Kayseri Deniz Postası - Bakan Varank, ASPİLSAN Enerji'nin lityum iyon pil üretim tesisini ziyaret etti
31
Çrş, May
54 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Teknoloji
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Bakan Varank, ASPİLSAN Enerji'nin lityum iyon pil üretim tesisini ziyaret etti:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de lityum iyon piller açısından yatırımları desteklediklerini belirterek, "Pil endüstrisinde ve depolama teknolojilerinde Türkiye'yi önemli bir oyuncu haline getirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Varank, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan ASPİLSAN Enerji'nin 1,5 milyar lira yatırımla kurduğu, Avrupa'nın ilk ve tek silindirik lityum iyon pil üretim tesisinde incelemelerde bulundu.

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinde robotik sistemlerden güdüm kitlerine, telsizlerden torpidolara kadar birçok alanda kullanılan pillere yenileri eklendi. Türk ordusuna güç veren ASPİLSAN Enerji, yeni yatırım olan lityum iyon silindirik pil üretim tesisi ile günde 24 bin adetlik üretim kapasitesine ulaştı. Şarj edilebilir piller, askeri teknolojilerin yanı sıra hibrit araçlar ve medikal gibi alanlarda da kullanılabilecek.

En büyük batarya üreticisi

 

1981 yılında kurulan ASPİLSAN Enerji, enerji, savunma sanayisi ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirket. Avrupa'da lityum iyon şarj edilebilir 18650 silindirik pillerin seri üretimini yapan ilk firma olan şirket, Türkiye'nin ilk ve tek Ni-Cd kimyasında uçak/helikopter batarya sistemlerini de üretiyor. Şirket, Türkiye'nin en büyük batarya üreticisi konumunda bulunuyor.

 

ASPİLSAN çalışmalarına 273 personelle devam ediyor. 2023'de 44,8 milyon dolar ciro ve 13,2 milyon dolar ihracat hedefleyen şirketin, 2002 yılında AR-GE'ye, cirosunun yüzde 19'unu ayırdı. Proje bazlı teşviklerden bugüne kadar 163 milyon lira faydalanan ASPİLSAN, ilerleyen süreçte prizmatik tipte, Lityum Demir Fosfat (LFP) kimyasında, 3.2 V geriliminde ve 100 Ah kapasitede hücre üretimini hedefliyor.

 

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi

 

ASPİLSAN'ın yeni yatırımı olan Li-iyon silindirik pil üretim tesisinin temeli, Ekim 2020'de Mimarsinan OSB'de atıldı. Tesis, Ocak 2022'de faaliyete geçti. Türkiye'nin ve bölgenin ilk lityum iyon pilinin seri üretimine Haziran 2022 sonunda başlandı. Tesisin resmi açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kayseri'de katıldığı toplu açılış töreni ile Temmuz 2022'de gerçekleştirildi.

 

- Tüm hakları Türkiye'ye ait

 

Üretimine başlanan lityum iyon pillerin tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları ASPİLSAN'a yani Türkiye'ye ait. Tesiste üretilen piller, eksi 30 derecede çalışabiliyor. Kimyasında nikelce zengin lityum nikel mangan kobalt oksit bulunan piller, şarj edilebilme özelliği taşıyor.

 

Silindirik piller, özellikle savunma sanayisinde, telsizlerde, taşınabilen her türlü sistemde kullanılabiliyor. Bu iller sivil alanda da kendisine yer buluyor. Elektrikli süpürgelerden elektrikli bisikletlere, telekomünikasyondan elektrikli araçlara kadar birçok alanda söz konusu piller kullanılıyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım