Azim Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

AzimdenizBölge adliyesi yapılmadan önce, icra daireleri adliye binasının bodrum katında idi. O dönem ki icra dairelerinden, avukatlar, vatandaşlar, aklınıza kim gelirse herkes şikâyetçi idi. Birçok usulsüzlükler yapılıyor, işler yürümüyordu. İcra satış ihaleleri, otoparklarda, vatandaşının evinin önünde… Yapılıyor, ihale çeteleri kimseyi ihalelere almıyordu.


İcra Daireleri, Genel icra olarak birleştirilip Bölge adliye binasındaki yeni yerine geçince, birçok aksaklıklar sona erdi. Genel icra ve Banka alacakları icra dairesinin fiziki şartları gayet güzel, fakat bazı çalışanlar, psikolojisi bozulmuş bir şekilde adliye binasına gelen vatandaşlara yardımcı olmayı bırakın elinden geldiği kadar zorlaştırıyor. İnşallah zamanla hepsi düzelir diye temenni etmekten başka söylenecek bir cümle bulamıyorum.


İcra dairelerinin Genel icra dairesi adı altında birleşmesi sonrası, sağda solda dedikoduya mahal veren icra satış ihaleleri de, Melikgazi ve Kocasinan Belediyesinin adliye arkasına yaptığı mezat salonlarında yapılmaya başlandı. Sonrasında ise, Bölge adliye Mahkemesi zemin katına, yani Genel icra Dairesinin tam karşısına ihale satış salonları yapıldı. Güzel bir Gelişme ancak yeterli değil. İhale salonları küçük daha büyük bir mekân tahsis edilmeli. İkinci önemli durum ise, ihale çetelerine karşı ihale odaları ve oda dışına sesli kameralar konulmalıdır. Aksi takdirde ihale çetelerinin önünü alamazsınız.


Son dönemde Genel icra Dairesinde yapılan taşınmaz ve taşınır ihalelerine bazı çetelerin musallat olduğu iddiaları var.


Çete,


ihaleye girecek kişileri kapıda çeviriyor, ihaleye girmeyin bu evi, ya da arabayı biz alacağız diye tehdit ediyor. Vatandaş ihaleye girmekte ısrarcı olursa ihalede rakamları yükseltiriz diye tehdit başlıyor. Vatandaş buna rağmen ihaleye girip satıştaki malı alırsa, bu seferde satıştaki malın sahibini bulup ihale satışına itiraz ettiriliyor. İtiraz sonrası ihalede malı satın alan vatandaş parayı yatırıp malını alamadığı için ciddi sıkıntı yaşıyor. Çete tekrar devreye giriyor ve malı alan şahsa itirazı yapan kişi bizim elimizde şu kadar para verirsen itirazını geri çektiririz diyor. İhalede malı satın alan kişi, kanundaki bu boşluktan dolayı çeteye parayı ödemek zorunda kalıyor.
Bu çeteler 5-6 kişilik guruplar halinde çalışıyor. İhalede ucuza aldıkları, ya da ihaleye gelen kişilerden kopardıkları paraları bölüşüyorlar. Anlayacağınız, birileri ürkütüyor, diğerleri berkitiyor.
Son yaptığım araştırma ise Genel icra dairesinin yapmış olduğu 38KY679 plakalı araç ihalesindeki usulsüzlük.


Genel İcra dairesinin karşı kapısında, satış odası olmasına rağmen, icra dairesi 38KY679 Plakalı aracın satışını, mal sahibinin petrol istasyonunda yaptı. İddialara göre, Petrol istasyonu sahip ve çalışanlarınca dışardan ihaleye girecek hiçbir insan ihalenin yapıldı petrol istasyonuna alınmadı. Sonuçta bu ihaleyi Petrol istasyonu sahipleri organize ettiği gurupla beraber kendisi aldı.

Bu ihalede yapılanlar, ihaleye fesat karıştırmaktır ve ciddi suçtur. İhaleye giremeyen vatandaşlar ise şikâyetçi olmaktan korkuyor. Vatandaşlar, şikâyet sonucunda bir şey çıkmayacağını, ihale çetesi işyerlerini ve kendilerini taciz edeceğini düşündükleri için bunlara bulaşmak istemiyor. İhaleyi icra Dairesinde satış salonu olmasına rağmen, Petrol istasyonunda yapan İcra müdür ile ilgilide çirkin iddialar var. Ancak ispatlanmamış konuyu dillendirmek istemiyorum.
Cumhuriyet Başsavcılığı, KOM ekipleri bu konunun üzerinde ciddi bir şekilde durmalıdır. Bu ihalede iptal edilmelidir.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar