcell, 5 ilde düzenlenen eş zamanlı toplantılarla 4.5G şebekesinin hızını test etti. Toplantıları İstanbul’dan koordine eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye'de 5 ile dağılan Turkcell Genel Müdür Yardımcılarına 4.5G ile bağlandı ve bu illerde gerçekleştirilen hız testlerini İstanbul’dan izletti. Genel müdür yardımcılarından İlker Kuruöz İzmir'den, İlter Terzioğlu Samsun'dan, Murat Doğan Erdem Erzurum'dan ve Murat Erkan Adana'dan 4,5G'nin hız testine katıldı.

Türkiye’nin 5 farklı şehrinde gerçekleştirilen 4.5G hız testleri başarıyla tamamlandıktan sonra bir açıklama yapan Terzioğlu, “4.5G ihalesinde en fazla frekansı aldığımızda ‘Türkiye’ye helal olsun’ demiştik. Arkadaşlarımız gece gündüz demeden 790 bin km yol kat etti; kimi zaman eksi 30 derecelere varan hava koşullarında, 3200 metreye varan yüksekliklerde, toplam 1 milyon 220 bin saat çalışarak dünyanın en güçlü 4.5G altyapısını hazır hale getirdi. 4.5G’ye bugün geçilecek olsa biz hazırız diyoruz. 4.5G şimdiden 81 ilimize hayırlı olsun” dedi.

Turkcell'in geçen yıl ağustos ayında yapılan 4.5G ihalesinde en yüksek bedeli ödeyerek en fazla frekansı aldığını dile getiren Terzioğlu, bugün itibarıyla 4.5G’ye geçilmesi durumunda 81 ilde de sinyal verecek durumda olduklarını açıkladı. Turkcell'in en fazla frekansı aldığı için en yüksek 4.5G hızını sunacağını belirten Terzioğlu,”26 Ağustos 2015’te gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde Katma Değer Vergisi(KDV) dahil 1 milyar 915 milyon euro bedelle en fazla frekansı aldık. 4.5G, Türkiye için dönüm noktası. Biz frekans ihalesine bugünleri planlayarak girdik. Bu kadar parayı da Türkiye’ye en yüksek hızı verebilmek için ödedik. Bugün bu tabloyu görünce bir kez daha ne kadar doğru karar verdiğimizi görüyorum. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada; ticari olarak satılan akıllı telefonların sunduğu en yüksek hızı verebilecek operatör olmaktan gurur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

“ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRECEK”

Altyapı çalışmalarının, 4.5G’nin başlayacağı 1 Nisan 2016’dan sonra da aralıksız süreceğinin altını çizen Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, amaçlarının fiber hızında mobil interneti tüm Turkcell abonelerine sunmak olduğunu belirterek, “Bugün 81 ilimizde 4.5G’yi verebilecek duruma geldiysek, bu başarıda en büyük pay sahada çalışan arkadaşlarımızındır. Bu kadar büyük bir coğrafyada kurduğumuz bu şebekenin dünyada bir benzeri daha yok. 1 Nisan’dan itibaren tüm Türkiye bu şebekenin farkını hissedecek. Gece gündüz, kar kış demeden engelleri aşan, Türkiye’nin dört bir köşesinde harika bir iş çıkaran tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

5 ilde eş zamanlı yapılan 4.5G hız testinde İstanbul'da 350,76 Mbps indirme hızı yakalanırken 45,32 Mbps yükleme hızına ulaşıldı. Diğer illerde ise Erzurum'da indirme hızı 354,16 Mbps yükleme hızı 47,42 Mbps, İzmir'de indirme hızı 347,89 Mbps yükleme hızı 49,45 Mbps, Adana'da indirme hızı 321,66 yükleme hızı Mbps 49,76 Mbps olurken Samsun'da 390,24 Mbps indirme hızı 40,78 Mbps yükleme hızı saptandı.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar