970x250

M Yalcin Ramazan Bayramijpg

Şeref Kahraman

SerefKahraman6 Kasım’da bir köşe yazısı yazmıştım. O yazıyı yazmama vesile olan bir otizmli çocuğumuzun annesi olmuştu. Aksaray’daki bir okulda yaşanan ‘insanlığımızdan utandıran’ bazı fotoğraflar ve bilgiler göndermiş, ‘Aksaray’da bu insanlık ayıbını haber yapacak bu horlamaya dur diyecek sizin gibi bir babayiğit yok mudur?’ diye de bir göndermede bulunmuştu.

 

Baktım, ne Aksaray’da ne internet sitelerinde hiçbir haber yoktu. Birkaç sosyal medya paylaşımından başka bir şey göremedim. O paylaşımları araştırdım, o söz konusu fotoğraf karesini gördüm, bazı velilerin otizmli çocuklarla ilgili ağzımı açık bırakacak derecede yorumlar gördüm.

Ve ‘insanlık ayıbı’ başlıklı yazıyı yazdım. İyi ki de o otizmli çocuğun annesi bana öyle bir göndermede bulunmuş, ben de iyi ki bu yazıyı yazmışım.

Kısa sürede yazı, yüzlerce paylaşım aldı. Son olarak 700’ün üzerinde paylaşım, yüzlerce yorum vardı, ve artarak devam ediyor, artık yorumlara cevap vermeye yetişemez oldum.

Duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımıza buradan teşekkür etmek istiyorum.

Bu yazı sayesinde, sadece münferit bir grubun otizmli çocukları okulda istememeleri nedeniyle yaptığı eyleme, binlerce duyarlı vatandaşlarımızın tepki göstermesine vesile olduk.

Olay, sosyal medyanın yanı sıra yaygın medya ve televizyonlarda da patlak verince ülke genelinde bu üzücü durum gündem oldu.

Ve yeni gelişmeler yaşandı, otizmli çocukların, okulda eğitim gören diğer çocukların velileri tarafından dışlandıklarına ilişkin haberler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı soruşturma devam ediyor. Bu kapsamda okulun müdürü açığa alındı.

Aksaray’da Mehmetçik İlkokulu'nda diğer öğrencilerin velileri tarafından sınıflarının kapatılmasını istediği öne sürülen özel eğitim öğrencileri, bu sabah da okula gelerek, derslerine girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, konunun incelenmesi için müfettiş görevlendirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespiti Araştırma Komisyonu da pazartesi günü okulda inceleme yapacak.

Diğer yazımda da bahsettiğim gibi Aksaray’daki o ailelere ve özellikle çocuklara, otizmin bir vahşilik, bir canavarlık olmadığı, kendilerinin yaptığı bu davranışın ‘yanlış’ olduğu anlatılmalı, o normal(!) insanlara ‘otizm’ ile ilgili eğitimler verilmeli ve o iğrenç algı bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.

Ve….

Umuyorum ki bu korkunç olay, ‘ilk’ ve ‘son’ olsun…

Biz Türk halkı ‘her şerde bir hayır’ ararız.

Bu üzücü olayın da sadece Aksaray’da değil, tüm Türkiye’de otizmli çocuklara bakış açımızı değiştirmesi açısından bir ‘ders’ olmasını temenni ediyorum.

Lütfen, sevgiyle kalın, lütfen…

M Uzunoglu Ramazan

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar