-reklam-

Çok hassas ve önemli bir konu: Karne…

Azim Deniz

AzimdenizKayseri’de 305 bin öğrenci ve 20 bin öğretmen tatile girdi.

2018-2019 yılı eğitim-öğretim hayatı sona erdi ve öğrenciler karnelerini aldı.

Öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz, başarılı öğrencilerimizi kutluyor, başarısız öğrencilerimizin de asla morallerini bozmadan gelecek döneme kadar daha iyi çalışıp hazırlanmalarını umut ediyoruz.

Karne konusu ile ilgili bir konuya değinmek istiyorum.

Bir haber ile karşılaştım ve içim parçalandı, sadece bir not yüzünden, ya da sınıfta kalma korkusu yüzünden 14 yaşındaki bir kız çocuğunun intihar ettiğini öğrendim.

Haber aynen şu şekilde: “Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki çocuk, ailesinin kötü not getirdiği takdirde onu evlendireceklerini söylemesi üzerine korkuyla intihar etti. İntihar eden kız çocuğunun ailesinin “sınıfta kalırsan seni zorla evlendiririz” tehdidi üzerine öğretmenlerinden not istediği, öğretmenlerinin de not vermemesi üzerine zorla evlendirilmek istemediği için intihar ettiği öğrenildi.”

Ah güzel kızım ah…

Canına kıymaya değer miydi?

İşte sadece çocuklarımız karne almıyor, öğretmenlerimiz, anne ve babalarımız da o çocuklar ile birlikte karne alıyorlar. Şu yukarıda bahsettiğim haberde bu konuya çok özel ve önemli bir örnektir.

Şimdi bu çocuğun vebali kimdedir, bu çocuk sınıfta kaldı ve canından oldu, peki siz sınıfı geçebildiniz mi?

Çocukların her alanda iyi olması beklenmemelidir. Bazı alanlarda iyi olan bir çocuk başka bir alanda aynı başarıyı gösteremeyebilir. Belki hayatını kaybeden bu kız çocuğumuzun daha özel yetenekleri vardı, belki de hiçbir yeteneği yoktu, sadece insandı, insan olması yetmedi mi?

Çocukta, 'başaramazsam sevilmem' düşüncesi yerleşince kendisine zarar veriyor.

Hiçbir zaman çocuğun kişiliğine yönelik eleştiri yapılmamalıdır, çocukla birlikte gelecek dönemler için alınabilecek önlemler, çözüm yolları araştırılmalıdır.

Lütfen bizler anne ve baba olan ebeveynler çok daha hassas ve dikkatli davranalım.

Tekrar çocuklarımıza iyi tatiller diliyorum.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar