Haber-Foto: Şeref Kahraman / Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Dünya, dijital devrim ile karşı karşıya. O yüzden basının dijital dönüşüme mutlaka ayak uydurması lazım. Dijital devrime direnebilmemiz çok zor, yavaş yavaş dönüşüme ayak uydurmamız lazım” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliği, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili bilgiler vererek, “1961 ile 1971 arasında 10 Ocak’ı Basın Bayramı olarak kutladık ama 1971’den sonra gün olarak kutladık. Bizim mesleğimizde işsizlik oranı neredeyse yüzde 30’ları aştı. Sektörümüzün çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEMİZ LAZIM

Dijital medyanın önemine vurgu yapan Altınkaya, “Dünya, dijital devrim ile karşı karşıya. O yüzden basının dijital dönüşüme mutlaka ayak uydurması lazım. 2019’da gazetelerin aldığı ilan bir önceki yıla göre yüzde 31 daha düşmüş. 2017’den sonra dijital ve sosyal medya bu manada reklam pastasından aldığı payı, geleneksel medyadan daha öne geçmiş, direnebilmemiz çok zor, yavaş yavaş dönüşüme ayak uydurmamız lazım. Bir facebookun 2 milyar, youtubenin 3 milyar takipçisi varsa, böyle dünyadaysak bazı şeyleri değiştirmemiz lazım. Bülten haberciliğinden uzak durmalıyız” diye konuştu.

YEREL GAZETELER BİRLEŞMELİ

Altınkaya, Kayseri’deki yerel gazetelerin birleşmesi gerektiğini belirterek, “Önümüzdeki yıllarda çok büyük mali sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklar. Onun için birlik, beraberlik ve birleşme konusunun yeniden oturup konuşulması gerekiyor. Pes etmek yok, mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TARIM EĞİTİMİNİN 175. YILI VE TARIM BAYRAMI

10 Ocak Tarım Eğitiminin 175. Yılı ve Tarım Bayramı nedeniyle de Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu ve basın açıklaması da yapıldı.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar