-reklam-

Hiçbir şey öğretilmemiş demek ki…

Şeref Kahraman

SerefKahramanOkulun simgesi martıymış…

Yeni gelen öğrenciler de yavru martılarmış…

Diğer öğrenciler de bayat simitleri toplayıp (aralarında bayat olmayanlar da varmış) yeni gelen öğrencilere fırlatırlarmış…

Bu yıllardır yapılan bir gelenekmiş…

Neyden bahsettiğimi hemen söyleyeyim sevgili okurlar…

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yeni başlayan öğrencilere, diğer öğrencilerin simit atma geleneği sosyal medyada büyük tepki çekti. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgili inceleme başlattı. okul müdürünün, bu geleneğe son verilmesi konusunda veli ve öğrencilere çağrıda bulunuyor ama yöneticiyi dinleyen kim?

Orada okuyan bir öğrencinin videosunu izledim, ‘o simitler bayattı, yenilecek gibi değildi’ demiş…

O çocuğa bayat simitleri çayına batırıp sabah kahvaltısı yapan gariban ailelerden bahseden hiç mi öğretmeni olmamış, hiç mi ebeveyni o attıkları simitleri bulamayan insanlarımızın olduğunu söylememiş?

Daha eskilere gidelim… Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı gibi dünyayı dize getirdiğimiz savaşları yoksullukla, bir dilim ekmek, bir buğday çorbası ve hoşaf ile kazandığımızı bilmiyorlar mı bu çocuklar? Sakarya Meydan Muharebesi’nde Kayseri Lisesi öğrencilerinin cılız, zayıf, aç karınlı bu vatan için şehit olduğunu ve o sene okulun mezun veremediğinden hiç haberleri yoktur eminim…

Bu ülkede açlık sınırından haberiniz var mı peki? O çocuklara açlık sınırının Türk-İş araştırmasına göre, nisanda 2 bin 124 liraya ve yoksulluk sınırı 6 bin 918 liraya yükseldiğini kimse anlatmadı mı? Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 124 liraya yükselerek mevcut net asgari ücreti geçtiğini belirtmedi mi?

Onu, bunu, şunu her şeyi geçtim, o çocuklara simidin (ekmeğin) bir nimet olduğunu söyleyen bir eğitimci, bir anne, bir baba, bir abla ya da bir ağabey çıkmadı mı?

Yerde ekmek görünce alıp, üç kere öpüp alnına koyan bir nesilden hiç haberi yok o öğrencilerin…

Öğrencilere nimetin kadrini, kıymetini öğretemeyen o öğretmenler, o eğitimciler ülkenin, vatanın ve insanın değerini, kıymetini nasıl öğretecek?

1955’ten beri, okula yeni başlayan öğrencilere eskilerin “Simit Atma” ve nimete hürmetsizlik etme geleneğine isyan eden Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Fuat Güney ‘Yeni martılarımıza çiçekler atalım, çünkü nimet Çanakkale, Kurtuluş savaşında bu milletin en büyük değeriydi, bunu hep bu şekilde bilelim” diyor ve çığlıklar, ıslıklar geliyor. O okulda okuyan öğrenciler simidi atıyor, diğer öğrenciler de çiğneyip geçiyor…

Gerçekten gelecek adına ürkütücü ve çok vahim olan görüntülerle içim kararırken, yine Kayserimizden, Anadolu’muzun tam ortasından gelen bir görüntü de o kadar umutlandırdı, o kadar mutlu etti beni.

Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde markete gelen kız çocuğu, poşete koymaya çalıştığı ekmeği düşürüyor. Ekmeği hızla yerden alan küçük kız, ekmeği üç kere öperek alnına götürdükten sonra poşete koyuyor.

Allah senden de seni yetiştiren anne ve babandan da razı olsun kızımız…

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar