Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’na... - Kayseri Deniz Postası

Azim Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

AzimdenizGazeteci İlter Sağırsoy ile, arkadaşımızı ziyaret için, Mimar Sinan mahallesine gittik. Dönerken, yolda durup, o muhteşem doğayı seyretmek istedik.
Gerçekten çok güzel bir manzara ve doğası var. Etrafa bakınırken, birden, donup kaldık.

 

Küçük bir dere akıyor. Temiz su mu, kanalizasyon suyu mu, bilemem. Doğaya akan dere, kanalizasyon suyu ise, durum daha da vahim.
O güzelim doğa, el birliği ile mahvedilmiş. Canımız çok sıkıldı.
Orada gördüğümüz kötü durumu duyurup yetkilileri ve kamuoyunu hareketlendirmek için, sosyal medya hesabından bir canlı yayın yaptık.
Gazeteciyiz. İşimizin gereği, olumlu ya da eleştirmek, kurumların çalışmayan, ya da az çalışan yapılarını, hareketlendirmektir. Mimarsinan mahallesindeki doğa katliamını da, bu düşünce ile canlı yayına taşıdık.

Yayınımız ardından, Melikgazi Belediye başkanı, Sayın Mustafa Palancıoğlu bölgeye gidip, doğa katliamını yerinde inceleyerek, canlı yayın yaptığımız yerde kendiside sosyal medyadan, bir canlı yayın yaptı.
Palancıoğlu canlı yayındaki konuşmasına, gazeteci İlter Sağırsoy ve benim canlı yayındaki konuşma üslubumuzu tasvip etmediğini söyleyerek, başladı. Başkan, Melikgazi ilçesinin nüfusunun 571bin olduğunu, bu nedenle ilçenin her tarafını, gece gündüz gözetleyemeyeceklerini, kendisinin doğa aşığı olduğunu, binlerce ağaç diktiğini, Mimarsinan da görünen bu pisliğin, Melikgazi’nin birçok yerinde olduğunu canlı yayınında itiraf edip, çöp dökenlerle hafriyat atanlarla mücadele ettiğini anlatıyor.

Palancıoğlu canlı yayınında, bizleri Kast ederek, asıl gazeteciliğin, çöpleri buraya kimlerin döktüğünü bulmak, bu çöpler kime ait, dökenleri bulup bize bildirmek olduğunu, kırgın bir dille belirtiyor.

Palancı oğlu canlı yayındaki konuşmasını ise şu şekilde sonlandırıyor.Palancıoğlu, cep telefonunun, tüm gazetecilerde olduğunu belirterek, “keşke cep telefonumdan gazeteci arkadaşlar bana ulaşarak söyleseler, koşar gelir gereğini yaptırabilirdim” diyor. Mimarsinan da ki pisliği canlı yayında kamuoyuna aktarmamıza ise “maksadını aşan ve özel bir hedef gösterme” diyor. Buradaki pisliğin 15 gün önce temizlendiğini, çöplerin aynı bölgeye tekrar atıldığını, Bölgeyi yine temizleteceğini söyleyerek yayınını sona erdiriyor.
Yaptığımız habere duyarlılık gösterip, çöplerin ve pisliğin olduğu, Mimarsinan’a giden, Melikgazi Belediye başkanı Mustafa Palancıoğlu’na teşekkür ediyorum.
Palancıoğlunun konuşmasına cevap vermeden önce, Doğayı kirletenlere birkaç sözüm var.
O güzelim doğaya, kamyonlarla çöplerini getirip atanları, inşaat molozları dökenleri, şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum. İnsanlıktan nasibini almamış kişilerin davranışı olarak yorumluyorum.
Başkanın canlı yayında, bizle ilgili konuşmasını dinleyince, yayınımızda acaba bir saygısızlık mı yaptık diye, o yayını tekrar, tekrar dinledim. Konuşmalarımızda, kesinlikle bir yanlış ve sıkıntı göremedim. Her gazetecinin bir yoğurt yiyişi vardır. Bizimkisi de böyle. Sayın başkanın, üslup tarzımızı beğenip, beğenmemek kendi bileceği bir iş.
Mimarsinan’daki çöplerin, Melikgazinin, ve Kayseri’nin her tarafında olduğunu, Başkanın söylemesi düşündürücü?
Başkan, Melikgazi ilçe nüfusunun 571bin olduğunu, bu nedenle ilçenin her tarafını, gece gündüz gözetleyemeyeceğini söylüyor, pekâlâ 571bin nüfuslu Melikgazi ilçesini kontrol altında tutamazken, yarın, kazayla, Büyükşehir belediye başkanı olsa, 1,5 milyon nüfuslu Kayseri’nin kontrolünü nasıl sağlayacak?
Palancıoğlu konuşmasında bir ara, başkan olduğunu unutup, gazetecilik dersi vermeye başlıyor. Neymiş, çöpleri temizlemeyen belediyeyi, yazmayacakmışız. Oraya çöpleri atanları bulup, belediyeye bildirecekmişiz.
Sayın Palancıoğlu, biz gazeteciyiz senin ajanın, ispiyoncun ya da zabıtan değiliz. Biz gördüğümüz eksiklikleri, yanlışlıkları, beğenmediğiniz üslubumuzla yazar, canlı yayında konuşuruz. Sizin düşüncenize uygun, etrafınızda yeterince gazeteci arkadaş zaten var.
Bizlerin, Mimasinan da ki çöp yığınlarını, canlı yayında dile getirmemizi Sayın Palancıoğlu, özel hedef gösterme olarak değerlendirmiş. Sayın Palancıoğlu, bizim kimseyi hedef gösterme gibi bir niyetimiz yok, olamazda. Haberimizin değerlendirmesini, tekrar yapmanızı, tavsiye ederim. Amacımız, Mimarsina’a aylardır atılan pisliğin temizlenmesi idi sizde temizleyeceğinizi söylediniz Mimarsinanlılar ve kendi adıma teşekkür ediyorum.
Çöp toplum sağlığını ilgilendiren bir konudur. Gündeme taşımak, Gazeteciliğin temel ilkelerindendir.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım