Kayseri Deniz Postası - Ünlü Japon Deprem Uzmanı MORİWAKİ'den, Kayseri Depremleriyle İlgili Dikkat Çeken Açıklama
29
Pzt, May
19 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Bilim
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ev sahipliğinde TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen  “Deprem ve İki Ülke: Japonya ve Türkiye” konferansı düzenlendi.

Konferansın açılışında konuşan Başkan Ömer Gülsoy, “Öngörülmeyen afetlerden; tedbir alarak korunabiliriz. Her ne olursa olsun bizim deprem bilincini oluşturmamız, konutlarımızı daha sağlam yapmamız gerekiyor.” dedi. Konferansta konuşmacı olarak katılan Japon Deprem Uzmanı Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki “Kayserililer rahat olsun, büyük deprem beklemiyorum. “ açıklamasında bulundu. Mimarlar Odası Şube Başkanı Murtaza Er ise “Sağduyulu davranırsak gelecekte bu coğrafya depreme alışacak diye düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Ünlü Japon Deprem Uzmanı Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Kayseri Ticaret Odası ev sahipliğinde TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen  “Deprem ve İki Ülke: Japonya  veTürkiye” adlı konferansa katıldı.

kayseri-ticaret-odasi-deprem-konferansi

Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen konferansa KTO Başkanı Ömer Gülsoy, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılışında konuşan KTO Başkanı Gülsoy, “Türkiye’nin 11 ilinde yıkıma ve büyük can kaybına yol açan asrın felaketinde yaraları sarmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Böyle bir felaketin ancak birlikle, beraberlikle sarılır. “ ifadelerini kullandı.

Son günlerde Kayseri’de meydana gelen depremlere de vurgu yapan Gülsoy, “ Depremde gösterdiğimiz dayanışma örneklerini yapılaşmada da kullanmalıyız. Öngörülmeyen afetlerden; tedbir alarak korunabiliriz. Her ne olursa olsun bizim deprem bilincini oluşturmamız, konutlarımızı daha sağlam yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Yüksek Mimar, Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki de, Japonya ve Türkiye’deki depremleri karşılaştırarak dünyadaki depremlerin yüzde 20’sinin Japonya’da olduğuna dikkat çekti. Moriwaki, "Geçen sene 8 Aralık’ta Kahramanmaraş’a gelerek deprem konusunda uyarı vermiştim. Türkiye’de uzun süredir deprem yoktu. Bir deprem olacağını bekliyorduk ancak bu kadar erken olacağını bende beklemiyordum

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım