-reklam-

Neşet Ertaş okunur, Neşe dert aşk yazılır

Azim Deniz

Azimdeniz“Hep sen mi ağladın? Hep sen mi yandın? Ben de gülemedim yalan dünyada...”

Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş 6 yıl önce bugün 74 yaşında sonsuzluğa uğurlandı.

Evet; Neşet Ertaş okunur, Neşe dert aşk yazılır. Neden mi?

"Saygısızlık olmasın, ceketimi çıkartabilir miyim?" Neşet Ertaş bu soruyu sorduktan sonra "gönül dağı" der. Onun gönül dağı, bizim muhabbet bağımızdır. Bu ülkenin türkülerle muhabbeti vardır. Bu ülkenin türkülere bir bağı vardır.

İlk ne zaman aşık oldun diye soruldu Neşet Ertaş’a. ‘13 yaşımda. Yozgat’taydık, mahallenin kızıydı. Ona bir türkü havalandırdıydım” dedi. Sonra yanlışlıkla sevdiği kızın adını söyledi, sonra pişman oldu: “Yazman gurban oluyum, sevda sırrınan olur”

‘Ben fazla kelime bilmem. Bilmem azdan çok anlar mısınız?’ dedi, dile gelen ve gelmeyen duyguları sözüyle, sazıyla ve sesiyle anlattı.

“Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor. Halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu.” dedi Neşet Ertaş. Türkülerinle, onurunla, kimsenin gölgesine girmeden yaşadı ve sonsuzluğa uğurlandı.

Anadolu kültürünü ilmek ilmek dokudu, gönülden gönüle bağ kurdu Bozkırın Tezenesi..

"Kadın insandır, biz insanoğlu." dedi, bütün kadınları yüceltti, gönüllere girdi…

"Nerde bir türkü söyIeyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanIarın türküIeri yoktur!" dedi, kötü insanları da unutmadı…

Kısacası bu yalan dünyadan bir Neşet Ertaş geldi, geçti..

Aramızdan ayrılışının 6. yılında Bozkırın Tezene'sini saygı ve özlemle anıyoruz.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar