Kayseri Deniz Postası - Başak Sarraf Zıkkavuna yapılan operasyonun detayları

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Azim Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

AzimdenizBaşak Sarraf Şaban Zıkkavun olayını sizlere aktarmaya çalışayım.

İlk önce yaşanan olayın haber detayını vereyim.
Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, aralarında Kayseri’nin de olduğu, İstanbul, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Konya ve Kütahya da faaliyet gösteren Sarraf ve Kuyumculara yönelik 5 İlde 55 adrese şafak operasyonu yapıldı. Hakkında gözaltı kararı bulunan 29 şebeke üyesinden 24’ünü yakalanıp İstanbul’a götürüldü.


İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, basım yetkisi sadece Darphane Genel Müdürlüğü’nde bulunan ve Cumhuriyet döneminde üretimi durdurulan “Reşat” ve “Hamit” altınları ile Ata Lirası’nı, yasadışı üreterek piyasaya süren şebekeye operasyon yaptı.


Operasyon dâhilinde, Kayseri’nin tanınmış esnaflarından, Başak Sarraf’ın sahibi Şaban Zıkkavun’un da ev ve iş yerlerinde aramalar yapıldı. Sonrasında Emniyet Müdürlüğünde ifadesi alınarak serbest bırakıldı.


Yapılan aramaya Kayseri Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Adnan İncetoprak’ın da eşlik ettiği iddiası var.
Konuyu araştırmak için, Kazancılar çarşısında şöyle tur atıp, birçok esnafla sohbet etme imkanı buldum. Şaban Zıkkavun, çarşıda dürüstlüğü ile tanınan, sevilen bir esnaf. Kimle konuşsam aynı şeyleri söyledi.


Sonrasında, Şaban Zıkkavun’un sarraf dükkânına gidip, kendisi ile bizzat görüştüm. Savcılık dosyasında gizlilik kararı var. Onun için detaya çok girmeyeceğim.
Şaban Zikkavun’un darphane dışında basılan, Reşat altınlarının alınıp satılması ile herhangi bir alakası yok. Bahsi geçen altınları, dükkânında aldığı, sattığı da yok. Pekala neden ev ve işyerinde arama yapılıp ifadesi alındı?


Polisin operasyon düzenlediği şehir dışındaki, kuyumcu ekibi, Anadolu’da ki kuyumculara sürekli altın satıyor. Kayseri’deki bazı esnaflar, bu altın satıcılarından Reşat altını alarak, etrafına işleme yapıp takı olarak satıyor. İşte Şaban Zıkkavun’da İstanbul’daki bu altın satıcısından, altın almak için telefonda konuşuyor. Polisin takibinde olan, İstanbul kuyumcuları Şana Zıkkavun ile telefon görüşmesi de teknik takibe takılıyor.


Şaban Zıkkavun’un, yasadışı altın basımı ve satışı ile bağlantısı olup olmadığı bu altınları alıp satıp satmadığının tespiti için, Cumhuriyet Savcısı talebi ile, Şaban Zıkkavun’un ev ve iş yerinde arama yapılıyor. Aramalarda bahse konu herhangi bir altın bulunmuyor. Sonrasında emniyette ifadesi alınarak serbest bırakılıyor.

Söylediğim gibi dosyadaki gizlilik kararı nedeni ile, çok detaya girmeyeceğim. Şaban ZIkkavun’un, suçlu ya da suçsuz olduğuna karar verecek te ben değilim. Bilmediğimiz gelişmeler olursa onu da ayrıca duyururum.

Ancak edindiğim izlenimi paylaşmak isterim. Şaban Zıkkavun’un yasal olmayan çetrefilli işlere bulaşacağını düşünmüyorum.

Son olarak ta şunu söylemek istiyorum. Kayseri'de sahte altın cirit atıyor. Bazı vasıfsız insanlar sarraf açıp, öz sermayeleri olmadan, insanların paralarını toplayıp ortadan kayboluyor. İstanbullu kuyumcular, Kayseri esnafına yasadışı altın satıyor. Bunların hepsi olurken, Sarraflar derneği başkanı ne iş yapar merak ediyorum. Muhtemelen protokol gezilerine katılıp çay kahve yudumluyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım